Minden dolgozónak alanyi jogon jár, amikor elrendelik a hőségriadót – kötelező biztosítani

Az extrém magas nyári hőmérséklet – ami valljuk be egyre gyakoribb – nem csak a mindennapokban okoz nehézségeket, hanem a munkahelyek számára is komoly kihívásokat jelent. A rekordokat döntögető klíma különösen megterhelő lehet azok számára, akik a szabadban vagy nem klimatizált környezetben dolgoznak. Ennek megfelelően fontos, hogy a munkáltatók betartsák a munkavédelmi előírásokat és gondoskodjanak a dolgozók megfelelő védelméről. De mi is az, amit minden munkáltatónak kötelező biztosítania, és mindenkinek jár a hőség idején?

Hőségriadó: munkahelyi szabályok 2024

Mit mond a munkavédelmi szabályozás?

A munkavédelmi törvények és rendeletek egyértelműen szabályozzák a munkáltatók kötelezettségeit a hőségben történő munkavégzés során. A Munka Törvénykönyve és a munkavédelmi szabályok alapján a munkáltatóknak kötelességük biztosítani a munkavállalók egészségének és biztonságának megóvását, különösen extrém időjárási körülmények között.

Mivel a munkáltató egyik fő feladata megteremteni a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés körülményeit, ezért a munkaterületeket befogadó helyiségek hőmérsékletének is az emberi szervezet számára megfelelőnek kell lennie. Az erre vonatkozó jogszabály a munkavégzés négy kategóriáját különbözteti meg: a szellemi munkavégzést, a könnyű fizikait, a közepesen nehéz fizikait, és a nehéz fizikait. Az ajánlott hőmérséklet az első esetben 21-24 fok, könnyű fizikai munkánál 19-20 fok, nehéz fizikai munka esetén pedig 15-17 fok. A rendelet szerint a maximálisan megengedhető hőmérséklet pedig szellemi és könnyű fizikai munka esetében 31 fok, nehéz fizikai munka esetén 27 fok. De mi történik akkor, ha nem teljesül ez a feltétel?

Védőital biztosítása

Ha zárttéri vagy szabadtéri munkahelyen a hőmérséklet meghaladja a 24 fok korrigált effektív hőmérsékleti értéket, akkor az egyik legfontosabb előírás a védőital biztosítása. A munkáltatónak kötelező igény szerint de legalább félóránként 14-16 fokos ivóvizet vagy más megfelelő folyadékot (például ásványvizet, teát, vagy olyan üdítőt, amelynek cukortartalma nem haladja meg a 4 súlyszázalékot) biztosítania minden munkavállaló számára. A védőitalnak könnyen elérhetőnek kell lennie mindenkinek saját ivópohárral, és rendszeresen frissíteni kell annak biztosítását. Ennek célja, hogy a dolgozók ne dehidratálódjanak és fenntartsák a megfelelő folyadékegyensúlyukat, így elkerülve a hőpangást vagy az extrém hőhatások súlyosabb formáit.

Megfelelő pihenőidők beiktatása

A hőségben történő munkavégzés különösen megterhelő a szervezet számára, ezért a munkáltatóknak gondoskodniuk kell a megfelelő pihenőidők beiktatásáról is. A 24 fokos értéket átlépve zárt helyeken óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell biztosítani a munkavállalók számára.

Az extrém hőségben történő munkavégzés időtartamának csökkentése is a munkavédelmi előírások része. A munkáltatók kötelesek figyelembe venni az időjárási viszonyokat, és szükség esetén rövidebb munkanapokat, vagy hosszabb pihenőidőket biztosítani. Ez különösen igaz a közvetlen napfénynek kitett szabadtéri munkák esetében. A szabadban a munkát úgy kell megszervezni, hogy a munkavállalók felváltva tartózkodjanak a napon. 11 és 15 óra között pedig lehetőleg árnyékolást kell biztosítani a munkavégzés helyszínére. Kültéri munkavégzés esetén egyébként is ajánlatos mobil árnyékolókat, sátrakat vagy egyéb megoldásokat biztosítani a munkavállalók számára. Ezen felül, ahol lehetséges, biztosítani kell a munkaterületek hűtését is, például ventilátorok vagy légkondicionálók használatával.

Megfelelő ruházat és felszerelés

A megfelelő munkaruházat és védőfelszerelés biztosítása szintén elengedhetetlen a hőségben történő munkavégzés során. A könnyű, világos színű és jól szellőző anyagokból készült ruházat segít a testhőmérséklet szabályozásában. Ezen kívül a munkáltatóknak ajánlatos biztosítaniuk a megfelelő fejfedőt, napszemüveget és naptejet is, hogy a közvetlen napsugárzás káros hatásait minimalizálják.

Hőségriadó, munkahelyi szabályok: 2024-ben sem érdemes a munkáltatónak sumákolni

A fent említett munkavédelmi előírások betartása nem csupán a munkavállalók egészségének és biztonságának megőrzése érdekében fontos, hanem jogszabályi kötelezettség is. A munkavédelmi hatóságok rendszeresen ellenőrzik ezen szabályok betartását, és szigorú bírságokat szabhatnak ki a mulasztókra. Emellett a munkavállalók személyiségi jogainak a sérülése is további költségeket vonhat maga után.

A munkavállalóknak első körben a munkáltatónál kijelölt munkavédelmi képviselőnek kell jelenteni a hiányosságokat. Ha nincs ilyen, akkor magánál a munkáltatónál. Végezetül pedig a Foglalkoztatás-Felügyeleti Hatósághoz lehet fordulni.

Maradt még kérdésed? Valami nem világos? Kérdezd az Ügyfélszolgálatunkat, segítünk!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...