Megtudhatod, milyne tárgyakkal érdemes magad körülvenned, hogyan tarthatsz rendet magad körül vagyis hogyan néz ki a rendrakás rendesen. Háromrészes sorozatunk második része következik, az első részt itt olvashatod, a harmadik pedig szeptember 8-án jelenik meg.
A 90/90-es szabály: a rendrakás művészete
Ha rendrakás rendesen, akkor a minimalistákhoz érdemes nyúlni. Az otthoni minimalizmus egyik szabálya nem más, mint a 90/90: használtad-e az adott tárgyat az elmúlt 90 napban, illetve tervezed-e használni az elkövetkező 90 napban. Ha a válasz mindkét kérdésre nem, akkor annak a dolognak mennie kell, mert nincs rá szükséged. A 90 nap nyilván irányadó, de annak kétségkívül megfelelő.
A tesás módszer
Hogy mi az a tesa? Hát a maszkolószalag, amit festésnél szoktak használni. Egyébként szigetelőszalaggal is tökéletesen működik a módszer. Az edények szelektálására találták ki. Ragassz minden konyhában tartott főzőedényed (fazék, szeletsütő, serpenyő stb) fogantyújára egy kis darab szalagot, amit az első használatnál tépj is le. Amelyik edényen 6 hónap múlva is ott a szalag, annak mennie kell, nincs rá szükséged.
Rendrakás rendesen: egyszerre egy területet
Ha rendet raksz és kiselejtezed a felesleges dolgokat, könnyen elkaphat a gépszíj, hogy a kis lomtalanításodat az egész lakásra kiterjeszd. Ez nem ajánlatos, mert a felszínen maradsz: mire végzel, lesz egy csomó dobozod azokkal a tárgyakkal, amik nem kellenek, de nem lesz rend a lakásban, nem érzed úgy, hogy végeztél. Érdemesebb területenként csinálni. Mondjuk kijelölöd az egyik szekrényt, azt üresre kipakolod, átválogatod, ami benne volt és selejtezel. Amikor végzel, az adott terület tökéletes. A következő területtel folytathatod és így tovább.
Mint egy tivornya
Ha úgy érzed, az otthonod rendetlen, sok a lom, fogj egy jó nagy dobozt vagy egy hatalmas zsákot, és addig ne hagyd abba a keresgélést, amíg tele nincsen olyan tárgyakkal, amikre nincs szükség a lakásban. Amikor kész, a dobozt azonnal vidd ki a házból, nem mondjuk hogy a kukába: adományboltba a legjobb.
Elkérnéd az exedtől?
Ha nem tudod eldönteni, szükséged van-e valamire, a következő teszttel megtudhatod. Tedd fel magadnak azt az egyszerű kérdést, hogy felhívnád-e egy nem kedvelt exedet azért, hogy visszakapd tőle. Ha a válasz nem, akkor nincs rá szükséged. A rendrakás rendesen igénybe veszi néha az embert, de mégis mennyire?
Megvennéd újra vagy otthagynád?
Nagyon hasznos technika feltenni magadnak a kérdést, hogy megvennéd-e most is az adott eszközt. Ha ezt alkalmazod, már magas szinten vagy a rendrakás művészete terén. Segít abban, hogy csak olyan dolgaid legyenek körülötted, amik a mostani életedet szolgálják ki. Segítségével megszabadulhatsz a már nem passzoló vagy nem téged jellemző ruháktól, az elromlott eszközöktől, amiket úgysem javíttatnál meg és azoktól, amikre évekkel ezelőtt azt mondtad, hogy majd jó lesz valamire.
A fogas kérdés
A tesás trükkel rokon módszer, ami főleg (női) ruhákra alkalmazható. Egyszerű. Fordítsd meg a vállfákat a szekrényben úgy, hogy mindegyik akasztójával azonos irányba nézzen. Ha valamit kiveszel és hordasz, utána fordítva tedd vissza. Három hónap múlva adj el vagy adományozz el mindent, aminek az eredeti sorrendben áll a fogasa, hiszen azokhoz már negyedéve nem nyúltál hozzá. Ezt a módszernél nyilván szezonálisan kell alkalmazni, hiszen télen (többnyire) normális, hogy nem hordod a nyári ruhákat.
Lepj meg másokat
Az az igazság, hogy a vásárlásnak sokszor nem az a valódi tárgya, amit megkapunk, mikor kifizettünk egy adott összeget. Sok esetben a vásárlás öröméért vásárolunk, mondjuk könyvet, ruhát, kiegészítőt. Ennek pedig az a vége, hogy egy csomó olyan dolgot tartunk, ami csak a helyet foglalja, a pénz meg elment rá. Jó módszer lehet, hogy ha vásárolni támad kedved, vásárolj másnak. Mondjuk a párodnak, a gyerekednek, az anyósodnak, a barátaidnak. Aztán, amikor eljön a karácsony vagy a szülinap, nem kell már ajándékra gondolni.
Rendrakás rendesen, mintha költöznél
A költözésben az a jó, hogy mindig lomtalanítással jár együtt. A rendrakás művészetének jó gyakorlata, amikor szimuláljuk ezt a helyzetet. Eljátsszuk, hogy költözünk, és csak azt tartjuk meg, ami elgé fontos ahhoz, hogy elszállíttassuk egy másik otthonba.
A papírkötegek kategóriái
A papírkötegek háromlépcsős megközelítéssel tűnnek el. A felhalmozódó stószok ellen hozz létre három lehetőséget minden papírhoz, amit kezelned kell: darálható, tárolandó, újrahasznosítandó. Lehetőségeinek behatárolásával arra kényszerítjük magunkat, hogy ténylegesen foglalkozzunk azokkal a papírhalmokkal, amelyeket eddig kerülgettünk. A tárolandó dokumentumokat érdemes beszkellelni vagy befotózni telefonnal és fix helyen, felhőben tárolni. A többi mehet, ahová való.
Folytatása következik szeptember 8-án!
Hogyan lesz hatékony a lomtalanítás – Minden idők legjobb rendrakási tippjei – 3. rész