Van új munkám!
Hurrá, megvan az új munkád. Vegyük végig, hogy mi az, amire mindenképp figyelned kell.
Az új munkahely megtalálása sokakat olyan boldoggá tesz, hogy azonnal aláírják az eléjük tett munkaszerződést. Pedig ez az, ami meg fogja határozni az elkövetkező éveidet. Érdemes részletesen végigolvasni. Ha valamit nem értesz, akkor arra kérdezz rá.
Az új munkaviszony megkezdésekor nagyon fontos, hogy kapjunk munkaszerződést. A munkaszerződés két legfontosabb eleme az alapbéred és a munkaköröd. Erre figyelj, mert ha ezek nincsenek benne, akkor a munkaszerződésed érvénytelen.
Van pár olyan pontja a munkaszerződésednek, amit mindenképpen nézz át, hogy valóban rendben vannak-e, az szerepel-e benne, mint amiben megállapodtatok.
Amiket mindenképpen nézz meg:
- Próbaidő: ez az az időszak, amikor bármelyikőtök meggondolhatja magát és azonnal felbonthatja a munkaszerződést - ráadásul mindenféle indoklás nélkül. Ez általában 3 hónap szokott lenni.
- Fizetés: nézd meg és számold át, hogy valóban annyi nettó lesz-e a fizetésed, mint amennyiben megállapodtatok
- Felmondási idő: érdemes a törvény által javasolt felmondási és végkielégítési időben maradni. Csak akkor térjetek ettől el, ha neked kedvező, vagy valami miatt nagyon indokolt.
- Versenytárs kizárás: fontos, hogy ilyet csak akkor írjál alá, ha azt a béredben, vagy a munkaviszony lezárása után a cég megfizeti.
Emellett a munkáltatód köteles írásban tájékoztatni többek közt a napi munkaidőről, az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásokról, a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról, a munkakörbe tartozó feladatokról, a szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának, valamint a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól, továbbá arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.
Ezeket egyenként nézd át és gondolod végig, hogy ez számodra megfelelő-e.
A munkaköri leírás az egyik legfontosabb dokumentum a munkáddal kapcsolatosan. A munkaköri leírás tartalmazza igazából, hogy mivel is bíznak meg, mit kell csinálnod a munkád során és hogy miért vállalsz felelősséget. A munkád értékelése is ez alapján történik.
A munkaköri leírásnak tartalmaznia kell az alábbiakat:
- A munkaköröd neve (és a hozzá kapcsolódó FEOR kód), a munkavégzés helye
- A munkaköröd besorolását a szervezeten belül
- Részletesen tartalmazza, hogy milyen feladatokat vállalsz a munkaszerződéssel
- És hogy mik a felelősségi köreid
Összefoglalva: a munkaköri leírás tartalmazza azt, hogy pontosan mire is szerződsz a munkaadóval.
Alkalmi munkának hívjuk, amikor nincs teljes állásod, hanem csak pár napra bíznak meg valamilyen munkával. Az egyszerűsített foglalkoztatás esetében a minimálbérhez van kötve a napi minimálisan, illetve adómentesen kifizethető összeg. Minimális bérként a garantált bérminimum 87%-át kell kifizetniük.
A minimálisan kifizetendő bér az egyszerűsített foglalkoztatás esetén 1134 Ft / óra. Ha szakképzettséget is igényelő munkakörben végzed mindezt, akkor 143 Ft / óra.
Éjszakai munka esetén 15%-os éjszakai pótlék jár. Ha több, mint 8 órát dolgozol egy nap, akkor pedig a 8 óra feletti órákra plusz 50%, akárcsak a vasárnapi, vagy ünnepnapi munkáért.
Sajnos rengeteg magyar ember van feketén, nem a valós munkaidejének megfelelően bejelentve. Sőt, olyan is előfordul, hogy a munkavállaló nem is tud erről. Így akarnak kevesebbet adózni a munkáltatók. Szerencsére van rá mód, hogy leellenőrizd, szabályosan be vagy-e jelentve.
A munkaviszony lekérdezését intézheted ügyfélkapun és személyesen is.
A magyarorszag.hu oldalról elérhető ügyfélkapus bejelentkezést követően az „Összes ügyleírás” alatt a „Biztosítotti jogviszony lekérdezés” választásával a rendszer továbbirányít az adatokat kezelő oldalra. A lekérdezés alapján megtekintheted valamennyi, korábban bejelentett biztosítási jogviszonyod. A megjelenő adatok között ellenőrizheted a munkáltató nevét és nyilvántartási számát, a munkaviszony fennállásának időtartamát, valamint a FEOR számot.
Ha nincs ügyfélkapus regisztrációd, a lakóhelyed szerint illetékes adóigazgatóságtól kérhetsz tájékoztatást a foglalkoztató által teljesített járulékfizetésről.
A fentieken túl a biztosítotti jogviszonnyal összefüggő járulékfizetés ellenőrzése is lehetséges, továbbá a társadalombiztosítási egyéni számlád is lekérhető. Minderről ITT írtunk részletesen.
Bárkiből lehet vállalkozó.
Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdését be kell jelenteni a Webes Ügysegéd alkalmazáson keresztül, vagy az ország bármely járási (fővárosi kerületi) hivatalánál (kormányablak/okmányiroda). A bejelentéssel lesz adószámod. Itt döntesz az adózási módról, és ezzel be is kerülsz a NAV rendszerébe.
A bejelentkezéssel egyidejűleg az általános forgalmi adókötelezettségéről is nyilatkozni kell - azaz hogy ÁFA körös szeretnél lenni, vagy sem. . A Webes Ügysegéd a Központi Azonosítási Ügynök (KAU) szolgáltatáson keresztül vehető igénybe, tehát vagy Ügyfélkapu-regisztrációval, vagy Telefonos Azonosítási szolgáltatásra vonatkozó regisztrációval szükséges rendelkezned.
A vállalkozói tevékenység megkezdésével kapcsolatos információkat (bejelentkezés, engedélyek, stb.) a járási hivataloktól lehet kérni. Az adó- és járulékfizetési szabályokkal kapcsolatos kérdésekkel a NAV-hoz kell fordulni. Hasznos információkra lelhetünk még a nyilvantarto.hu-n és a kormanyablak.hu-n is. A NAV pedig az egyéni vállalkozói bejelentkezés alkalmából ügyfélkapun keresztül tájékoztatást nyújt majd az adózók részére a választott adózási móddal kapcsolatos lényeges tudnivalókról.
A vállalkozói személyi jövedelemadó szabályait alkalmazó egyéni vállalkozók jövedelmük megállapítása során többféle kedvezményt (pl. fejlesztési tartalék, kisvállalkozói kedvezmény, kutatás-fejlesztési kedvezmény), illetőleg adókedvezményt (kisvállalkozások adókedvezménye) érvényesíthetnek. Ezek a vállalkozók jogosultak lehetnek a családi (járulék)kedvezmény igénybevételére is. Ezen kívül állami vagy egyéb kedvezményekért, támogatásokért érdemes böngészni a GINOP-programok (Közép-Magyarországon VEKOP) nyújtotta lehetőségeket.
Hasznosnak találod ezt az oldalt? Oszd meg másokkal is!
További témák:
Veszélyben az állásod? Aggódsz a leépítések miatt? A legfontosabb, amit tehetsz, hogy átnézed a pénzügyeidet. Vedd át az irányítást és légy felkészült, ha elveszítenéd az állásod.
Jogszerű volt a felmondás? Mennyi végkielégítést kapok? Meddig kell még dolgoznom? Mire kell figyelnem? Összeszedtünk minden fontos információt, amit a felmondásról és a felmondási időről tudnod kell.
„Munkanélküli lettem, mit tegyek?” – ez a kérdés gyakran felmerül azokban az emberekben, akik váratlanul elveszítették az állásukat. Ha még nincs meg a következő munkahelyed, akkor fontos feladataid vannak már az első napon. Ezeket soha ne halogasd, mert súlyos pénzeket veszíthetsz rajta.
Amint kiderül, hogy felmondtak neked, érdemes minél hamarabb elkezdeni munkát keresni. Itthon keresel munkát? Vagy inkább külföldre mennél dolgozni? Inkább egy másik szakmában próbálnál szerencsét? Vagy vállalkozást indítanál? Összeszedtük a legfontosabb információkat.