Alapdarab, ami szinte bármilyen öltözékhez illik, viszont amennyire univerzális, annyira kényes. Mit tegyünk, ha a szebb napokat látott lábbeli szutykosnak és leharcoltnak tűnik? Mutatunk egy biztos módszert a fehér cipő tisztítására.
Mire lesz szükség?
- fogkefe (nem kell újnak lennie)
- cipőkefe
- fogpiszkáló
- mosogatószer
- egy-két tiszta textil
- szennyeződést eltávolító radír
Tipp: Ilyen radírt drogériában lehet venni, a 6 db-os csomag 699 forint. Mit tud? Eltávolítja a szennyeződéseket és foltokat a különböző sima felületekről, textíliákról és bőrről. Tisztítja a cipő- és tenyérnyomokat, a tea-, kávé- és vörösborfoltokat, bevethetjük a vízkőmaradványok ellen. Kerti bútorok, konyhai berendezéseket, padlót is tisztíthatunk vele – na meg a cipőinket.
Fehér cipők tisztítása: bőr és vászon
A 0. lépés a cipőfűzők eltávolítása. A megtisztított cipőn sokat ront a koszos fűző, ezért a legjobb, ha beáztatjuk mosószeres vízbe.
- Ütögessük össze a cipőket a talpuknál! A lényeg, hogy minden koszt kirázzunk, amit csak lehet. Ezután száraz fogkefével vagy cipőkefével tisztítsuk le a port, szennyeződéseket előbb a felső részről, majd a talpról. A nehezen elérhető helyeken (pl. a varrásánál) használjunk fogpiszkálót, azzal kikotorhatjuk még a legragaszkodóbb koszokat is. Ha végeztünk, rázzuk ki még egyszer, jó alaposan a cipőket.
- Nedves, nem vizes (!) ruhával törüljük át a felső részt, hogy a lejöjjenek a könnyebben eltávolítható szennyeződések. A talpat egyelőre hagyjuk ki.
- A makacsabb elszíneződések, foltok eltüntetéséhez keverjünk össze kb. 1 teáskanál mosogatószert 1 csésze langyos vízzel. A keveréknek habosnak kell lennie. Mártsunk egy tiszta ruhát a habos vízbe, csavarjuk ki, majd finoman, körkörös mozdulatokkal törüljük át a felületet.
- Öblítsük tisztára a ruhát (vagy vegyünk elő másikat), majd meleg vízzel távolítsuk el a cipőkről a habmaradványokat.
- Nem sikerült minden folttól megszabadulni? Mosogatószeres vízbe mártott fogkefével óvatosan dörzsöljük át ezeket. Könnyű, gyors mozdulatokkal dolgozzunk, ne sikáljunk!
- Vegyük elő a csodaszivacsot, avagy a szennyeződést eltávolító radírt, és tisztítsuk meg a cipő gumiból készült részeit és a talpat. Úgy használjuk, mint egy radírt.
- A radírozás után hagyjuk, hogy magától, szobahőmérsékleten száradjon meg.
- A bőrcipőt kenjünk le ápolókrémmel.
Tipp: Az ecet+szódabikarbóna kombót nem javasoljuk cipőtisztításra, mert a keverék csak pezseg és bugyborékol, de a kosszal nem sok mindent kezd.
Vászoncipők fehérítése szódabikarbónával és hidrogén-peroxiddal
Az otthoni vegyészkedéstől mindenkit óva intünk, de nyugalom, ettől a keveréktől nem lesz bajunk. A hidrogén-peroxidot a háztartásban folttisztítóként és fertőtlenítőszerként is használjuk: eltünteti a makacs szennyeződéseket, a fürdőszobai penészt, oldatát kis mennyiségben, fehér ruhákon vethetjük be a foltok eltávolítására. A fehér vászoncipőkkel is csodát tesz (de csak a fehérekkel, színes lábbeliken sose használjuk):
- Készítsünk pasztát 3 evőkanál szódabikarbónából, ½ evőkanál hidrogén-peroxidból és meleg vízből. Krémes masszát kell kapnunk, ezért a vizet apránként, kis mennyiségben adjuk a keverékhez.
- Vegyünk fel kesztyűt, majd egy fogkefével vigyük fel a pasztát a cipőre.
- Hagyjuk az anyagot megkeményedni. Ez nagyjából 3 óra.
- A 3 óra leteltével egyszerűen lehúzhatjuk vagy leütögethetjük a megszilárdult pasztát. A maradékot nedves ruhával törüljük le, majd hagyjuk a cipőt megszáradni.
Fehér cipő tisztítása: a fűzőkről se feledkezzünk meg!
A fehér fűzőt sem árt felfrissíteni, ahogy a talpbetét sem (ha kivehető).
- Áztassuk be a fűzőt és a talpbetétet egy tál meleg, szappanos vagy mosószeres vízbe, és hagyjuk benne állni néhány órát.
- Ha fehér cipőfűzőt fehéríteni is kell, akkor használjuk a fenti recept szerint készült pasztát. Ugyanúgy járjunk el, mint a cipőnél: hagyjuk száradni, szedjük le az anyagot, mossuk le a maradékát. Hagyjuk a fűzőt megszáradni.
Hogyan maradhat sokáig újszerű?
Egy tökéletes világban a fehér tornacipők mindörökké hófehérek és vadonatújak maradnak, de ez nem egy tökéletes világ. Azzal tesszük magunknak a legnagyobb szívességet, ha minden használat után gondosan megtisztítjuk a cipőket. Nincs kedvünk hozzá? Hetente egyszer legalább szánjuk rá az időt, különben nem sokáig lesz fehér a fehér.