Nyugdíjas pedagógusok is jelentkezhetnek mentornak az Útravaló Ösztöndíjprogramba

Ösztöndíj és mentorálási támogatás hátrányos helyzetű diákoknak: az Útravaló Ösztöndíjprogramban tanulók, illetve a tanulók mentorai vehetnek részt. Pályázni majd csak augusztusban lehet, de érdemes már most megismerni a feltételeket.

Az Útravaló Ösztöndíjprogram egy összetett támogató, segítő, tanulást motiváló rendszer. E rendszerben a tanuló, és a tanuló iskolai előrehaladását támogató mentor vesz részt. A program köznevelést érintő alprogramjai (Út a középiskolába, Út az érettségihez és Út a szakmához) mentori és ösztöndíj-támogatást nyújtanak a bevont tanulók részére.

Ki jelentkezhet tanulóként az Útravaló Ösztöndíjra?

Tanulóként pályázhat a Magyarország területén működő köznevelési intézménnyel tanulói jogviszonyban álló magyar vagy külföldi állampolgár, aki a pályázat időszakának tanévében nappali rendszerű iskolai oktatás keretében tanul és a jelentkezés benyújtásának időpontjában hátrányos helyzetű, halmozottan hátrányos helyzetű, védelembe vett, családba fogadott, ideiglenes hatállyal elhelyezett, utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesül, valamint

  • az „Út a középiskolába” alprogram esetében általános iskolában 7-8. évfolyamon tanul és az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 3,0-et;
  • az „Út az érettségihez” alprogram esetében gimnáziumban, technikumban vagy szakgimnáziumban tanul és az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 3,0-et;
  • az „Út a szakmához” alprogram esetében szakiskolával, szakképző intézménnyel, vagy készségfejlesztő iskolával állnak tanulói jogviszonyban, szakma megszerzésére irányuló képzésben vesznek részt, az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 2,5-ös átlagot.

A magatartás és szorgalom jegyek nem egyik alprogramnál sem számítanak bele az átlagba.

Ki nyújthat be pályázatot mentorként az Útravaló Ösztöndíjprogramba?

A diákok iskolai előrehaladását a mentorok segítik. Mentorként pályázatot nyújthat be a tanárképzésben vagy tanítói képzésben szakképzettséget szerzett személy, szociálpedagógus, gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, szakoktató, vagy a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény olyan hallgatója, aki az ezen pont szerinti végzettségeket adó képzésekben az utolsó két félév valamelyikének teljesítését a pályázati felhívás meghirdetését követő félévben kezdi meg.

A mentori feladatok (például személyes kapcsolattartás, csoportos foglalkozások) ellátásához javasolt, hogy a mentor azon a településen dolgozzon vagy tartózkodjon életvitelszerűen, amely településen a tanuló lakik vagy tanulmányait végzi. Mentornak jelentkezhet GYES/GYED-en lévő, valamint nyugdíjas pedagógus is, ha a feladatait el tudja látni.

Egy pályázó mentor egyazon tanévben, az Útravaló Ösztöndíjprogramban összesen legfeljebb 5 (öt) pályázó tanuló tekintetében nyújthat be mentori pályázatot. A korlátozás a teljes Útravaló Ösztöndíjprogramra vonatkozik, így azon mentor, aki a korábbi pályázati felhívásban nyertes – továbbfutó – ösztöndíjas tanuló vonatkozásában is lát el mentori tevékenységet, a továbbfutó ösztöndíjas tanulókat beszámítva vállalhatja összesen 5 (öt) pályázó tanuló tekintetében a mentorálást. Ez alól kivétel:

Az esélyteremtő ösztöndíjprogramok esetében a mentorként pályázó személy egyazon tanévben a fenti számot meghaladó számú, de legfeljebb 8 (nyolc) pályázó mentorálását vállalhatja az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:

  • ha az általa mentorálandó valamennyi pályázó tanuló köznevelési vagy szakképző intézménye a településen az egyetlen köznevelési vagy szakképző intézmény (jelen esetben köznevelési intézmény alatt általános iskolát és középiskolát értünk) és
  • a köznevelési vagy szakképző intézményben a hátrányos helyzetű tanulók aránya eléri a 80%-ot.

Mentor másik iskolában tanító tanár is lehet, de meg kell felelnie a pályázat feltételeinek, valamint az adott köznevelési intézmény jóváhagyása is szükséges.

Hogyan kell beadni a pályázatot?

Fontos, hogy a tanuló és a mentor együtt jogosult beadni a pályázatot. Ez benyújtható az Útravaló Ösztöndíjprogram („UTR”) Pályázati adatlap kitöltő felületen keresztül, amely a tef.gov.hu/ oldalról vagy az utr.tef.gov.hu url-ről érhető el.

A pályázatot az előző évben csak elektronikusan lehetett leadni (valószínűleg idén is így lesz). A pályázatok benyújtására általában augusztus végétől szeptember végéig van lehetőség.

Mennyi az Útravaló ösztöndíj összege?

A 2022/2023-as tanévben:

  • Az Út a középiskolába alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 9.000-15.500 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.
  • az Út az érettségihez alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 11.000-20.000 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.
  • az Út a szakmához alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 9000-18.000 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.

Forrás: utr.tef.gov.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.