2000 forintból ebéd vagy vacsora 4 főre? Nem lehetetlen: sorozatunkban olyan recepteteket mutatunk, amelyek kb. ennyiből kijönnek. Íme, itt az olcsó receptek 2000 forintból cikksorozat következő része.
A rizottó rizsből készül eredetileg, ahogyan az a nevében is benne van. Mi ezúttal mégis gersliből készítjük, így olcsóbb és egészségesebb is lesz a végeredmény, miközben ugyanolyan finom, már amennyiben szeretjük a gersli ízét és állagát, ami azért más mint a rizsé: íze kicsit talán karakteresebb, az állaga pedig rugalmasabb, “haraphatóbb”.
Olcsó receptek 2000 forintból: így készül a gerslirizottó
Hozzávalók:
- 30 dkg gersli – 200 Ft
- 3 fej vöröshagyma – 180 Ft
- 3 gerezd fokhagyma – 60 Ft
- Két szál zellerszár – 100 Ft
- Egy cukkini – 100 Ft
- 1 nagy sárgarépa – 70 Ft
- 20 dkg gomba – 320 Ft
- 10 dkg kemény sajt (reszelni való) – 500 Ft
- 1 dl fehérbor – 150 Ft
- 5 dkg vaj – 150 Ft
- Petrezselyem – 120 Ft
- Olaj, só, bors – 50 Ft
- Opció: zöldséglapalé
Összesen: 2000 Ft
Az elkészítéshez vegyünk egy nagyobb lábast, sokat kell majd kevernünk az ételt, így az a célszerű, hogyha kényelmesen elférünk benne.
Vágjuk fel a hagymát és kezdjük el pirítani az olajon. Amikor már üveges, dobjuk rá a fokhagymát, a reszelt répát és az apróra vágott zellerszárat is, így pirítsuk folyamatos keverés közben legalább 10 percig. Ha le akarna kapni, egy kevés vízzel öntsük fel és főzzük tovább, a lényeg, hogy a végén egy egységesen átpirult alapot kapjunk. Olasz nevén ezt az alapot hívják sofrtitto-nak.
Ha van kedvünk, időnk és megfelelő alapanyagunk, akkor víz helyett zöldség alaplét és használhatunk a felöntéshez. Ehhez az összes otthon fellelhető zöldség hulladékot (jól megmosott répa héja, petrezselyem szára, gomba tönkök, zellerszárak végei, cukkini végei, jól megmosott hagyma héja, stb.) tegyük fel főni vízben és főzzük kb. másfél óráig (forrás után), fűszerezzük sóval, borssal, babérlevéllel. Majd szűrjük le és készen is van.
Az elkészült alapra dobjuk rá a gerslit, keverjük át jó alaposan, pirítsuk pár percig, majd folyamatos keverés közben kezdjük el hozzáadni a zöldséglapavelet (vagy a vizet) és a fehérbort. Sajnos nem hagyhatjuk most sem magára pár percnél hosszabb időre, folyamatosan kell kevernünk és adagolni hozzá az folyadékot. Amikor megfelelően puha már a gersli (kb. fél óra főzést követően), akkor adjuk hozzá a vajat és a reszelt sajtot, főzzük még két percig, állítsuk be az ízeket sóval borssal, esetleg pár csepp citromlével, és készen is van.
A pirított cukkinihez vágjuk a cukkinit kb. félcentis kockákra, sózzuk le és hagyjuk állni egy keveset, majd olajon nagy lángon pirítsuk meg alaposan kb. 10 perc alatt. Borsozzuk, ízesítsük oregánóval vagy friss bazsalikommal. Tálaláskor a gersli tetejére halmozzunk egy kevés pirított cukkinit.
Cikksorozatunk korábbi részei:
- Medvehagymás krumplifőzelék karalábé tócsnival
- Salátaleves krutonnal és hamis stroganoff nudlival
- Paradicsomos káposztafőzelék gombafasírttal
- Budget halászlé halgombóccal és tésztával
- Csalánleves, csalános penne és csalánfelfújt
- Házi finomságok fenyőrügyből
- Csirkefarhát pörkölt sztrapacskával
- Mi legyen a maradék maceszból?
- Krumplis tészta tuningolva ecetes uborkasalátával
- Kapros lucskos káposzta húsgombóccal
- Juhtúrós puliszka hagymalekvárral
- Zöldbabpörkölt tükörtojással és pásztorzöldbab
- Nyárias, tápláló vegán tál
- Befőzés – az alapok
- Nyelv és szív vetrece zsemlegombóccal
- Tökfőzelék kolbászos mángold fasírttal
- Elronthatatlan rakott patisszon bő félóra alatt