A Közszolgállás hétfő reggeli adatai szerint mintegy 1600 pedagógus álláshelyre keresnek munkaerőt a tanévkezdés előtt – derül ki a 444 cikkéből. Legnagyobb számban tanárokat keresnek, de van olyan óvoda, ahol egyszerre öt óvónőt is felvennének.
A Közszolgállás portálon a közszféra minden meghirdetett álláshelyét közzéteszik. Az adatbázis szerint legnagyobb számban tanárokat keresnek, erre a portál 745 találatot kapott. Ebből 180-nál szerepelt a munkavégzés helyszíneként a főváros, vagyis a tanárok negyedét budapesti iskolákba keresik. További 120 tanárt Pest megyei iskolákba keresnek, összesen tehát a közép-magyarországi régióból adták fel a tanári álláshirdetések 40 százalékát.
A tanárok után az óvodapedagógusok jönnek 310 álláshirdetéssel. Itt több olyat is találtak, ahol egy hirdetésben két-három, sőt, egy lajosmizsei óvodába egyszerre öt óvónőt kerestek. Tanítói álláshelyekre 272 hirdetést adtak fel, ezek között szintén volt olyan, ahol egy álláshirdetésben több tanítót is kerestek.
Az oldalon ezeken kívül szerepelt 149 gyógypedagógusi, 58 pedagógiai asszisztensi, 12 fejlesztőpedagógus- és 24 iskolapszichológus-álláshely, igaz, ez utóbbiaknál szerepeltek felsőoktatási intézmények is. A fenti számokat összeadva 1570 jön ki, de figyelembe véve, hogy bizonyos hirdetéseknél több pedagógust is kerestek, nem tűnik túlzónak az a becslés, hogy a tanévkezdés előtti héten még körülbelül 1600 betöltetlen álláshely van a közoktatásban.
Országos tanárhiánnyal indulhat az év, de lesz még ennél rosszabb is
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter szerint országos pedagógushiány van. A Népszava kérdésére elmondta, saját iskolájában tanév végén sokan mentek nyugdíjba, s bár a megüresedett álláshelyeket náluk sikerült betölteni, több olyan iskoláról is tud, ahol ezt nehezebben tudták megoldani.
Az elnök arra is emlékeztetett, hogy a pedagógusoknak szeptember végéig kell nyilatkozniuk, elfogadják-e az új törvényben előírt foglalkoztatási körülményeket és szabályokat. Például azt, hogy elveszítik közalkalmazotti státuszukat. Horváth szerint ezres nagyságrendben lesznek olyanok, akik elhagyják a pályát a státusztörvény miatt.
A kormány új bérezési rendszerrel próbálja vonzóbbá tenni a tanári karriert. A szakképzés után a köznevelésben is lehetőség lesz béralkukra, vagyis ha egy intézményben nehezen találnak például matek-informatika tanárt, a munkáltató az átlagosnál is magasabb bért ajánlhat fel a potenciális jelentkezőknek. Az NPK elnöke úgy véli, az adott intézményben előbb fel kellene mérni, egy ilyen lépés okozhat-e feszültségeket a tantestületben, és ha igen, azokat érdemes-e vállalni. Ugyanakkor hozzátette: egyelőre azt sem látja, miből lesz egyáltalán az eddiginél több pénzük a tankerületeknek arra, hogy magasabb bérezéssel és béralkukkal csábítsák a pedagógusokat a pályára.