Ha nyugdíj előtt állsz, biztos rengeteg kérdésed van. Mennyi lesz a nyugdíjam? Megéri most nyugdíjba menni? Várjak még vele? Úgy érzed, szívesen dolgoznál még egy két-évet, de nem tudod, hogyan működik ez nyugdíj mellett? Vagy hallottál arról, hogy nőként 40 év munka után nyugdíjba mehetsz, de nem tudod, hogy ez rád is vonatkozik-e, mert mondjuk 6 évet otthon voltál a gyerekekkel?
Jó helyen jársz!
Minden, amit a nyugdíjas évekről tudni érdemes, azt itt megtalálod.
Öregségi nyugdíj a hivatalos neve annak, amit a hétköznapokan nyugdíjnak hívunk. Alapesetben a 65 évnél idősebbek, valamint a legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezők kapják a korábbi nyugdíjbefizetéseik, azaz a korábbi keresetük függvényében. Olvasd el részletesen, hogy mi az öregségi nyugdíj és kinek mennyi jár!
Fő szabály szerint öregségi nyugdíjra az jogosult, aki a 65. életévét betöltötte, és legalább 20 év szolgálati időt szerzett. Ebben az esetben öregségi teljes nyugdíj jár. Öregségi nyugdíjra jogosult a korhatár betöltésekor az is, aki legalább 15 év szolgálati idővel rendelkezik. Ebben az esetben öregségi résznyugdíjat állapítanak meg. Öregségi nyugdíjnak minősül a nők kedvezményes öregségi nyugdíja is, amelyre életkorától függetlenül jogosult az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik. Számítsd ki, hogy mennyi szolgálati idővel rendelkezel! Lépésről lépésre megmutatjuk, hogy hogyan tudod az ügyfélkapuról lekérdezni!
Azok az időszakok számítanak bele, amikor jogviszonyban álltunk, és az előírt nyugdíjjárulékot megfizettük. Szolgálati időnek minősül az olyan ellátások folyósításának az időtartama is, amelyekből nyugdíjjárulékot kell fizetni. pl. ápolási díj, gyermekgondozási segély, rehabilitációs ellátás stb. Szolgálati idő továbbá a katonai (vagy polgári) szolgálat időtartama, szakmunkás tanulói jogviszony, az 1998 előtti nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok időtartama. További részleteket itt olvashattok.
Az öregségi nyugdíj megállapítását mindenkinek saját magának kell igényelni a lakóhelye szerint illetékes kormányhivataltól, ezen a nyomtatványon. Hogyan adhatom be az igényt?
- Személyesen a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes fővárosi, vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatán.
- Postán történő benyújtás esetén a borítékra a címzett kormányhivatal nevét és a 1916 Budapest egységes postacímet kell ráírni.
- Elektronikusan az elektronikus azonosítással rendelkező személyek a www.magyarorszag.hu honlapon nyújthatják be az ellátás megállapítása iránti igényüket. Az igényt a kérelmező törvényes képviselője (gondnoka) vagy meghatalmazottja is előterjesztheti, a képviseletre vonatkozó okirat csatolásával.
Jó tudni, hogy az igényhez mellékelhetőek olyan időszakra vonatkozó dokumentumok, amelyek korábban még el nem ismert szolgálati időre vonatkoznak. Ilyen igazolás lehet többek között:
munkakönyv, foglalkoztatói igazolás, igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról, bedolgozói kiskönyv, mezőgazdasági, halászati termelőszövetkezeti tagkönyv,főiskolai vagy egyetemi leckekönyv, végbizonyítvány, oklevél, ipari tanuló munkakönyv, szakmunkástanulói bizonyítvány, egészségügyi vagy mezőgazdasági szakiskolai bizonyítvány, oklevél vagy szakképző iskolai tanulószerződés.
Fontos! Az igénybejelentő nyomtatványhoz az alábbi pótlapok kitöltése is szükséges lehet:
- foglalkoztatásra és a korkedvezményes időszakokra vonatkozó adatok megadására szolgáló pótlap itt tölthető le,
- önálló tevékenységre vonatkozó adatok megadására szolgáló pótlap itt tölthető le.
A nyugdíj mértéke a szolgálati időtől és a havi nettó keresettől függ, és természetesen csak a járulékfizetéses időszakok számítanak. Viszont van még egy nagyon fontos tényező, ami nagyban befolyásolja a nyugdíj összegét: a valorizációs szorzó.
Hogyan számítják a nyugdíj összegét?
A nyugdíj összegét a szolgálati idő és a havi átlagkereset arányában az alábbiak szerint kell kiszámolni.
Szolgálati idő |
Havi átlagkereset százaléka |
15 év |
43% |
16-25 év |
Évente további 2% |
26-36 év |
Évente további 1% |
37-40 év |
Évente további 1,5% |
41-49 év |
Évente további 2% |
50 év, vagy több |
100% |
Ha az igénylő legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezik, és a nyugdíjkorhatár betöltését a követően a nyugdíj megállapítása nélkül további szolgálati időt szerez, akkor minden 30 nap után 0,5%-os nyugdíjnövelésben részesül. Kizárólag ebben az esetben lehet a megállapított nyugdíj összege a havi átlagkeresetnél magasabb.
Van esetleg konkrét példa arra, hogy 20 év munka után mennyi nyugdíj jár?
Kiszámoltuk és elmondjuk.
A magán-nyugdíjpénztári tagság abban az esetben befolyásolja a nyugdíj összegét, ha az igénylő 2010. október 1-je előtti időszakra magán-nyugdíjpénztári tagdíjat fizetett, és az öregségi nyugdíj megállapításakor a magán-nyugdíjpénztári tagsága fennáll, vagy a magán-nyugdíjpénztári tagsága úgy szűnt meg, hogy az egyéni számláján lévő összeget nem utalta át az államháztartás részére. Ebben az esetben az öregségi nyugdíj csökkentett összegben kerül megállapításra. A teljes összegű nyugdíj megállapítása érdekében vissza lehet lépni az állami nyugdíjrendszerbe a nyugdíj igénylésekor, vagy azt követően is. Ebben az esetben az átutalást követően az öregségi nyugdíj összege a megállapítás kezdő napjára visszamenőlegesen csökkentés nélkül kerül megállapításra.
A nyugdíjat akkor igényelheted, ha a korábban olvasott feltételeknek eleget tettél. A nyugdíjadat kérheted az adott napról vagy később is. Viszont fontos, hogy visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra kérheted. A nyugdíjadat az igénylést követő 60 napon belül intézik, majd 13 napon belül küldik a pénzt.
Kézhez kaptad a határozatot, és úgy gondolod, téves lehet az összeg, ezért a nyugdíj újraszámítását szeretnéd kérni?
Ezt lehet tenni ilyen esetben:
A nyugdíj meghatározott összegét csak akkor lehet megtámadni, ha hivatali jogszabálysértés történt. Ekkor kereset benyújtásával élhetsz a döntést meghozó nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Kereseted illetékmentesen benyújtható személyesen, ajánlott küldeményként postai úton vagy elektronikusan ezen a linken. Itt belépést követően a „Jogorvoslat” téma csoportban a „Közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása” ügytípust kell kiválasztani.
A Nők40 teljes mértékben megegyezik a mindenkire vonatkozó öregségi nyugdíjjal. Erre a nyugdíjra jogosult minden olyan nő, aki 40 év jogosultsági idővel rendelkezik. Jogosultsági időnek számít minden munkával töltött idő, amikor a járulékot fizették, illetve a gyereknevelésre fordított idő. Fő szabály szerint a 40 év jogosultsági időn belül 32 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idővel kell rendelkezni, azaz a gyermeknevelésre tekintettel elismerhető jogosultsági idő a 40 éven belül legfeljebb 8 év lehet.
5 vagy több gyermekem van
Eltérő szabály vonatkozik azokra a nőkre, akik 5 vagy több gyermeket neveltek fel. Esetükben a 40 év jogosultsági időn belül a 32 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idő feltétel 5 gyermek esetén egy évvel, minden további gyermek esetén további egy-egy évvel, de legfeljebb 7 évvel csökken. Ilyen módon például 5 gyermek nevelése esetén a jogosultság megállapításához a 40 év jogosultsági időn belül legalább 31 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idő és legfeljebb 9 év gyermeknevelésre tekintettel elismert szolgálati idő szükséges. A 40 éven belül legfeljebb 25 évre csökkenhet a keresőtevékenységgel megszerzett szolgálati idő feltétel. Annak az igénylőnek, aki gyermekek otthongondozási díjában részesült, vagy súlyosan fogyatékos gyermekére tekintettel részesült ápolási díjban, vagy 1998. január 1-jét megelőzően gyermekek otthongondozási díjának minősülő szolgálati időt szerzett, a 40 év jogosultsági időn belül 30 év keresőtevékenység szükséges.
Jogosultsági időnek számít az, amikor dolgoztunk. Bizonyos feltételek és keretek között a gyermek nevelése és ellátása is beleszámít. Ebből a szempontból a saját gyermek, a nevelt vagy örökbefogadott gyermek, vagy unoka nevelése címén járó ellátások időtartama, a gyermekek otthongondozási díjának időtartama, valamint a saját vagy örökbefogadott gyermekre tekintettel járó ápolási díj időtartama fogadható el. Tehát nem minden szolgálati időként elismerhető időszak vehető jogosultsági időként is figyelembe, mert a jogosultsági idő a szolgálati időnél szűkebb kategória.
Hogy mi számít még bele a jogosultsági időbe, azt itt tudod elolvasni.
Nem minősül viszont jogosultsági időnek:
- a munkanélküliség esetére nyújtott ellátások folyósításának időtartama,
- a megállapodás alapján szerzett szolgálati idő,
- a kötelező nyári gyakorlat időtartamán kívül a szakmunkás tanulói tanulmányok időtartama,
- a nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok időtartama,
- az 1998. január 1-jét megelőzően – nem gyermekgondozás, vagy ápolás miatt igénybe vett – fizetés nélküli szabadság szolgálati időnek minősülő első 30 napja,
- a biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénz (passzív táppénz) időtartama.
Itt mindent elolvashatsz arról, hogy mi nem számít még jogosultsági időnek.
A nők kedvezményes öregségi nyugdíjának megállapítását a lakóhely szerint illetékes kormányhivataltól kell igényelni ezen a nyomtatványon.
Hogyan adhatom be az igényt?
- Személyesen a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes fővárosi, vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatán
- Postán történő benyújtás esetén a borítékra a címzett kormányhivatal nevét és a 1916 Budapest egységes postacímet kell ráírni
- Elektronikusan a www.magyarorszag.hu honlapon nyújthatod be az ellátás megállapítása iránti igényt. Az igényt a kérelmező törvényes képviselője (gondnoka) vagy meghatalmazottja is előterjesztheti, a képviseletre vonatkozó okirat csatolásával.
Az igényhez mellékelhetőek olyan időszakra vonatkozó dokumentumok, amelyek korábban még el nem ismert szolgálati időre vonatkoznak. Ilyen igazolás lehet többek között:
- munkakönyv, foglalkoztatói igazolás, igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról, bedolgozói kiskönyv, mezőgazdasági, halászati termelőszövetkezeti tíagkönyv,
- 1998. előtti időszakra vonatkozó főiskolai vagy egyetemi leckekönyv, végbizonyítvány, oklevél, ipari tanuló munkakönyv, szakmunkástanulói bizonyítvány, egészségügyi vagy mezőgazdasági szakiskolai bizonyítvány, oklevél vagy szakképző iskolai tanulószerződés.
Az igénybejelentő nyomtatványhoz az alábbi pótlapok is kitölthetők:
- foglalkoztatásra vonatkozó adatok megadásához használatos pótlap itt tölthető le;
- önálló tevékenységre vonatkozó adatok megadásához használatos pótlap itt tölthető le;
- gyermekekre vonatkozó adatok megadásához használatos pótlap itt tölthető le.
Fontos! Az igény elbírálásához be kell nyújtani minden olyan dokumentumot, amely a gyermeknevelésre tekintettel elismerhető szolgálati időre vonatkozik: gyermek születési anyakönyvi kivonata, a gyermek tartós betegségére, vagy súlyos fogyatékosságára tekintettel engedélyezett fizetés nélküli szabadságra vonatkozó munkáltatói okirat, a gyermek ápolása, gondozása miatt folyósított ápolási díjra vagy gyermekgondozási segélyre vonatkozó iratok, méltányosságon alapuló gyermekgondozási segély megállapítására, folyósítására vonatkozó iratok.
A nyugdíj mértéke a szolgálati időtől és a havi nettó keresettől függ és természetesen csak a járulékfizetéses időszakok kerülnek beszámításba. Viszont van még egy nagyon fontos tényező, ami nagyban befolyásolja a nyugdíj összegét: a valorizációs szorzó.
Hogyan számítják a nyugdíj összegét?
A nyugdíj összegét a szolgálati idő és a havi átlagkereset arányában az alábbiak szerint kell kiszámolni.
Szolgálati idő |
Havi átlagkereset százaléka |
15 év |
43% |
16-25 év |
Évente további 2% |
26-36 év |
Évente további 1% |
37-40 év |
Évente további 1,5% |
41-49 év |
Évente további 2% |
50 év, vagy több |
100% |
Ha az igénylő legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezik és a nyugdíjkorhatár betöltését a követően a nyugdíj megállapítása nélkül további szolgálati időt szerez, akkor minden 30 nap után 0,5%-os nyugdíjnövelésben részesül. Kizárólag ebben az esetben lehet a megállapított nyugdíj összege a havi átlagkeresetnél magasabb.
Van esetleg konkrét példa arra, hogy 20 év munka után mennyi nyugdíj jár?
Kiszámoltuk és elmondjuk.
A magán-nyugdíjpénztári tagság abban az esetben befolyásolja a nyugdíj összegét, ha az igénylő 2010. október 1-je előtti időszakra magán-nyugdíjpénztári tagdíjat fizetett, és az öregségi nyugdíj megállapításakor a magán-nyugdíjpénztári tagsága fennáll, vagy a magán-nyugdíjpénztári tagsága úgy szűnt meg, hogy az egyéni számláján lévő összeget nem utalta át az államháztartás részére. Ebben az esetben az öregségi nyugdíj csökkentett összegben kerül megállapításra. A teljes összegű nyugdíj megállapítása érdekében vissza lehet lépni az állami nyugdíjrendszerbe a nyugdíj igénylésekor, vagy azt követően is. Ebben az esetben az átutalást követően az öregségi nyugdíj összege a megállapítás kezdő napjára visszamenőlegesen csökkentés nélkül kerül megállapításra.
A nyugdíjat akkor igényelheted, ha a korábban olvasott feltételeknek eleget tettél. A nyugdíjadat kérheted az adott napról vagy később is. Viszont fontos, hogy visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra kérheted. A nyugdíjadat az igénylést követő 60 napon belül intézik, majd 13 napon belül küldik a pénzt.
Kézhez kaptad a határozatot, és úgy gondolod, téves lehet az összeg, ezért a nyugdíj újraszámítását szeretnéd kérni?
Ezt lehet tenni ilyen esetben:
A nyugdíj meghatározott összegét csak akkor lehet megtámadni, ha hivatali jogszabálysértés történt. Ekkor kereset benyújtásával élhetsz a döntést meghozó nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Kereseted illetékmentesen benyújtható személyesen, ajánlott küldeményként postai úton vagy elektronikusan ezen a linken. Itt belépést követően a „Jogorvoslat” téma csoportban a „Közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása” ügytípust kell kiválasztani.
A szolgálati járandóság 2012. január 1-jétől került bevezetésre azok részére, akik rendvédelmi feladatokat ellátó szervvel - vagy a Magyar Honvédséggel - álltak jogviszonyban. Ehhez az ellátáshoz igénybejelentő lap itt található.
A szolgálati járandóság megállapítását Budapest Főváros Kormányhivatalától kell igényelni ezen a nyomtatványon.
- Személyesen a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes fővárosi, vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatán lehet benyújtani.
- Postán történő benyújtás esetén a borítékot Budapest Főváros Kormányhivatala részére kell megcímezni a 1916 Budapest postacímre.
- Elektronikusan az elektronikus azonosítással rendelkező személyek a www.magyarorszag.hu honlapon a Nyugdíj > Egyéb ügyintézés > 02 – Kérelem nyugdíjbiztosítási ügyben (NY_KER_01) elnevezésű nyomtatványhoz csatolva nyújthatják be az ellátás megállapítása iránti igényüket.
A szolgálati járandóság összegét a 2011. december 31-én folyósított rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj összege alapján számítják. Emellett személyi jövedelemadót is vonnak belőle, kivéve, ha:
- a szolgálati viszony megszüntetésére egészségi, pszichikai, fizikai alkalmatlanság miatt került sor és erről van minősítő határozat
- a jogosult 2011. decemberére járó szolgálati nyugdíjának összege nem haladta meg a 117.000 forintot
Fontos! A 4 vagy több gyermeket nevelő anya, a határvadász, iskolaőr jogviszonyban álló személyek a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság részére történő bejelentés alapján mentesülnek a személyi jövedelemadó mértékének megfelelő levonás alól.
Hogyan? A bejelentést a www.magyarorszag.hu > Nyugdíj > Egyéb ügyintézés menüpontban elérhető „Bejelentés, nyilatkozat, hiánypótlás nyugdíjbiztosítási ügyben” elnevezésű nyomtatványon lehet benyújtani.
A szolgálati járandóság legkorábban az igény benyújtását megelőző hatodik hónap első napjától állapítható meg, amennyiben azon a napon a jogosultsági feltételek teljesülnek.
Az ügyintézési határidő 60 nap.
A megállapított ellátást a döntés kiadását követő 13 napon belül a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósítja.
Kézhez kaptad a határozatot, és úgy gondolod, téves lehet az összeg, ezért a nyugdíj újraszámítását szeretnéd kérni?
Ezt lehet tenni ilyen esetben:
A nyugdíj meghatározott összegét csak akkor lehet megtámadni, ha hivatali jogszabálysértés történt. Ekkor kereset benyújtásával élhetsz a döntést meghozó nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Kereseted illetékmentesen benyújtható személyesen, ajánlott küldeményként postai úton vagy elektronikusan ezen a linken. Itt belépést követően a „Jogorvoslat” téma csoportban a „Közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása” ügytípust kell kiválasztani.
A szolgálati járandóság az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig jár.
Két esetben szüntethető meg:
- a jogosult kérvényezi a megszüntetését, vagy
- a munkavégzésből származó jövedelem több, mint a mindenkori minimálbér havi összegének tizennyolcszorosa.
Jogosult vagy a korhatár előtti ellátásra? Igen, amennyiben:
- legkésőbb 2014. december 31-éig korkedvezményes munkakörben történt munkavégzés alapján korkedvezményt szereztél, és legalább 15 év szolgálati idővel rendelkezel,
- jogosult vagy bányásznyugdíjra, vagy
- 2011. december 31-éig az egyes művészeti tevékenységeket folytatók öregségi nyugdíjra jogosultságáról szóló rendelet 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint öregségi nyugdíjra jogosultságot szereztél.
A korhatár előtti ellátás megállapítását a lakóhely szerint illetékes kormányhivataltól kell igényelni ezen a nyomtatványon.
Hogyan adhatom be az igényt?
- Személyesen a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes fővárosi, vármegyei kormányhivatal ügyfélszolgálatán
- Postán történő benyújtás esetén a borítékra a címzett kormányhivatal nevét és a 1916 Budapest egységes postacímet kell ráírni
- Elektronikusan az elektronikus azonosítással rendelkező személyek a www.magyarorszag.hu honlapon nyújthatják be az ellátás megállapítása iránti igényüket. Az igényt a kérelmező törvényes képviselője (gondnoka) vagy meghatalmazottja is előterjesztheti, a képviseletre vonatkozó okirat csatolásával.
A korhatár előtti ellátás megállapítására irányuló igényhez mellékelni kell a foglalkoztató igazolását a korkedvezményes munkakörben eltöltött időtartamról.
Az igényhez mellékelhetőek olyan időszakra vonatkozó dokumentumok, amelyek korábban még el nem ismert szolgálati időre vonatkoznak. Ilyen igazolás lehet többek között:
- munkakönyv, foglalkoztatói igazolás, igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról, bedolgozói kiskönyv, mezőgazdasági, halászati termelőszövetkezeti tagkönyv,
- 1998. előtti időszakra vonatkozó főiskolai vagy egyetemi leckekönyv, végbizonyítvány, oklevél, ipari tanuló munkakönyv, szakmunkástanulói bizonyítvány, egészségügyi vagy mezőgazdasági szakiskolai bizonyítvány, oklevél vagy szakképző iskolai tanulószerződés.
Az igénybejelentő nyomtatványhoz az alábbi pótlapok is kitölthetőek:
- foglalkoztatásra vonatkozó adatok megadásához használatos pótlap itt tölthető le;
- önálló tevékenységre vonatkozó adatok megadásához használatos pótlap itt tölthető le.
A nyugdíj mértéke a szolgálati időtől és a havi nettó keresettől függ és természetesen csak a járulékfizetéses időszakok kerülnek beszámításba. Viszont van még egy nagyon fontos tényező, ami nagyban befolyásolja a nyugdíj összegét: a valorizációs szorzó.
Hogyan számítják a nyugdíj összegét?
A nyugdíj összegét a szolgálati idő és a havi átlagkereset arányában az alábbiak szerint kell kiszámolni.
Szolgálati idő |
Havi átlagkereset százaléka |
15 év |
43% |
16-25 év |
Évente további 2% |
26-36 év |
Évente további 1% |
37-40 év |
Évente további 1,5% |
41-49 év |
Évente további 2% |
50 év, vagy több |
100% |
Ha az igénylő legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezik és a nyugdíjkorhatár betöltését a követően a nyugdíj megállapítása nélkül további szolgálati időt szerez, akkor minden 30 nap után 0,5%-os nyugdíjnövelésben részesül. Kizárólag ebben az esetben lehet a megállapított nyugdíj összege a havi átlagkeresetnél magasabb.
Van esetleg konkrét példa arra, hogy 20 év munka után mennyi nyugdíj jár?
Kiszámoltuk és elmondjuk.
A korhatár előtti ellátás összege csökkentett összegben kerül megállapításra, ha az igénylő 2010. október 1-je előtti időszakra magán-nyugdíjpénztári tagdíjat fizetett, és
- a korhatár előtti ellátás megállapításakor a magán-nyugdíjpénztári tagsága fennáll, vagy
- a magán-nyugdíjpénztári tagsága úgy szűnt meg, hogy az egyéni számláján lévő összeget nem utalta át az államháztartás részére.
A teljes összegű korhatárt előtti ellátás érdekében vissza lehet lépni az állami nyugdíjrendszerbe az ellátás igénylésekor, vagy azt követően is. Ebben az esetben az átutalást követően az ellátás összege a megállapítás kezdő napjára visszamenőlegesen csökkentés nélkül kerül megállapításra.
A korhatár előtti ellátást akkor igényelheted, ha a korábban olvasott feltételeknek eleget tettél. A korhatár előtti ellátás legkorábban az igény benyújtását megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani, ha azon a napon a jogosultsági feltételek teljesülnek.
Az ellátást az igénylést követő 60 napon belül intézik. Ezután 13 napon belül küldik is az első összeget.
Kézhez kaptad a határozatot, és úgy gondolod, téves lehet az összeg, ezért a nyugdíj újraszámítását szeretnéd kérni?
Ezt lehet tenni ilyen esetben:
A nyugdíj meghatározott összegét csak akkor lehet megtámadni, ha hivatali jogszabálysértés történt. Ekkor kereset benyújtásával élhetsz a döntést meghozó nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Kereseted illetékmentesen benyújtható személyesen, ajánlott küldeményként postai úton vagy elektronikusan ezen a linken. Itt belépést követően a „Jogorvoslat” téma csoportban a „Közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása” ügytípust kell kiválasztani.
30 évig éltünk együtt az élettársammal, aki nemrég hunyt el. Jogosult vagyok özvegyi nyugdíjra attól függetlenül, hogy nem voltunk házasok?
Özvegyi nyugdíjat kaphat:
a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs is,
amennyiben az elhunyt:
öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, vagy átmeneti bányászjáradékban részesült, vagy a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte. Fontos: az özvegyi nyugdíj nem automatikus, megállapítása kérelemre történik.
Az élettárs özvegyi nyugdíjra akkor jogosult, ha az elhunyttal annak haláláig
- egy év óta megszakítás nélkül együtt éltek és gyermekük született, vagy
- megszakítás nélkül legalább 10 évet éltek együtt.
Ki nem jogosult?
Nem lehet jogosult özvegyi nyugdíjra az az élettárs, aki az együttélés alatt özvegyi nyugdíjban részesült.
Mi számít együttélésnek?
Együttélésnek számít, ha fenti időtartam alatt:
- ugyanaz volt a lakóhelyük, illetve
- az együttélést tanúnyilatkozattal is lehet igazolni.
Az elvált, továbbá a házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személy özvegyi nyugdíjra jogosultsága akkor állapítható meg, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, részére a bíróság tartásdíjat állapított meg. Ezt a tartásdíj fizetésére kötött egyezséget jóváhagyó vagy a tartásdíj fizetésre kötelező jogerős bírósági határozattal, vagy közjegyző által hitelesített kötelezettségvállaló nyilatkozattal kell igazolni.
Ha a házasságkötésre az elhunyt házastárs öregségi nyugdíjkorhatára betöltése után kerül sor, akkor a túlélő házastárs özvegyi nyugdíjra csak abban az esetben jogosult, ha a házasságból (a korábbi együttélésből) gyermek származott, vagy a házastársak a házasság megkötését követően legalább öt éven át megszakítás nélkül együtt éltek.
Az özvegyi nyugdíj az elhunyt halálakori nyugdíjának a 60%-a. Ha az özvegy valamilyen öregségi / nyugdíj ellátásban is részesül, akkor a nyugdíjösszeg 30%-át kapja. Az özvegyi nyugdíj megszűnik, ha az özvegy az öregségi nyugdíjkorhatár előtt újraházasodik.
Az özvegyi nyugdíj kérelmet a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz, az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani. Ha az elhunyt még nem volt nyugdíjas, akkor a kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani.
Alapvetően Te határozhatod meg, hogyan szeretnéd megkapni. Ha a nyugdíjat készpénzben szeretnéd, azt a Magyar Posta juttatja el a lakcímedre. A posta minden év novemberében elkészíti a Nyugdíjkifizetési naptárt - ez tartalmazza az ellátások kézbesítésének időpontját. Utalás esetén olyan belföldi forint bankszámlát kell megadni, ami felett jogosultsággal rendelkezünk. Az utalás minden hónap 12-én történik. Ha 12-e nem munkanap, akkor az előző munkanapon utalnak.
Februárban hunyt el a nyugdíjas édesapám, meddig járt neki a nyugdíj?
Az elhunyt utolsó nyugdíja a halála napját magában foglaló hónap utolsó napjáig folyósítható.
Ki veheti fel az utolsó nyugdíjat?
- Az elhunyttal közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér ebben a sorrendben vehetik fel, az elhalálozástól számított 1 éven belül.
- Ha nincs közös háztartásban együtt élő, felsorolás szerinti rokon, akkor az örökös veheti fel a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított 1 éven belül.
- Az elhunyt élettársa jogerős hagyatéki végzés megküldésével egyidejűleg, örökösi minőségben kérheti a kifizetést.
Hol lehet kérni az elhunyt utolsó nyugdíjának kifizetését?
A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságától kell igényelni, amelyhez ezt a nyomtatványt kell kitölteni és személyesen, postán vagy online beadni.
Mi van akkor, ha az elhunyttal nem élt együtt közeli hozzátartozó?
Ebben az esetben az örökös veheti fel az ellátást az öröklési bizonyítvány vagy hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után. Ettől az időponttól számítva az örökösnek 1 éve van felvenni a nyugdíjat. A “Kérelem nyugdíjbiztosítási ügyben” nyomtatványt kell kitöltenie és beadni elektronikusan, postán vagy ügyfélszolgálaton személyesen.
Hirtelen kiadásod keletkezett, amit a nyugdíjból nem tudsz kifizetni? Bárki kerülhet nehéz helyzetbe betegség vagy nem várt életesemények miatt.
Kihez forduljak?
Évente egyszer 15.000-50.000 forint közötti támogatást igényelhetsz, ha öregségi nyugdíjban, özvegyi nyugdíjban, szülői nyugdíjban vagy árvaellátásban részesülsz, és havi jövedelmed nem haladja meg a 120.000 forintot. Ha közeli hozzátartozóddal élsz, akkor a havi 100.000 forintot.
Fontos! Aki bentlakásos intézményben él, az nem kérelmezheti a támogatást. A támogatást formanyomtatvány kitöltésével kérelmezheted a lakóhelyed szerint illetékes kormányhivatalnál.
Méltányossági nyugdíjat kérhetsz abban az esetben, ha betöltötted a 65. életéved és az öregségi nyugdíjhoz elegendő szolgálati idő felét - tehát minimum 10 évet dolgoztál. A támogatás összege havonta 15.000-50.000 forint közötti összeg. A támogatást ezen a formanyomtatványon kérelmezheted a lakóhelyed szerint illetékes kormányhivatalnál.
3.000-8.000 forint nyugdíjemelést kérelmezhetsz, ha a havi nyugdíjad és az egyéb támogatások összege nem haladják meg a 120.000 forintot. A támogatást formanyomtatvány kitöltésével tudod kérelmezni a lakóhelyed szerint illetékes kormányhivatalnál.
Általában a nyugdíjazás időpontjában még nem ismert az induló nyugdíj összege, ennek előkalkulációján alapul az előnyugdíj. A bizonytalanság feloldásakor a különbözetet a hivatal egyösszegben pótolja.
Nyugdíjminimum vagy az öregségi nyugdíj legkisebb összege, amelynél a kalkulált nyugdíj nem lehet alacsonyabb. Ez jelenleg 28.500 forint.
Hasznosnak találod ezt az oldalt? Oszd meg másokkal is!
További témák:
Fürdőbe mennél, mert fájnak a lábaid? Vagy valamilyen gyógyászati segédeszközre van szükséged? Esetleg fogászati beavatkozásra lenne szükséged?
Megmutatjuk, hogy mi jár neked ingyen és milyen támogatásokat kaphatsz nyugdíjasként mindehhez.