A legtöbb tisztítószer önmagában is elég hatékony. Ha nem, akkor sem megoldás más anyagokkal vegyíteni ezeket, mert nemcsak mérgező, hanem bizonyos esetekben halálos is lehet. Például az ecet és hidrogén-peroxid keverésével olyan maró sav keletkezik, ami károsíthatja a bőrt, a szemet, a torkot, az orrot és a tüdőt. Ezeket a tisztítószereket tilos keverni – mutatjuk a többi veszélyes kombinációt.

Rengeteg házi praktika van, amivel megkönnyíthetjük a takarítást. Az egyik legolcsóbb hatékony tisztítószer az ecet, ami a szódabikarbónával használva ultraerős lefolyótisztítót alkot. Óva intünk azonban mindenkit attól, hogy a keze ügyébe kerülő takarítószereket bármilyen más anyagokkal keverje. Különösen tisztítószert tisztítószerrel.

A különböző tisztítószerek veszélyesek, ha vegyítik őket, mivel az egyes vegyületek reagálhatnak egymással, ami nem várt kémiai reakciókat és toxikus anyagok képződését eredményezheti. A tisztítószeres flakonok hátoldalán található biztonsági adatlap határozottan figyelmeztet a keverés veszélyeire. 

Ezeket a tisztítószereket tilos keverni egymással

Ecet és hidrogén-peroxid

Az ecet filléres csodaszer, sok dologra használható a vízkőtől a makacs koszcsík eltávolításáig. A hidrogén-peroxidot a háztartásban folttisztítóként és fertőtlenítőszerként is használjuk: eltünteti a makacs szennyeződéseket, a fürdőszobai penészt, oldatát kis mennyiségben, fehér ruhákon használhatjuk a foltok eltávolítására. A két takarítószert tilos keverni, mert kombinálásukkal maró sav, perecetsav keletkezik. Ez egy irritáló anyag, ami nagy koncentrációban károsíthatja a bőrt, a szemet, a torkot, az orrot és a tüdőt.

Lefolyótisztító más lefolyótisztítóval

A makacs dugulással elsőre nem mindig bánik el a lefolyótisztító. Egymás után használhatunk különböző típusú, márkájú szereket, keverni viszont tilos. Ezek a szupererős formulák arra hivatottak, hogy elpusztítsák az eltömődést –  önmagukban is igen agresszív anyagok, de egymással reakcióba lépve klórgáz szabadulhat fel. Annak is megvan a veszélye, hogy vegyítésük robbanáshoz vezet.

Ammónia és fehérítő

A fehérítő és az ammónia kombinálásával klóramin gáz szabadul fel, ami belélegezve légúti problémákat, súlyos égési sérülést okozhat. Sok tisztítószer tartalmaz fehérítőt vagy ammóniát, ezért megtörténhet, hogy akaratlanul keverjük ezeket, amikor két különböző takarítószert használunk egyszerre. A legbiztosabb, ha nem teszünk ilyet.

Ammónia és ecet

Egy másik nagyon veszélyes kombináció. Az ammónia és az ecet egy olyan magas pH-jú, nagyon kellemetlen szagú oldatot hoz létre, ami bőrirritációt vagy égési sérülést okozhat. Soha, semmilyen arányban ne próbálkozzunk az összekeverésükkel.

Fehérítő és alkohol

Ez a kombináció kloroformot eredményez, amelynek gőzét korábban altatásra használták erősen kábító, narkotikus hatása miatt. A magas szintű expozíció idegrendszeri, szemészeti, tüdő-, bőr-, máj-, vese- és akár halálos károsodást is okozhat, de már alacsony szintű kitettség is okozhat szédülést vagy émelygést.

Fehérítő és ecet

Az ecet teljesen ártalmatlannak tűnik, kivéve, ha fehérítővel keverjük. Együtt klórgázt állítanak elő, ami köhögést okoz, és irritálja a nyálkahártyát is. Nem az ecet az egyetlen sav, ami klórgázt hoz létre, ha fehérítővel keverik. Bármely sav, amelyet fehérítővel keverünk össze, ugyanezt eredményezi, beleértve a citromlevet és néhány WC-tisztítószert.

Ablaktisztító és fehérítő

Az ablaktisztítók jellemzően ammóniát tartalmaznak, amelyet soha nem szabad fehérítővel keverni. Kombinációjuk mérgező klóramin gázt hozhat létre.

Mosószer és fehérítő

Egyes mosószerek kompatibilisek a fehérítővel, sokan mosnak a kettővel együtt. Azonban nem minden típusú mosószer alkalmas erre: az ammóniát tartalmazókat tilos fehérítővel keverni, mert káros gázok képződhetnek. Mindig ellenőrizzük a termékek címkéjén a leírást és az összetevőket, mielőtt bármit bármivel kevernénk.

Mosogatószer és fehérítő

Ha a mosogatószer ammóniát tartalmaz, akkor fehérítővel keverve mérgező klóramin gázok keletkezhetnek. Nézzük meg a címkét keverés előtt, csak így mehetünk biztosra.

A tisztítószereket tilos keverni egymással, mert…

  • az egyes vegyületek reakcióba léphetnek egymással, kémiai reakciókat indíthatnak el, amelyek nem várt gázok vagy más toxikus anyagok felszabadulását eredményezhetik.
  • vegyítésük számos káros anyagot hozhat létre, amelyek belélegzése vagy bőrrel való érintkezése veszélyes lehet.
  • a vegyített tisztítószerek kiszámíthatatlan reakciókat válthatnak ki, például robbanást, tüzet vagy mérgező gázok képződését.

Tanulság: a tisztítószereket SOHA ne keverd.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Vaddal ütközöl az autópályán – pontosan milyen kártalanítás jár? Még mindig sok a téves információ

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, aminek következtében gyakrabban tévednek...

Kevés a családi pótlék? Van megoldás!

Az egy gyermeket nevelő szülőknek havi 12 200 forint családi jár. Érthető módon a legtöbben úgy gondolják, kevés a családi pótlék. De kinek járhat...

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...