Ki jogosult ingyenes szünidei gyerekétkeztetésre és hogy kell igényelni?

Bölcsődékben, óvodákban ingyenesen ehetnek a hátrányos helyzetű gyerekek, általános iskolától felfelé pedig ingyen vagy féláron kaphatnak ételt. Az ingyenes étkezés a vakációban is elérhető, de ezt külön igényelni kell. Cikkünkből kiderül, ki jogosult szünidei gyerekétkeztetésre, milyen feltételekkel járnak a kedvezmények.

Ingyenes étkezés a bölcsiben, oviban

A törvény pontosan meghatározza, mely esetekben ingyenes vagy kedvezményes a bölcsődés és óvodás, illetve az általános iskolás gyermekek részére az intézményi gyermekétkeztetés. Ezt mindig valamilyen szociális alapú feltételhez kötik, vagyis rászorultsági alapon igényelhető.

Bölcsődében és óvodában ingyenes az étkezés, ha

  • a gyerek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül;
  • tartósan beteg vagy fogyatékos, vagy ha olyan családban él, amelyben tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek;
  • olyan családban él, ahol 3 vagy több gyermeket nevelnek (nagycsaládosok);
  • olyan családban él, ahol az 1 főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb nettó munkabér 130%-át;
  • a gyermeket nevelésbe vették.

Általános iskolás gyermek (1-8. évfolyamon, nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulók) számára ingyenes az étkeztetés, ha rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül vagy nevelésbe vették. Szintén térítésmentes az étkeztetés az olyan gyermek számára, akit fogyatékosok intézményében helyeztek el, illetve a már nem általános iskolás, de nappali tagozaton tanuló gyermek számára, ha nevelésbe vették  vagy utógondozói ellátásban részesül.

Mikor jár 50%-os kedvezmény?

Az étkeztetés féláron jár

  • az 1-8. évfolyamon felül nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanuló számára, ha rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül;
  • az 1-8. és az azon felüli évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanuló számára, ha olyan családban él, amelyben három vagy több gyermeket nevelnek;
  • az 1-8. és az azon felüli évfolyamon a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek számára.

Hogyan kell igényelni?

A szülőknek egy nyomtatványt kell kitölteniük és a megfelelő dokumentumok csatolásával leadni az adott intézményben, bölcsődében, óvodában, iskolában.

Benyújtandó dokumentumok, ha a gyerek

  • rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül: a települési önkormányzat jegyzőjének rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt megállapító határozata.
  • nevelésbe vett utógondozói ellátásban részesül: gyámhatósági határozat, amely kimondja a nevelésbe vételt.
  • tartósan beteg vagy fogyatékos: igazolás emelt összegű családi pótlékról (MÁK határozat másolata) vagy igazolás tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermekről.
  • nagycsaládos családban él (3 vagy több kiskorú, vagy eltartott gyermeket nevelő család): hatósági bizonyítvány a családi pótlék folyósításáról.

További részletek itt.

Ki jogosult szünidei gyerekétkeztetésre?

A hátrányos helyzetű gyermekek számára biztosítani kell az egyszeri déli meleg főétkezést a szünidő alatt. Az önkormányzatok feladata elsősorban, hogy a nyári szünetben legalább 43 munkanapra, míg az őszi és téli szünet teljes ideje alatt legyen gyermekétkeztetés.

A szünidei étkeztetést a szülőnek külön igényelnie kell, az ehhez szükséges nyomtatvány itt található (mellékletként). Érdemes megnézni az önkormányzat honlapját, pontos tájékoztatást onnan kaphatunk. Településenként változhat, hogy hogyan kapják meg a gyerekek az ételt. Ha a helyben történő elfogyasztásra nincs lehetőség (mert mondjuk nincs erre alkalmas helyiség), kérhető elvitelre, de akár ki is szállíthatják a gyerek lakcímére. (Az önkormányzattól függ, hogyan oldják meg.) Ha valamilyen okból a gyermek nem tudja átvenni az ételt, azt minden esetben jeleznie kell a szülőnek.

Olcsó és egészséges reggelik gyerekeknek is

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.