NyitólapMunkanélküliségMunkakeresés itthon és külföldön

Amint kiderül, hogy felmondtak neked, érdemes minél hamarabb elkezdeni munkát keresni. Itthon keresel munkát? Vagy inkább külföldre mennél dolgozni? Inkább egy másik szakmában próbálnál szerencsét? Vagy vállalkozást indítanál? Összeszedtük a legfontosabb információkat.

Ma már az álláshirdetések többsége különböző online felületeken érhetők el. Ezek egy jelentős része már mobilapplikációt is készített. A beállított keresési feltételekkel könnyen le tudod szűkíteni a neked szóló álláshirdetéseket. Arra mindenképpen érdemes figyelni, hogy inkább egy kicsit tágabb kategóriát adj meg. Lehet, hogy épp ott vár a következő állásod.

Az állam által fenntartott álláskereső felületek közül a Virtuális Munkaerőpiac Portál (VMP) és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) oldalain érdemes körbenézni.
Ha közszférában szeretnél elhelyezkedni, akkor a Közszolgálati Állásportálon oldalon érdemes állást keresni.
A legnagyobb állásportálokat mindenképpen megéri végignézni. A cégek többsége ezeken a felületeken hirdet. Ilyen például a Profession, a CVonline, a Jobmonitor, a Jobline, az Állásportál, a Jobinfo és a Dreamjobs is.
Egyre több álláshirdetés található meg a LinkedIn oldalon is.
Emellett, ha vannak kiszemelt álommunkahelyek, akkor keresd fel a honlapjukat. Általában a “karrier“ aloldalon találod meg, hogy milyen munkakörbe keresnek munkaerőt.

A szakmai önéletrajzot magyar és az állástól függően angol nyelven is meg kell írnod. Általában elektronikusan, nyomtatva, vagy amennyiben a hirdetés külön előírja, kézzel kell elkészíteni. Az álláspályázathoz mindenképpen csatold a munkakörhöz szükséges végzettséget igazoló dokumentumok, nyelvvizsga-bizonyítványok másolatait. Fontos: soha ne az eredetit.
Az egész önéletrajz 1, maximum 2 oldalas legyen. Tartalmazza a személyes adatokat, pontos elérhetőségeket, az iskolai végzettségeket, tanfolyamok, szakképesítéseket, munkahelyeket, szerzett munkatapasztalatokat, számítástechnikai ismereteket, információt a nyelvtudásról, jogosítványokról, valamint benne lehetnek egyéb releváns készségek, kompetenciák, hobbik, szabadidős tevékenységek.

Míg az önéletrajzodat nem kell jelentősen változtatni amikor több helyre is elküldöd, addig a motivációs levelet igen.
A motivációs levél lényege, hogy bemutasd a leendő munkaadódnak magad, hogy te miért akarsz náluk dolgozni és hogy ez miért lesz a leendő cégnek is jó.
A motivációs levélben érdemes bemutatni, akár példákkal is, hogy miért gondolod magad a legalkalmasabb jelöltnek az állás betöltésére. Milyen fontos képességekkel, készségekkel, tudással rendelkezel. Ha olyan az állás, akkor érdemes arról is beszélni, hogy mik lennének a munkahelyen a céljaid, terveid.
A motivációs levél ne legyen több egy oldalnál, és írjuk alá kézzel. A motivációs levél utaljon vissza az álláshirdetésben vagy a pozíció leírásában szereplő elvárásokra.

Valószínű, hogy a munkaadók, toborzók utánanéznek a jelentkezőnek. Meg fogják nézni annak online megjelenéseit, közösségi média profiljait (pl. Facebook, Instagram, LinkedIn) is. Ezért az önéletrajzok kiküldése előtt érdemes végignézni, milyen minőségűek ezek, milyen képet festünk magunkról egy kívülálló számára. Célszerű megválogatni, milyen fotó szerepel az oldalunkon és mi az, amit inkább eltávolítunk onnan, mert elriaszthatja a jövőbeni munkaadót.

Az első és legfontosabb tanács, hogy amikor bemész, érezd azt, hogy te itt szeretnél dolgozni és hogy nekik is ez lenne a legjobb.
Nézz utána a szervezetnek, cégnek. Legyél tisztában azzal, hogy mivel foglalkoznak. Nézd meg a honlapjukat, a Facebook oldalukat. Ezzel már kapni fogsz egy nagyon jó képet arról, hogy kik is lennének a munkáltatóid. Öltözz és viselkedj ennek megfelelően. Készülj fel arra is, hogy személyes motivációt mondj, miért pont náluk szeretnél dolgozni, milyen pozitív dolgokat tudsz az adott cégről.
Sokszor elhangzik, hogy milyen fizetéssel lennél elégedett. Gondold végig, és ha felmerül a kérdés, akkor tudd, hogy mi az, amivel elégedett lennél és mi az, amit még elfogadhatónak tartasz.
Az állásinterjún bármit kérdezhetsz a munkahelyedről, ahogy ők is a szakmai pályádról. A magánéletről azonban nem. Sem a családi állapotod, sem egy esetleges gyermektervezés nem tartozik a munkáltatóra.

Az OKJ addigi formájában már megszűnt. Azt leváltotta a Szakmajegyzék. Ez fokozatosan átveszi az OKJ helyét, így a szakmát felnőttképzésben tanulni vágyók továbbra is megtalálhatják a számukra megfelelő kurzusokat. Tehát továbbra is lehetőségünk van államilag elismert tanúsítványt adó szakmai képzéseken továbbtanulni, elkezdeni valami számunkra teljesen új dolgot.
Azonban ne felejtsd el, hogy ezek pénzbe kerülnek, esetenként akár több százezer forintba. Fontos információ az is, hogy emellett tudsz-e munkát vállalni, amiből a megélhetésed és a tanfolyam árát fizetheted.
Mielőtt jelentkezel mindenképp nézz utána, hogy a képzés elvégzésével azonnal munkába tudsz-e állni, vagy előtte még kell szakmai gyakorlat is.
Kapcsolódó:
Ingyen angol, német és informatikai kurzusokra jelentkezhetnek a terézvárosiak
Napi tíz perc tanulás

Az európai állások megpályázása nagyjából egyformán működik. Ugyanakkor a kulturális szokások eltérhetnek az egyes országokban. Érdemes olyan embereket megkeresned, akik már dolgoztak az adott országban. Ők sokat segíthetnek ebben. Ha nincs ilyen ismerősöd, akár kint dolgozók Facebook csoportját is megkeresheted.

Érdemes jól strukturált szakmai önéletrajzot készíteni (Curriculum Vitae, CV, Beruflicher Lebeslauf, Resumé).

Álláskereséshez első körben az Eures oldalán nézz körbe.

Ha nem beszéled a nyelvet, akkor ajánljuk az oldalak automatikus fordítását (a böngésződben biztosan be lehet állítani, hogy rákérdezzen). Ez már egy jó kiindulópont, hogy jobban megértsd az állásajánlatot és hogy mit várnak el tőled.

Az önéletrajzodnál viszont próbálj segítséget kérni. Ha nincs ismerősöd, akit ismernél, akkor próbáld ki valamelyik fb csoportot, ahol az adott országban dolgozók vannak. Van sok ilyen és általában segítőkészek. Ha végképp nincs senki, akkor mi a DeepL oldalt ajánljuk. Meglepően jó. Csak írd bele mindenképpen, hogy nem beszéled a nyelvet. Nehogy félreértsék.

Mielőtt belevágnál, azt ajánljuk, hogy alaposan gondold át, mit vállalsz. A külföldi munkavállalást jól meg kell tervezni, hogy elkerüld a váratlan kellemetlenségeket. A kint dolgozóknak sokszor gondot jelent a beilleszkedés, a nyelv ismeretének hiánya. Másik problémakör a szállás, az utazás megtervezése és annak költségei. Semmiképpen ne hagyd ki a számításból az első, még fizetés nélküli hónap költségeit. Azt valamiből fedezned kell előre.

És semmiképpen ne feledkezz el a családodról, barátaidról. Távol lesztek egymástól, ami mindenkinek megnehezíti a napjait. Az érzelmi nehézségeken túl nem tudtok egymásnak besegíteni a házi munkába. Gondold végig, hogyan, mikor és milyen eszközön (és milyen költségek mellett) tudtok kapcsolatot tartani egymással a külön töltött napokon. A tapasztalat azt mutatja, hogy az első időkben rengeteget fogtok beszélni egymással. Ismernünk kell azt is, hogy a célországban hol vannak betölthető munkahelyek, hol található a rendelkezésre álló munkaerő. Ebben segíthet az EURES-portál.

Ahogy Magyarországon, külföldön is a munkáltatód jelent be a társadalombiztosításba. Azonban ellenőrizni kell a külföldi társadalombiztosítási szervnél, hogy megtörtént-e a bejelentés, amely részletesen meghatározza a munkaköröd, a járulékokat és az óraszámot. Ha az EU egy másik tagállamban leszel biztosított, akkor 15 napon belül ki kell töltened a NEAK honlapján megtalálható „Bejelentő lap TAJ számmal rendelkező magyar állampolgár részére, aki EGT tagállamban biztosított személy" című nyomtatványt, és el kell küldened az illetékes magyarországi kormányhivatalnak. Ezt megteheted ügyfélkapun keresztül is. Fontos: mielőtt külföldön vállalnál munkát, keresd fel a lakhelyedhez tartozó társadalombiztosítási szervet és kérj tájékozatást a kitöltendő dokumentumokról és hogy mire kell pontosan figyelned.

 

A rendszer nagyon egyszerű. Ha külföldön dolgozol, akkor külföldön fizeted az adód. Az ezzel kapcsolatos további részleteket érdemes egyeztetni a külföldi állam adóhatósággal, hogy adózhatsz-e az adott országban. Ha ez megtörtént, akkor ezzel már nem is lesz más teendőd. Azaz a kint leadózott és a kezdbe (bankszámládra) kapott fizetés már a tied, abból sehol nem kell adóznod, még ha haza küldöd, akkor sem.

 

Külföldön ugyanolyan munkavállalói jogok vonatkoznak mindenkire, mint az ott élő és dolgozó belföldi állampolgárokra. Ha bármilyen jogtalanság ér külföldi munkavállalóként, az Eures oldalán kereshetsz munkavállalói érdekképviseleti és egyéb jogi segítő szervezeteket, valamint tájékoztató kiadványokat.

 

Hasznosnak találod ezt az oldalt? Oszd meg másokkal is!

További témák:

Veszélyben az állásod? Aggódsz a leépítések miatt? A legfontosabb, amit tehetsz, hogy átnézed a pénzügyeidet. Vedd át az irányítást és légy felkészült, ha elveszítenéd az állásod.

Megnézem

Jogszerű volt a felmondás? Mennyi végkielégítést kapok? Meddig kell még dolgoznom? Mire kell figyelnem? Összeszedtünk minden fontos információt, amit a felmondásról és a felmondási időről tudnod kell.

Megnézem

„Munkanélküli lettem, mit tegyek?” – ez a kérdés gyakran felmerül azokban az emberekben, akik váratlanul elveszítették az állásukat. Ha még nincs meg a következő munkahelyed, akkor fontos feladataid vannak már az első napon. Ezeket soha ne halogasd, mert súlyos pénzeket veszíthetsz rajta.

Megnézem

Hurrá, megvan az új munkád. Vegyük végig, hogy mi az, amire mindenképp figyelned kell.

Megnézem

Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél