Egy idő után még a legelővigyázatosabb háztartásban is koszolódni kezdenek a falak, különösen a villanykapcsolók, konnektorok környékén. Kisebb szennyeződések miatt nem érdemes bevállalni a festést, próbálkozzunk más megoldással: a falradír készítése házilag nem bonyolult feladat. Mutatjuk a receptet.

Ismered a csodaszivacsot?

Nem árulunk zsákbamacskát, csodaszivacsot, avagy szennyeződést eltávolító radírt, koszradírt, falradírt – ez mind ugyanaz – lehet kapni a drogériákban és ezernyi más helyen, ráadásul nem is drágán (néhány száz forintos tétel). Egy mosogatószivacsra hasonlít, segítségével könnyen távolíthatjuk el a sima felületekről a cipő- és tenyérnyomokat, a toll és ceruza által okozott foltokat.

Használat előtt tegyük próbára egy kevésbé szembetűnő helyen! Fehér falon és tapétán működik, élénk színű felületeknél mindenképpen ellenőrizzük le.

Van ennél olcsóbb?

Nem mondanánk feltétlen olcsóbbnak, de a háztartások többségében fellelhető: ez a kenyér, pontosabban a kenyér puha bele. Ha kisebb foltról, apróbb zsíros ujjlenyomatról van szó, egy darabkával könnyedén ledörzsölhetjük a falról, tapétáról. Egyfajta természetes radírként működik, ceruzával készült fali „műalkotásoknál” is bevethető.

Fehér falakra házi csodaszer: ecet és szódabikarbóna

Itt is elővigyázatosnak kell lennünk, hiszen a festék könnyen karcolódik és az erős vegyszereket sem bírja el. Öntsünk 3 liter vízbe 1 dl ecetet és egy feles pohárnyi szódabikarbónát, alaposan keverjük össze, aztán tegyük próbára a fal egy nem szembeötlő pontján. Ha nem hagy nyomot a keverék, akkor nekikezdtünk a fal letakarításának egy puha ronggyal. Ne dörzsöljük, csak óvatosan töröljük át!

Az ecet oldja az olajos szennyeződéseket és fertőtlenítő tulajdonsággal bír, a szódabikarbóna pedig kiváló szagtalanító hatásáról ismert. Dohányfüstös lakásban jöhet jól ez a keverék.

Falradír készítése házilag

Miért készítsünk falradírt, ha nem túl drágán meg is vehetjük készen? A boltban kapható remekül működik egy-egy folton, viszont könnyen és gyorsan elhasználódik. Ha nagyobb felületet szeretnénk megtisztítani, mondjuk egy falat, jobban járunk, ha magunknak keverjük ki. Természetesen a sokéves por- és koszréteggel csak egy teljes festés bánik el, azonban van az a helyzet, amikor erre nincs keret. Tápétás a falunk? A házilag készült falradírral azt is felfrissíthetjük.

Hogyan készül?

A falradír egy sűrűre felfőzött csiriz (meleg víz és liszt elegyéből készült ragasztóanyag), amelyhez némi réz-szulfátot kell adagolni annak csíraölő hatása miatt. Ez az anyag kiváló a penészes tapéta tisztítására, hiszen penészölő hatású.

Amire szükségünk lesz:

  • acél vagy zománcozott lábas
  • fakanál
  • 1 liter víz
  • 5 dkg réz-szulfát (gazdaboltokban keressük)
  • 1 kg “nullás liszt” (rétesliszt, kuglófliszt)

Öntsük a lábasba a vizet, majd oldjuk fel benne a réz-szulfátot és az így kapott oldatot forraljuk fel a tűzhelyen. Forrás közben, állandó kevergetés mellett a folyadékhoz adagoljuk óvatosan a lisztet. Ügyeljünk rá, hogy csomómentes legyen a massza, hiszen ekkor lesz a falradír minősége megfelelő és használható. Várjuk meg, amíg kihűl, utána kezdhetjük a falradírozást.

Hogyan használjuk?

Formázzunk az anyagból gyúrható gombócot, majd a piszkos felületen görgő mozdulatokkal enyhén gyúrjuk rá a falra úgy, hogy a falradír a tapétáról és a falról a szennyeződést összeszedje. A radír addig használható, amíg be nem gyűjti a koszt. (Ezt úgyis látni fogjuk.)

A falradír hatékonyan eltávolítja a zsírkréták nyomát, de bevethetjük korom-, olaj- és tintafoltok ellen, vagy ha szeretnénk felfrissíteni egy-egy falat, szobát.

Elszürkült függöny? Így lesz vakítóan fehér!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Vaddal ütközöl az autópályán – pontosan milyen kártalanítás jár? Még mindig sok a téves információ

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, aminek következtében gyakrabban tévednek...

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...