Kevesen lelik örömüket a házimunkában, én pl. bármilyen új praktikát, trükköt szívesen veszek, amivel felgyorsítható a takarítás. Az 5×5 módszer éppen ebben segít: a lényeg, hogy kiválasztunk 5 pontot a lakásban, és mindegyikre csupán 5 percet szánunk. Az egész folyamat összesen 25 perc – létezik, hogy ennyi idő alatt elfogadható állapotba hozzuk az otthonukat? Kipróbáltuk.
10 perc rengeteg dologra elég, feltéve, ha tényleg mindent beleadunk. Nagyjából ez a logika 5 percnél is: néhány perc kitartó munkával többre megyünk, mint egy félórányi tessék-lássék szöszmötöléssel. A takarítási maratonok többek között azért problémásak, mert 1-2 óra után elunjuk a dolgot, és kevésbé hatékonyan végezzük az egyes feladatokat. Gyorsabbak leszünk, ha sürget az idő? Naná!
Az 5×5 módszer a gyakorlatban
A következő területeket választottam ki a teszteléshez: konyha, nappali, hálószoba, fürdőszoba, WC.
Konyha: A cél az volt, hogy a lehető legtöbb feladatot végezzem el 5 perc alatt. A mosogatást elengedtem, helyette inkább letöröltem a főzőlapot, az asztalt, kivittem a szemetet, elpakoltam a megszáradt edényeket, pulton kallódó holmikat. Nem rossz, de nem tökéletes. (25 perc után visszamentem a mosogatnivalóimhoz. További 5 perc elég volt, hogy ezzel is végezzek, így már sokkal rendezettebb lett az összkép.)
Nappali: A nappaliban a szokásosnál kisebb volt a káosz, csak pár dolgot kellett a helyére tenni. Belefért egy gyors porszívózás, ez láthatóan jót tett a szobának. Ha több időm van, egy kicsit lehetett volna a kanapén és a párnákon igazítani, de ez legyen a legnagyobb baj.
Hálószoba: A kimosott és megszáradt ruhákat szépen összehajtogattam az ágyon, majd beraktam a szekrénybe. 5 perc alatt a felével se végeztem, úgyhogy kénytelen voltam a mosogatás befejezése után még 10 percet rászánni. Megérte, semmilyen holmi nem maradt elöl.
Fürdőszoba: Akárcsak a konyhánál, itt is az volt a cél, hogy minél több dolgot sikerüljön megcsinálni. 5 perc alatt kimostam a mosdót, letöröltem a tükröt és a kád peremét, elraktam a piperét. Nem sok, de nem is kevés.
WC: Ez egy különálló kis helyiség, túl sok mindent nem lehet rajta takarítani. Kívül-belül tisztára pucoltam a WC csészését, aztán annyi. Kényelmes tempóban végeztem 5 perc alatt.
Miért adjunk egy esélyt az 5×5 módszernek?
5 érvünk is van:
Hatékonyabbak leszünk. Sőt, szuperhatékonyak.
Ha tudjuk, hogy mindössze 5 percünk van végezni egy adott területtel, akkor tényleg mindent bele fogunk adni a munkába. Arra törekszünk, hogy rövid alatt látható eredményt érjünk el.
Lendületben maradunk.
Elsőre nem biztos, hogy ennyi idő alatt képesek leszünk csodát tenni. A módszer elég rugalmas: ha úgy érezzük, további 2 perc alatt sikerülne befejezni egy feladatot, akkor nyugodtan szánjuk rá azt a pluszidőt. Az is működhet, ha áttérünk egy másik teendőre, és csak a 25 perc letelte után foglalkozunk újra ezzel a feladattal. Persze, csak akkor, ha akarunk. Az idő rövidsége jó kis motivációs tényező.
Sokat rövid idő alatt.
Ha jól dolgozunk, kevesebb, mint fél óra alatt sikerül rendet tenni, kicsivel nagyobb tisztaságot varázsolni. Ez különösen akkor lehet hasznos, ha úgy érezzük, szalad az egész a ház. Lehet, hogy nem lesz minden tökéletes, de sokat javíthatunk az összképen.
Szokásunkká válik.
Az 5×5 módszer segít a rendszeresség kialakításában: arra ösztönöz, hogy többször szánjunk kevesebb időt a lakás rendbetételére. Ha sikerül beépítenünk a napi rutinunkba, akkor jelentősen lerövidíthetjük a hétvégi nagytakarításokat, sőt, egy idő után akár búcsút is mondhatunk nekik.
És igen, a rutin.
Ha csak 5 percünk van, akkor a stratégiai fontosságú pontokra koncentrálunk. Minél gyakrabban alkalmazzuk a módszert, annál biztosabban fogjuk tudni, hogy melyik helyiségben mi a teendő. Ötperces takarítási blokkokból felépíthetünk egy hatékony napi rutint.