Nekünk fog fájni, hogy idén kevesebb pénz marad az önkormányzatoknál

A helyi önkormányzatok feladata az óvodák működtetése, a gyermekétkeztetés, a szociális segítségnyújtás, az idősgondozás, a közterületek gondozása és a közösségi közlekedés biztosítása. A felsorolást még hosszan lehetne folytatni, de ennyiből is látszik: ha az önkormányzatnak nincs elég pénze, akkor ezekre a feladatokra is kevesebb fog jutni (vagy nem is jut). Ki ne szeretné, hogy a járdákat rendben tartsák, a kátyúkat kijavítsák, az idősek, rászorulók, az egyedülálló szülők segítséget kapjanak? Nyilvánvalóan mindenki. Ezért is baj, hogy az önkormányzatoknak egyre több hozzájárulást kell fizetniük az államnak.

A kormány a koronavírus-járvány idején hozott néhány intézkedést, ami eléggé alávágott az önkormányzatoknak. Elvonták az iparűzési adó felét, a gépjárműadót, a parkolási díjakat, nagyon megemelték a szolidaritási hozzájárulást. Utóbbi egy adó, amit a mai napig fizetniük kell a településeknek.

Miért szedi be a kormány a szolidaritási adót?

Elméletben a szolidaritási hozzájárulással a tehetős önkormányzatok a kevésbé jó anyagi helyzetben lévőket támogatják. Hogy mi alapján tehetős vagy nem tehetős egy település, nem egyszerű megmondani, mert még az illetékesek sem árultak el erről részleteket, és a jelek szerint arról sem vezetnek listát, melyik településnek mennyi támogatás jár. Maga az ötlet nem ördögtől való, viszont a beszedett hozzájárulás nem a kispénzű önkormányzatoknak megy, hanem beleöntik az állami költségvetésbe. (De annak legalább az önkormányzati részébe.)

Fentebb írtuk, milyen kötelességei vannak egy önkormányzatnak. Az állam bizonyos összeggel hozzájárul a működési költségekhez, ám az könnyen belátható, hogy ha több pénzt visz el, mint amennyit ad, akkor a települések előbb-utóbb válságos helyzetbe kerülnek. Magyarán, nem fogják tudni ellátni a feladataikat, hiszen nem lesz rá pénz.

Mi fogjuk megérezni, ha elveszik az önkormányzat pénzét

Természetesen az önkormányzatoknak is vannak bevételeik, kinek több, kinek kevesebb. Ha ez a bevétel és az állami hozzájárulás kevesebb, mint a feladatokra fordítható összeg és a szolidaritási hozzájárulás, akkor a település vezetőinek csökkenteniük kell a kiadásokat. Ennek több formája is lehet: van, ahol a járatokat ritkítják, máshol az adható utalványokat, támogatásokat nyirbálják meg, esetleg kevesebb rászoruló gyerek kap majd csomagot a Mikulástól. Elmaradhatnak az útfelújítások, az aszfaltozás, ritkábban ürítik majd a közterületeken a szemeteseket, kevesebbszer vágják le a gazt – ilyesmire kell gondolni. Hétköznapi dolgok, amik rengeteget számítanak – különösen, ha egyszer csak eltűnnek.

Csak több lesz, kevesebb nem

Nézzünk pár érdekes adatot:

  • 2023-ban összesen 724 települési önkormányzatnak kellett összesen 237 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizetnie.
  • 2024-ben már 848 önkormányzattól szednék be a hozzájárulást, amiből összesen 310,6 milliárd forint bevételre számítanak.

Vagyis idén 124-gyel több önkormányzattól szedne be szolidaritási hozzájárulást a kormányt. Állítólag azért, mert „az érintett települések adóbevétele nagyobb mértékben növekedett”. (Ezt a Pénzügyminisztérium közölte.) Most lássuk, mennyit ad az állam az önkormányzatoknak:

  • A települések 2023-ban összesen 1178 milliárd forint kormányzati támogatást kaptak feladataik ellátására.
  • 2024-ben ennél jóval kevesebb, összesen 1050 milliárd jut.

Ráadásul ebből csak 740 milliárdot fizet az állam, a többit az önkormányzatok adják össze. Az önkormányzatok működtetése évente kb. 2500-2800 milliárdba kerül. Az állam egyre kevésbé járul ehhez hozzá – miközben elvárja, hogy a települések egy több hozzájárulást fizessenek be.

Forrás: Népszava

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...