Minimálbér-emelés 2024: ennyi lehet a bruttó és a nettó fizetés decembertől

Megszületett a megállapodás a munkaadók és a munkavállalók között a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) legutóbbi ülésén: a legkisebb keresetek már decembertől emelkedhetnek. A minimálbér-emelés 2024-ben 15 százalék, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal növekedhet. Ugyan a vonatkozó kormányrendelet még nem jött ki, de az adatokból kiszámolható, hogyan változnak a fizetések.

Ennyi lehet a minimálbér és a garantált bérminimum

Megállapodás született a VKF legutóbbi ülésén a minimálbér-emelés mértékről. A legújabb, 2024-es minimálbér emelés a vártnál korábban jön el: a legkisebb keresetek 2023 decemberében nőhetnek. A minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, 326 000 forintra növekedhet.

Minimálbér emelés 2024: mennyi ez nettóban?

A bruttó béremelés önmagában nem tükrözi a valóságot, az összegből még lejönnek az adók és a járulékok. A 2024-es bruttó minimálbérből – az egyéni alapon meghatározott kedvezmények nélküli alapesetben – levonják a 15%-os személyi jövedelemadó és a 18,5%-os társadalombiztosítási járulékot. Ez összesen 33,5%, kedvezmények nélkül ez mind levonásra kerül a bérből. Ebből kiindulva

  • a nettó minimálbér 2024-ben (2023 decemberétől) havi 177 422 forint lesz,
  • a nettó garantált bérminimum pedig 216 790 forint.

Ha az emelés még idén megvalósul, akkor a minimálbérért és a garantált bérminimumért dolgozó munkavállalók decemberi, 2024 januárjában kézhez kapott fizetése már magasabb összegű lesz.

Minimálbér és garantált bérminimum – kinek jár?

A minimálbért minden munkavállalónak ki kell fizetni, aki főállású dolgozóként van bejelentve. Ennél kevesebbet tehát senki sem kereshet, függetlenül attól, hogy mi a munkaköre, milyen a végzettsége. Ennek összege jelenleg bruttó 232 000 forint, ez fog várhatóan 266 800 forintra nőni.

A garantált bérminimum összege magasabb, mint a minimálbéré, 2023-ban bruttó 260 000 forint havonta. Ezt azok kapják, akiknek a munkaköre legalább középfokú végzettséghez kötött. A 10%-os emelés után a garantált bérminimum  bruttó 326 000 forint lehet.

A részmunkaidőben dolgozók bére is emelkedik

Sokféle oka lehet annak, hogy valaki részmunkaidőben, tehát napi 8 helyett 6 vagy 4 órában dolgozik a munkahelyén. Ilyen ok lehet egy beteg hozzátartozó ápolása, a gyereknevelés, de az is gyakran előfordul, hogy valaki a teljes munkaidős állása mellett vállal másodállást. A következőképpen alakulhatnak a bérek az emelés után:

  • 8 órás minimálbér 2024: bruttó 266 800 Ft/hó
  • 6 órás minimálbér 2024: bruttó 200 100 Ft/hó
  • 4 órás minimálbér 2024: bruttó 133 400 Ft/hó
Kapcsolódó cikkünk: Minimálbér 2024: nőnek a kisgyermekek után járó ellátások is
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.