Munka mellett vállalhatok másodállást? Mire figyeljek?

Gyakran előfordul, hogy valaki a teljes munkaidős állása mellé szeretne másodállást is vállalni, akár részmunkaidőben, akár egyéni vállalkozóként. Egy újabb munkaviszony létesítésének azonban vannak feltételei és korlátai, melyekkel érdemes tisztában lennünk. 

Tudnia kell a főnöknek a másodállásról?

A másodállást a Munka Törvénykönyve nem tiltja. Továbbra is létesíthető másodállás, de azt be kell jelenteni a munkáltatónak. Ami abból fakad, hogy a törvény előírja a kölcsönös együttműködést és tájékoztatást a felektől. Ez mindkét félre vonatkozik. Ebből következik, hogy másodállás létesítésekor azt közölnünk kell. Legcélszerűbb írásban, hiszen ha elmarad a tájékoztatás és utólag szerez tudomást róla a munkáltató, akkor ez súlyos kötelezettségszegésnek minősül és rendkívüli felmondással élhet a munkáltató.

Engedélyt nem kell kérni, de…

A bejelentés nem engedélykérést jelent. Azonban ha a munkavállaló, a cégéhez hasonló tevékenységet folytató helyen akar munkát vállalni, munkáltatója ezt megtilthatja. Jogos gazdasági érdekeinek sérelmére való hivatkozással. A munkaszerződésben a másodállás vállalásának kizárása nem jogellenes. Ezért alaposan tanulmányozzuk át a szerződésünket!

Munka + vállalkozás

Ha valaki a meglévő munkája mellett egyéni vállalkozóként kezd dolgozni, azt is be kell jelenteni. Kivéve, ha a munkáltató tevékenységének semmilyen köze nincs a vállalkozáshoz. A törvény szerint vezető beosztású dolgozó nem vállalhat másodállást. A két munkaviszony egyenrangú. Jogokkal és kötelezettségekkel. A munkavállalónak mindkét munkahelyen ugyanúgy helyt kell állnia. Nem hivatkozhat például arra, hogy túl fáradt, mert máshol is dolgozik.

Vállalhatunk, viszont lehetnek korlátok

A törvény megengedi tehát a másodállást, de ha a munkáltató úgy ítéli meg, hogy kockázatot jelent számára és veszélyezteti az üzleti és gazdasági helyzetét, akkor megállapodásban rögzítheti, hogy megtiltja további munkajogviszonyok létesítését. Esetenként pedig csak korlátok közé szorítja, kizár bizonyos cégeket, munkahelyeket, vagy csak meghatározott ideig járul hozzá a másodálláshoz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...