Home office-ban dolgozol? Kérj költségtérítést! – Még 3 eset, amikor járhat

A Covid óta sokan dolgoznak távmunkában vagy hibrid rendszerben. Kevesen tudnak róla, hogy a home office alatt felmerülő költségek egy részét – a munkába járás költségeihez hasonlóan – szintén megtérítheti a munkáltató. Sőt, adómentesen! Cikkünkben mutatjuk a home office-ra alkalmazható munkáltatói költségtérítés változatait.

Munkáltatói költségtérítés munkába járás esetén

Sokan nem is tudják, hogy a munkáltatói költségtérítés nemcsak az autóval ingázókat és a jeggyel vagy városi bérlettel rendelkezőket érintheti, hanem kedvezményes vármegye- és országbérletek is elszámolhatók. Ha valaki például két vármegyén keresztül utazik munkába, a munkáltató akár az egész országbérlet árát is átvállalhatja adómentesen. Az autósoknak legalább 18 forintot kell kapniuk kilométerenként (ez a maximálisan adómentesen adható 30 forint 60%-a). Ha valaki nem tudja helyi vagy helyközi járattal megközelíteni a munkahelyét, az is jogosult lehet a térítésre – akár akkor is, ha a munkahelye még a település határán belül van. Fontos: ha a cég maga szervezi meg a szállítást (például céges busz viszi a dolgozókat), akkor ez kivételt jelent, ilyenkor nincs plusz költségtérítés.

1. Átalány alapú költségtérítés home office-ra

A leggyakoribb, legegyszerűbb forma az úgynevezett átalánydíjas költségtérítés. Ez akkor adható, ha a munkavállaló munkaszerződésében szerepel, hogy távmunkában is dolgozik, és vezet egy nyilvántartást arról, pontosan hány napot töltött otthonról munkával. 2025-ben ez havonta akár 29 400 forint is lehet (a 2025. január 1-jétől érvényes minimálbér 10%-a), és ezt adómentesen lehet kifizetni.

2. Munkáltatói költségtérítés tételes elszámolás esetén: eszközök, internet, bérleti díj

Home office gyerekkel.

Akinek az átalánydíjas költségtérítés nem megfelelő, az az igazolt kiadások alapján is kérhet térítést. De jogszabályilag mikre lehet kérni pontosan? Mutatjuk:

  • laptop vagy nyomtató beszerzésére fordított összeg (akár 200 000 forintig),
  • ha az imént említett összegnél drágább eszközt veszünk, akkor a 33 százalékos leírási kulcs alkalmazásával értékcsökkenési leírás címén megállapított összeg is elszámolható, de nyilvántartás szükséges róla,
  • internetszámla: egyszeri díj, havi díj, forgalmi díj,
  • ha külön helyiséget bérelsz a munkára (pl. külön szoba, kis irodarész), akkor a bérleti díj és a rezsi (fűtés, világítás stb.) költségei is elszámolhatók.

3. Hibrid munkavégzés – arányos költségtérítés

Sokan heti 2-3 napot vannak home office-ban, és a munkahét fennmaradó napjait az irodában töltik. Nekik is járhat a költségtérítés, de csak időarányosan. Például ha egy hónapból 10 napot dolgozol otthonról, akkor a havi 29 400 forintos átalány 10/30-ad részére leszel jogosult. A pontos számításhoz elég egy nyilvántartás arról, mely napokon dolgoztál otthon. Ezt szükséges is vezetni a munkáltatói költségtérítés jogszerű megállapításához.

Ha még maradt kérdésed a munkáltatói költségtérítést illetően, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

4. Nem kötelező, de lehetőség: a munkáltatón múlik

Meeting home office-ban.

Fontos tudni, hogy a költségtérítés nem automatikus, nem kötelező – a munkáltató dönthet úgy, hogy él a lehetőséggel, vagy sem. De a munkavállaló igényt tarthat rá, ha a távmunkával összefüggésben tényleg vannak költségei. Ezt érdemes jelezni a munkáltató felé, akár a HR-en keresztül.

5. Mire figyelj, ha kérni szeretnéd?

  • Szerepeljen a munkaszerződésedben a távmunkavégzés!
  • Legyen nyilvántartásod a távmunkás napokról!
  • Ha tételesen számolsz el, őrizd meg a számlákat!
  • Egyeztess előre a munkáltatóval a költségtérítés módjáról!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.