Akár a családtagjainkat, akár a közeli barátainkat várjuk, igyekszünk a lehető legtisztábbá varázsolni otthonunkat. Van, aki egy egész napot serényen végigsuvickol, és szinte kényszeresen igyekszik mindent patikatisztaságúvá tenni. Szép is az igyekezet, de mi van, ha éppen a vendégvárás előtt nincs erre időnk? Ha csak egyetlen helyet hozunk rendbe, akkor az legyen a fürdőszoba.
Nem mintha hétköznap térdig járnánk a koszban, de mielőtt bárki vendéget beengednék az otthonomban, ott a késztetés, hogy sokkal nagyobb rendet és tisztaságot teremtsek. Persze valahol tudom, hogy nem kellene ebből nagy ügyet csinálni, hiszen vendégként én sem vagyok kritikus a házigazdákkal. Igyekszem erre koncentrálni, amikor nincs sok takarításra fordítható időm a látogatók érkezése előtt. Mennyi az a nem sok? Általában 20-30 perc. Ennyi pont elegendő ahhoz, hogy a fürdőszobát szépen rendbe tegyem.
Takarítás vendégség előtt, avagy maradjunk az alapoknál
A fürdőszobában fontos, hogy tisztaság legyen, de ez nem jelenti azt, hogy csempétől a kádig mindennek makulátlannak kell lenni. Törekedjünk az egyszerűségre és a gyorsaságra! A következőket csinálom:
- Lecserélem a kéztörlőket. Kicsit nedves, kicsit áporodott törülközővel szárítani a tiszta kezünket nem túl komfortos élmény, ezért erre mindig figyelek. Egy nagyobb helyett több kisebb törölközőt használok, de ez gyakorlatilag mindegy, a lényeg, hogy tiszta és száraz legyen.
- A kádat nem sikálom ki, mert fölösleges és sok időt elvesz. Legfeljebb 5 perc elég arra, hogy gyorsan áttöröljem a kád peremét, a sarkokat, majd az oladalait és végül az alját. A cél, hogy a kósza hajszálakat összegyűjtem, a vízkővel, kisebb foltokkal nem foglalkozom.
- Letörlőm a mosdókagylót, a csaptelepet és a tükröt. Ha valamilyen nem odaillő dolgot találok (krém, hullámcsat, hajgumi), akkor azt elpakolom.
- Kitakarítom a WC-t. Kipucolom a csészét és nedves törlőkendővel áttörlöm a tartályt, az ülőkét.
- Kiürítem a fürdőszobai szemetest.
- Ez nagyjából 20 perc alatt kész, további 10-15 perc alatt megvan a söprés és a felmosás. Ha ezt is sikerült elvégezni, akkor megnézem, hogy van-e elöl elegendő WC-papír.
Ha több időm van, akkor a takarítás a vendégség előtt nem csak a fürdőszobára korlátozódik. Igyekszem elpakolni a kallódó dolgokat, porszívózok egyet (kutya miatt egyébként is gyakrabban kell), aztán felmosok. A nappali legyen a rendben, de a hálószobára nem érdemes (sok) időt vesztegetni.
Kell-e hatalmas takarítás vendégek érkezése előtt?
Természetes, hogy szeretnénk tiszta, rendezett körülmények között fogadni a szeretteinket, ugyanakkor ne felejtsük el, miért jönnek: a cél, hogy együtt legyünk és jól érezzük magunkat. Nem tisztasági felelősöket látunk vendégül, hanem a családtagjainkat, barátainkat – ha velük nem lehetünk lazák, akkor ugyan kivel?