2000 forintból ebéd vagy vacsora 4 főre? Nem lehetetlen: sorozatunkban olyan recepteteket mutatunk, amelyek ennyiből kijönnek. Az olcsó receptek 2000 forint alatt cikksorozat következő részében befőzünk.
Miért jó otthon befőzni? Mert olcsó, mert finom, mert pont olyan, ahogyan mi szeretjük, mert fenntartható. Miért nem jó befőzni? Mert nagy a káosz a konyhában. Elve meleg van és így még melegebb lesz, sokat kell cipelni, stb.
Az a jó hírem van, hogy én felfedeztem a stresszmentes befőzést, azt a módszert, amivel a jó dolgok mind megvalósulnak, míg a rosszakat nagyrészt el lehet kerülni. Ez pedig a kis adagos befőzés. Inkább sokszor főzök be néhány kiló gyümölcsöt, így ez minden alkalommal egy konyhai mellékprojekt, kevés stressz, kevés előkészület, kevesebb főzési idő.
No de akkor tekintsük át gyorsan, hogy mikor mit lehet befőzni. Természetesen a szezonok minden évben változnak, idén például minden legalább két héttel korábbra csúszott a szokásosnál, de a sorrend az marad:
Gyümölcsök:
- Eper – május, június
- Cseresznye – június
- Meggy – június, július
- Ribizli, málna, fekete ribizli – július
- Sárgabarack – július, augusztus
- Őszibarack – július, augusztus
- Áfonya – július, augusztus
- Szilva – augusztus, szeptember
- Alma, körte – augusztus-október
- Birsalma – október
Egyebek:
- Medvehagyma – március, április
- Paradicsom – július – szeptember
- Zakuszka – augusztus, szeptember
- Ajvár – augusztus, szeptember
- Erős pista – augusztus, szeptember
- Savanyúság – július-október
Ebben a részben a gyümölcsökkel fogunk foglalkozni és azon belül is a lekvárokkal, jamekkel.
Olcsó receptek 2000 forint alatt: befőzés alapok – lekvárok
A lekvárfőzés egyik legfontosabb momentuma az alapanyag megfelelő kiválasztása. Csak érett, ugyanakkor hibátlan anyagból dolgozzunk. Ha nem érett eléggé, akkor nem lesz jó az íze, ha viszont már rohadni kezdett, akkor nagyon sok lesz a hulladék, amit el kell dobnunk. Egy szó, mint száz, a lekvárnak valót vagy piacon, vagy szedd magadban érdemes megvenni, ez semmiképpen sem olyasmi, amiért szupermarketbe lenne érdemes menni.
Ha megvan az alapanyag, kezdhetjük is a befőzést. Ehhez szükségünk lesz egy olyan edényre, ami nem leégős, vagyis vastagfalú. Én mindenképpen a lábost részesítem előnyben a fazékkal szemben, ebből nagyobb felületen tud párologni a víz, így hamarabb leszünk készen. Az edény kiválasztása mellett nagyon fontos az is, hogy min főzünk majd. Mivel az a jó, ha minél nagyobb felületen kapja a lábas a hőt, a befőzéshez az elektromos vagy indukciós főzőlap a legjobb választás. Ha csak gázlapunk van, akkor sincsen baj, de mindenképpen javaslom egy vaslap használatát, ez megfelelően osztja el a hőt majd.
Előkészítés
A gyümölcsöt alaposan mossuk meg, tisztítsuk meg a száraktól, a levelektől és az egyéb nem odavaló dolgoktól. A bogyós gyümölcsöknél (ribizli, áfonya, de akár a meggy és a cseresznye is, kivétel a málna, mert azt nem mossuk) érdemes a mosogatót teleengedni vízzel és ebbe berakni a gyümölcsöt: ekkor a szennyeződések és a hibás gyümölcsök a víz tetejére fognak úszni, mert ezek könnyebbek és mi egyszerűen le tudjuk halászni őket. A barackféléket, almát, a körtét és a szilvát egyszerűen mossuk meg alaposan. A birssel nehezebb dolgunk lesz, az egyes szemeket egyesével kell megdörzsölnünk, hogy megszabaduljunk a bőrén található szőrtől és a viasztól.
A mosás után alaposan csepegtessük le a gyümölcsöket, majd következhet a magozás, tisztítás. Ebből a szempontból a málna és az áfonya a kivételek, ezeket nem kell magozni. A sárgabarack és a magvaváló őszibarack, vagy a nektarin, illetve a magvaváló szilva magozása is viszonylag szapora, a meggyel és a cseresznyével ugyanakkor nehezebb elbánni, több türelemre lesz szükségünk! Az almát és a körtét késsel viszonylag gyorsan lehet megszabadítani a csutkájától, míg a birshez türelem és sok figyelem kell, mert nagyon kemény a húsa és a kés könnyen meg tud csúszni rajta.
Már csak az aprítás van hátra, a kisebb gyümölcsöknél erre természetesen nincsen szükség, de a barackféléknél, almánál, körténél, sőt még a szilvánál is érdemes a felezett gyümölcsöket tovább aprítani. A cél az, hogy körülbelül egyforma kis darabokat kapjunk, így hamarabb készül el a lekvár és a végeredmény is krémesebb lesz majd.
Indul a befőzés
A főzést minden esetben kis lángon kezdjük cukor nélkül. A cukrot majd csak a legvégén adjuk hozzá két okból is. Egyrészt a cukor hozzáadása után könnyebben leég, több figyelmet igényel majd a lekvár, másrészt érdemes kóstolással eldönteni, mennyi cukor szükséges ahhoz, hogy pont olyan legyen a végeredmény, ahogyan mi szeretjük.
A főzés türelemjáték, de nem igényel sok figyelmet, kis lángon időnként megkeverve órákon át hagyjuk rotyogni, ameddig a számunkra kívánatos állagot el nem érjük, sőt akár egy éjszakára is félre rakhatjuk, semmi baja nem lesz, és reggel újra kezdhetjük a főzést. Sok múlik azon is, melyik gyümölcsről van szó (az eperben például sokkal több a víz, mint a sárgabarackban), meg azon is, hogy adott típuson belül pont melyik fajtára tettünk szert. Én egyébként a sűrűbb lekvárokat szeretem, ezekben több az anyag és ezáltal az íz is, de attól is függ, hogy mire készül, ha öntetnek szeretnénk használni, akkor jó lehet a hígabb verzió, kenyérre, palacsintába pedig mindenképpen a sűrűbbet érdemes kenni.
Főzés közben előkészítjük az üvegeket. Ez is nagyon fontos, a későbbi jól eltarthatóság miatt alaposan el kell mosnunk az üvegeket és a tetejüket is. Sokan a mosogatógépre esküsznek, ez biztosan jó megoldás, de ha csak egyszerűen alaposan elmossuk őket és tetejüket is, az is megfelelő. Legalábbis én így szoktam csinálni és még soha nem forrtak meg a lekvárjaink.
Amikor elértük a megfelelő sűrűséget, adjuk a lekvárhoz a cukrot. Én általában a magozás utáni nettó súly 8-10%-ával szoktam kezdeni, ez legtöbbször elegendő a mi családunk ízlésének (vagyis ha a magozott súly 10 kg, akkor szűk kiló cukorral kezdünk). Innentől folyamatosan keverjük figyelve arra, hogy a széléről a belseje felé tereljük az anyagot, így 10 perc után egyformán meleg lesz mindenhol.
Hátra van még a feketeleves: az üvegekbe töltés
Ehhez az üvegeket a lábas mellé készítjük, majd merőkanállal telemerünk egy üveget (teljesen tele), azonnal rácsavarjuk a tetejét, mosogatónál lemossuk az esetlegesen melléfolyt lekvárt, majd a feje tetejére állítva félrerakjuk. Azért fontos teljesen tele rakni, mert így alig lesz benne oxigén, és hosszan eltartható lesz. A feje tetejére pedig azért állítjuk, mert ezáltal a forró lekvár fertőtleníti a tetőt magát is. Az utolsó üveg valószínűleg nem fog teljesen megtelni, ezt azon nyomban meg is ehetjük.
A meleg üvegeket pár percnyi fejenállást követően száraz dunsztba rakjuk, ehhez én egy kosarat szoktam kibélelni pokróccal és abba bugyolálom alaposan bele az üvegeket. A lényeg, hogy lassan hűljenek ki, ez biztosítja azt, hogy a kupakok megfelelően beszívódjanak, és még véletlenül se szökjön be egy kis extra oxigén.
A lekvárok zárt üvegben évekig elállnak. Mivel azonban nincsen bennük tartósítószer, kibontás után hűtőben is csak pár napig jó tárolni őket. Éppen emiatt mi mindig kisebb üvegeket használunk, így biztosan elfogynak.
‘Olcsó receptek 2000 forint alatt’ cikksorozatunk korábbi részei:
- Medvehagymás krumplifőzelék karalábé tócsnival
- Salátaleves krutonnal és hamis stroganoff nudlival
- Paradicsomos káposztafőzelék gombafasírttal
- Budget halászlé halgombóccal és tésztával
- Csalánleves, csalános penne és csalánfelfújt
- Házi finomságok fenyőrügyből
- Csirkefarhát pörkölt sztrapacskával
- Mi legyen a maradék maceszból?
- Krumplis tészta tuningolva ecetes uborkasalátával
- Kapros lucskos káposzta húsgombóccal
- Juhtúrós puliszka hagymalekvárral
- Zöldbabpörkölt tükörtojással és pásztorzöldbab
- Nyárias, tápláló vegán tál