Nyugdíjas pedagógusok is jelentkezhetnek mentornak az Útravaló Ösztöndíjprogramba

Ösztöndíj és mentorálási támogatás hátrányos helyzetű diákoknak: az Útravaló Ösztöndíjprogramban tanulók, illetve a tanulók mentorai vehetnek részt. Pályázni majd csak augusztusban lehet, de érdemes már most megismerni a feltételeket.

Az Útravaló Ösztöndíjprogram egy összetett támogató, segítő, tanulást motiváló rendszer. E rendszerben a tanuló, és a tanuló iskolai előrehaladását támogató mentor vesz részt. A program köznevelést érintő alprogramjai (Út a középiskolába, Út az érettségihez és Út a szakmához) mentori és ösztöndíj-támogatást nyújtanak a bevont tanulók részére.

Ki jelentkezhet tanulóként az Útravaló Ösztöndíjra?

Tanulóként pályázhat a Magyarország területén működő köznevelési intézménnyel tanulói jogviszonyban álló magyar vagy külföldi állampolgár, aki a pályázat időszakának tanévében nappali rendszerű iskolai oktatás keretében tanul és a jelentkezés benyújtásának időpontjában hátrányos helyzetű, halmozottan hátrányos helyzetű, védelembe vett, családba fogadott, ideiglenes hatállyal elhelyezett, utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesül, valamint

  • az „Út a középiskolába” alprogram esetében általános iskolában 7-8. évfolyamon tanul és az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 3,0-et;
  • az „Út az érettségihez” alprogram esetében gimnáziumban, technikumban vagy szakgimnáziumban tanul és az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 3,0-et;
  • az „Út a szakmához” alprogram esetében szakiskolával, szakképző intézménnyel, vagy készségfejlesztő iskolával állnak tanulói jogviszonyban, szakma megszerzésére irányuló képzésben vesznek részt, az előző tanév végi tanulmányi átlaga eléri a 2,5-ös átlagot.

A magatartás és szorgalom jegyek nem egyik alprogramnál sem számítanak bele az átlagba.

Ki nyújthat be pályázatot mentorként az Útravaló Ösztöndíjprogramba?

A diákok iskolai előrehaladását a mentorok segítik. Mentorként pályázatot nyújthat be a tanárképzésben vagy tanítói képzésben szakképzettséget szerzett személy, szociálpedagógus, gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, szakoktató, vagy a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény olyan hallgatója, aki az ezen pont szerinti végzettségeket adó képzésekben az utolsó két félév valamelyikének teljesítését a pályázati felhívás meghirdetését követő félévben kezdi meg.

A mentori feladatok (például személyes kapcsolattartás, csoportos foglalkozások) ellátásához javasolt, hogy a mentor azon a településen dolgozzon vagy tartózkodjon életvitelszerűen, amely településen a tanuló lakik vagy tanulmányait végzi. Mentornak jelentkezhet GYES/GYED-en lévő, valamint nyugdíjas pedagógus is, ha a feladatait el tudja látni.

Egy pályázó mentor egyazon tanévben, az Útravaló Ösztöndíjprogramban összesen legfeljebb 5 (öt) pályázó tanuló tekintetében nyújthat be mentori pályázatot. A korlátozás a teljes Útravaló Ösztöndíjprogramra vonatkozik, így azon mentor, aki a korábbi pályázati felhívásban nyertes – továbbfutó – ösztöndíjas tanuló vonatkozásában is lát el mentori tevékenységet, a továbbfutó ösztöndíjas tanulókat beszámítva vállalhatja összesen 5 (öt) pályázó tanuló tekintetében a mentorálást. Ez alól kivétel:

Az esélyteremtő ösztöndíjprogramok esetében a mentorként pályázó személy egyazon tanévben a fenti számot meghaladó számú, de legfeljebb 8 (nyolc) pályázó mentorálását vállalhatja az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:

  • ha az általa mentorálandó valamennyi pályázó tanuló köznevelési vagy szakképző intézménye a településen az egyetlen köznevelési vagy szakképző intézmény (jelen esetben köznevelési intézmény alatt általános iskolát és középiskolát értünk) és
  • a köznevelési vagy szakképző intézményben a hátrányos helyzetű tanulók aránya eléri a 80%-ot.

Mentor másik iskolában tanító tanár is lehet, de meg kell felelnie a pályázat feltételeinek, valamint az adott köznevelési intézmény jóváhagyása is szükséges.

Hogyan kell beadni a pályázatot?

Fontos, hogy a tanuló és a mentor együtt jogosult beadni a pályázatot. Ez benyújtható az Útravaló Ösztöndíjprogram („UTR”) Pályázati adatlap kitöltő felületen keresztül, amely a tef.gov.hu/ oldalról vagy az utr.tef.gov.hu url-ről érhető el.

A pályázatot az előző évben csak elektronikusan lehetett leadni (valószínűleg idén is így lesz). A pályázatok benyújtására általában augusztus végétől szeptember végéig van lehetőség.

Mennyi az Útravaló ösztöndíj összege?

A 2022/2023-as tanévben:

  • Az Út a középiskolába alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 9.000-15.500 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.
  • az Út az érettségihez alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 11.000-20.000 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.
  • az Út a szakmához alprogramban a pályázó mentor 11.000 Ft/tanuló/hó támogatásban, a pályázó tanuló az előző tanév végi tanulmányi átlaga alapján a 9000-18.000 Ft/hó támogatásban részesülhet a támogatási időszak alatt.

Forrás: utr.tef.gov.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?