Ha szeretnénk, hogy a kedvenc, menő bőr cipőnk mindig a legjobb formáját hozza, akkor bizony fel kell készítenünk a téli időjárásra. A megfelelő óvintézkedésekkel kiküszöbölhetjük, hogy elveszítse formáját, elszíneződjön vagy visszafordíthatatlanul károsodjon. Az sem mindegy, hogy mivel és hogyan tisztítjuk. Ápolási és tisztítási tippjeinkkel segítünk megszabadítani bőr cipődet a téli szennyeződésektől és évekre megóvni a jó formáját. 

Mi árthat a bőr cipőnek?

A bőr cipő tartósabb, mint egy vászon cipő, ha megfelelően ápoljuk és karbantartjuk. De nem csak tartósabb, sokkal elegánsabb, a hideg ellen jobban védi a lábunkat és számos alkalomra jelent megfelelő viseletet. Amennyire jó választás ősztől-tavaszig, annyira érzékeny is a bőr cipő.  

A nedvesség, a pára, a hó, az eső, a különféle vegyi anyagok és a só sem kedvez a bőrnek, könnyen tönkreteheti azt, ha mellette nem ápoljuk megfelelően. Illetve az sem mindegy, hogy milyen technikával tisztítjuk a cipőt.

Milyen a megfelelő ápolás a bőr cipő számára?

Az első használat előtt fontos, hogy impregnáló spray-vel kezeljük a cipőt, de léteznek olyan bőrápoló krémek, amelyek eleve tartalmaznak impregnáló szert. Itt előre kell gondolkodnunk, mert az impregnáló szerek csak a felvitelt követő 24 óra után fejtik ki teljes védő hatásukat. 

A fedett bőr cipőkre (boksz, sevro, nappa) bármely ápolószert használhatunk, a waxos krémek, bőrbalzsamok, illetve cipőkrémek és méhviaszos ápolók is megfelelőek. Egy kis segítség a választáshoz.

Nubuk-és velúrbőr esetén viszont nem szabad waxot használni, mert elsötétítheti a cipő felületét. 

A nappa bőrre mindenképpen használjunk viaszt a megfelelő ápolás és védelem érdekében.

Extra tipp a viasz használatához: A viasz használatakor figyeljünk arra, hogy először melegítsük fel 60 fokos hőmérsékletre, majd egy puha ronggyal, vékonyan kenjük be a cipőt. Miután a wax megszáradt, kenjük be a cipőt ápoló szerrel vagy ilyenkor mehet rá az impregnáló spray.

A bőr cipő tisztítása lépésről lépésre

  1. Egy puha kefével tisztítsuk meg a cipőt a sár- és földdaraboktól.
  2. A nubuk- és velúrbőrhöz kapható külön speciális kefe. A sáros nubuk és velúr cipő tisztításához ilyet érdemes használni, mert a speciális kefe tudja a bolyhok közül is kiszedni a piszkot és visszaadni az eredeti formáját.
  3. Szappanos vízbe mártott, puha, flanel anyagú ronggyal töröljük át a cipő felületét. Ügyeljünk arra, hogy a rongy csak nedves legyen, semmiképpen se csurogjon belőle a víz.
  4. Ezután még egy áttörlés jön, amellyel eltávolítjuk a szappant. Ehhez egy sima vízzel átitatott rongyra lesz szükség, amellyel ismét áttöröljük a cipő felületét, nehogy maradjon rajta szappan.
  5. Hagyjuk teljesen megszáradni a cipőt.

Hogyan tároljuk megfelelően a bőr cipőt?

  • Mindig várjuk meg egy-egy használat után, hogy teljesen megszáradjon a cipő, ezután tegyük csak a szekrénybe. 
  • A szennyeződéseket távolítsuk el és impregnáljuk a cipőt – így egyből menetkészen tudjuk elővenni a szekrényből.
  • Hűvös, jól szellőző helyen tartsuk a bőr cipőket.
  • A legjobb a dobozában vagy cipőszsákban tárolni.
  • Amennyire lehetséges, hordjuk felváltva a cipőket.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Vaddal ütközöl az autópályán – pontosan milyen kártalanítás jár? Még mindig sok a téves információ

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, aminek következtében gyakrabban tévednek...

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...