Decemberben már mindenki készül a karácsonyra. Bevásárlás, dekorálás, az utolsó ajándékok beszerzése – ezen pörgünk a legtöbben, a karácsonyi nagytakarításra nem gondolunk, hát hol van az még. Ha szeretnénk a vendégeket otthonos, kellemes és tiszta környezetben fogadni, akkor nem éri meg az utolsó pillanatra hagyni a dolgot. A rohanástól csak stresszesek leszünk, és pont azt nem tudunk, ami valahol az ünnep lényege: kikapcsolódni. A következő karácsonyi túlélési tippekkel nemcsak az ép eszünket őrizhetjük meg, hanem egy ütemtervünk is lesz – ha követjük, biztosan flottul megy majd a felkészülés.

Karácsonyi túlélési tippek – 1. rész

Mosatlanoktól a menün át a takarításig, íme az első öt tippünk:

1. Kevesebb edény, kevesebb gond

A féltve őrzött porcelán étkészlet biztosan csodálatos, viszont sose fogunk kijutni a konyhából, ha halászlétól a kávéig mindent különleges edényben szolgálunk fel. Sok vendég érkezik? Egyszerűsítsük a helyzetünket:

  • Van mosogatógépünk? Príma, akkor olyan tányérokat és evőeszközöket válaszunk, amelyeket nyugodt szívvel moshatunk benne. A szép készlet maradjon csak a szűk család kiváltsága.
  • Karácsonyi buliknál nincs abban semmi, ha környezetbarát, eldobható evőeszközöket, tányérokat használunk. A kínáló tál lehet mutatós, de a vendégeket egy csöppet sem fogja zavarni, ha szalvétán eszik a bejglit és a zserbót.
  • Kávét az ebéd után mindenki kér. Ha ragaszkodunk a szép terítékhez, legalább itt engedjünk egy kicsit: szerezzünk be néhány papírpoharat, kiskanalat, ennyivel kevesebb lesz a mosatlan.

2. Tervezzük meg a menüt!

A halászlé és a töltött káposzta mellé valami frisset is készítenénk? Válasszunk olyan ételeket, amelyek hozzávalóit elegendő csak bepakolni egy tepsibe, mint pl. a lusta tepsis csirkecomb zöldségekkel. Az egytálételek gyorsan elkészülnek, az így felszabadult idő alatt nyugodtan pihenhetünk vagy szépítkezhetünk.

A másik megoldás, ha rokonokat, barátokat is bevonjuk a főzésbe. Mi készítjük a fő fogást, de a desszerte(ke)t, salátákat szállítsák a vendégek. Akinek kedve van, süssön sós ropogtatnivalót vagy egy finom házi kenyeret. Ha még nem próbáltunk ilyesmit, meg fogunk lepődni: nagyon készségesek lesznek a meghívottak, a házi specialitásokat mindenki örömmel osztja meg.

3. Rendrakás és szortírozás

Ha kevesebb a letakarítandó felület, elhúzandó bútor, konyhaszekrény tetejére száműzött kisgép, összehajtandó ruha, akkor a maradék letakarítása vagy elpakolása is kevesebb idő. Tudjuk, nem egyszerű alkalmat találni a nagy ünnepi készülődés közepette a szortírozásra, de már 1 óra alatt is sokat haladhatunk. Korábbi cikkeinkben a leghatékonyabb lomtalanítási és rendrakási módszerekről írtunk, érdemes ezek alapján belevágni a feladatba.

4. Legfontosabb karácsonyi túlélési tipp: tervezzük be a nagytakarítást!

Magunknak teszünk szívességet, ha a takarításra elegendő időt hagyunk. Kritikus pontok: fürdőszoba, nappali, konyha. A legfontosabb munkák: portörlés, porszívózás, felmosás, és ha van kisállatunk, akkor a szőr eltávolítása. Nem muszáj mindent egyetlen nap alatt elvégezni. Ha szenteste előtti napokban letudjuk a munka oroszlánrészét, a vendégek érkezése előtt mindössze 25-50 perc alatt helyre tudjuk pofozni az otthonunkat.

5. Nincs időnk? Akkor csak ahol a papok táncolnak

Ha se időnk, se kedvünk ilyesmire fecsérelni az energiánkat, akkor csináljuk amolyan tessék-lássék módon. Koncentráljuk oda erőinket, ahol a vendégek a legtöbb időt fogják töltetni: ez az étkező/konyha és a nappali. Nézzük a helyiségeket egy idegen szemével! Ha kifogásolható dolgot találunk – hányódó számlák, papírok, könyvek, oda nem illő ruhadarabok –, pakoljuk el legalább egy kosárba, aztán rejtsük el a hálószobába vagy a szekrénybe. A porcicákat, pókhálókat mindenképpen tüntessük el, mert ezektől tűnik csak igazán elhanyagoltnak a lakás. Különösen figyeljünk a bejárati ajtó környékére, a mosdókagylóra és a WC-re.

Ez még nem minden. Folytatása következik, hamarosan jövünk a karácsonyi túlélési tippek 2. részével.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...