Az lakbér kifizetésének elmaradása folyamatos fenyegetettség érzetet ad. Azonban itt sem dughatjuk a fejünket a homokba. Magánember, cég, vagy önkormányzat? Mondjuk, hogy mit csinálj.

Ha olyan helyzet alakult ki, hogy nehezen tudod fizetni a lakbért, akkor beszélj a bérbeadóval.
Érthető, hogy kellemetlen és félsz is elmagyarázni, hogy késni fogsz a bérleti díjjal. Azonban minél előbb szólsz, a tulajdonos annál korábban fel tud készülni az új helyzetre. Hidd el, sokkal jobb előre elmagyarázni, hogy nem fogsz tudni fizetni, mint amikor már késésbe kerülsz.

Az igazságot. Ilyenkor a legjobb tanács, ha őszintén feltárjuk a kialakult nehéz állapotot.
Magyarázd el, hogy milyen helyzetbe kerültetek. Mi történt, ami miatt most nem tudod fizetni a bérleti díjat.
Meséld el azt is, hogy milyen változtatásokon gondolkozol. Mit tervezel pontosan, mikorra teremtesz olyan helyzetet, amikor már ismét rendszeresen fizeted a bérleti díjat. Ajánlj fel megoldást arra, hogy hogyan fogod az elmaradásodat visszafizetni.
Jó megoldás lehet, hogy egy-két havi elmaradást részletekben fizetsz vissza.
De mindig figyelj arra, hogy a fizetés elnapolásával nem lett több pénzed. Készülj fel rá, azok a hónapok, amikor a plusz részletet is visszafizeted, csakugyan nehezek lesznek.

Ha valamilyen váratlan kiadás, vagy egy állásvesztés miatt nem tudtad fizetni a lakbért, törekedj a tartozás minél előbbi rendezésére.
Ha úgy érzed, a jelenlegi anyagi helyzetedben máskor is előfordulhat, hogy nem tudod kifizetni a lakbért, akkor kezdj el számolni.
Nézd meg, milyen bevételeid és kiadásaid vannak. Gondold végig, mik azok a kiadások, amik növekedtek az elmúlt időszakban, és hogy tudsz-e ezen változtatni.
Ha azt látod, hogy a kiadásaid a fejedre nőhetnek, akkor itt az ideje átgondolni, hogy egy olcsóbb albérletbe költözz.

Soha ne az első lakást vedd ki!
Érdemes végiggondolni, hogy hová szeretnél költözni. Az milyen plusz utazással és költséggel fog járni.
Ha költözésre adod a fejed, azt is számold bele, hogy a költözés sok idő és sok pénz. A ki- és bepakolás napokat vesz igénybe. Még az is lehet, hogy szabadságot kell kivenned. Szintén számolj azzal, hogy egyes bútorokat nem tudsz megemelni, vagy nincs olyan kocsid, amivel elszállíthatod azokat. Kutasd fel az ismerőseidet, akik ezekben a dolgokban segíthetnek neked.
A költözési költségek is sokat változtak az elmúlt időben. Érdemes rákérdezni szállítóknál - ne bízz a régi emlékeidben.

Ha úgy látod, hogy a bevételi és kiadási helyzeted várhatóan nem fog javulni a közeljövőben, és a költözés sem opció a jelenlegi élethelyzetedben, akkor első lépésként keresd fel a helyi önkormányzatot.
Az önkormányzatok szociális osztályán dolgozók szociális alapon lakhatási hozzájárulással segíthetnek. Ennek részleteit itt találod.
Az önkormányzatok mellett számos olyan civil szervezet létezik, akik szintén segítséget nyújthatnak a bajba jutottaknak. A helyben működő támogató szervezetekre a nemsokára megjelenő adatbázisunkban tudsz majd rákeresni. Amíg a fejlesztésen dolgozunk, addig ezzel kapcsolatban is az önkormányzat szociális osztályát ajánljuk - ők pontosan tudják, hova, kihez fordulhatsz.

Ha valamilyen változás állt be az életedben és úgy érzed, hogy nem tudod vagy nem fogod tudni fizetni a lakbért és a rezsit, akkor minél hamarabb keresd fel az önkormányzat szociális osztályát.
Ha már elmaradásaid vannak, akkor is fontos, hogy minél hamarabb cselekedj. A halogatás minden egyes nappal nehezebb és nehezebb helyzetbe sodor. Minél nagyobb az elmaradásod, annál kisebb a valószínűsége, hogy segítenek a probléma megoldásában.
Szóval ne halogass, keresd fel az önkormányzatot minél hamarabb!

Az önkormányzat szociális, vagy humánszolgálati osztályát kell felkeresned a problémáddal.
Érthető, ha félsz elmenni és elmagyarázni, hogy elmaradásod van, vagy, hogy a jövőben nem tudod fizetni a bérleti díjat. Azonban ne feledd, nem te vagy az egyetlen. A munkatársak gyakran találkoznak hasonló élethelyzetekkel és megpróbálnak majd egy neked is megfelelő megoldást javasolni.

Az önkormányzati lakások többségénél bár neked kell fizetned a rezsit, azonban a szerződés az önkormányzat nevén van. Ez azonban nem mentesít a fizetés alól. A tartozások után ugyanúgy felhalmozódnak a kamatok és azok kifizetése ugyanúgy a te felelősséged.
Az önkormányzat ebben az esetben is akkor tud leginkább segíteni, ha még a tartozás felhalmozódása előtt felkeresed őket és elmondod a helyzeted.

Magyarországon lakhatási támogatást a kormány nem ad. A lakbérrel, vagy a rezsivel kapcsolatban segítséget az önkormányzatok és egyes civil szervezetek tudnak adni. Az önkormányzatok bevételei az elmúlt években jelentősen csökkentek, míg a feladataik és így a kiadásaik sok esetben még nőttek is. Így tudnod kell, hogy az önkormányzatoknak egyre nehezebb támogatást adni. De hidd el, az a kicsinek tűnő segítség is számíthat.

Jelenleg az alábbi lakhatási támogatások léteznek:

  • Lakhatási támogatás - amennyiben gondjaid akadnak a lakbér, vagy a rezsi fizetésével, akkor igényelhetsz lakhatási támogatás. A támogatás maximális összege háztartásonként 5.000 Ft / hó Ezt az összeget az önkormányzat nem neked utalja, hanem annak, akit a támogatás kérésénél megjelölsz (áramszolgáltató / főbérlő, stb.)
  • Gyermekvédelmi kedvezmény - amennyiben nehéz anyagi helyzetbe kerültetek, akkor kérvényezni lehet a gyermekek ingyenes étkeztetését, évente kétszeri pénzbeni támogatást, illetve egyéb kedvezményeket
  • Átmeneti / rendkívüli települési támogatás - egyes esetekben az önkormányzat dönthet úgy, hogy átmeneti, rendkívüli támogatást ad egy háztartásnak. Ezek településenként jelentősen változnak, ezért érdemes személyesen egyeztetned a lehetőségekről.

A támogatás igénylésével az önkormányzat szociális osztályát, vagy valamelyik kormányablakot kell felkeresni.
Bár sokszor mondják, hogy foglaljunk online időpontot, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy az akár több hónap is lehet. Mi tehát a teendő?
Nézzük meg, hogy a lakóhelyünk szerinti szociális, vagy humánpolitikai osztály mikor van nyitva és a nyitás idejére menjünk el személyesen. Lehet, hogy elsőre rémisztő lesz a sor, de ez még mindig gyorsabb, mintha online foglalnál időpontot.
Telefonon nem érdemes megkeresni az osztályokat. A támogatások igényléséhez személyesen kell ott lenned. Mivel minden helyzet más és más, így telefonon nem tudnak valós segítséget adni.

Az ügyintézéshez az alábbi papírokat mindenképp vidd magaddal:

  • személyi igazolvány
  • lakcímkártya
  • jövedelemigazolás - a háztartás minden tagjának a kimutatására szükség lesz
  • amennyiben nyugdíjas vagy: nyugdíjösszesítő “zöld papír” és az utolsó nyugdíjszelvény
  • folyószámla kimutatás (minden háztartástag utolsó bankszámlakivonata)

Innen szerezheted be a fenti dokumentumokat:

  • jövedelemigazolás - ezt kérd a munkáltatódtól, vagy a munkaügyi központtól
  • nyugdíj összesítő, nyugdíjszelvény - ezt postán kapod meg (a zöld papírt minden év elején)
  • folyószámla kimutatás - ezt a bankod szokta küldeni, vagy tőlük szerezheted be

Az önkormányzat a beadott adatok alapján állapítja meg a háztartásod szociális helyzetét. Az így kiadott papírok alapján tudod majd később kérni a közmű szolgáltatódtól a védendő fogyasztóvá nyilvánításod.
A “védendő fogyasztó” nem azt jelenti, hogy ezentúl nem kell fizetned az áram, a gáz, vagy a fűtésszámládat. A védendő fogyasztó esetén a szolgáltató kedvezményeket, bizonyos szolgáltatásokat tud felajánlani. Illetve figyelembe veszi a családi és anyagi helyzeted.

Hasznosnak találod ezt az oldalt? Oszd meg másokkal is!

További témák:

Sokunknak a legfélelmetesebb szavak között szerepelnek a fentiek. Pedig hidd el, rengeteg lehetőség van a megnyugtató megoldásra.

Megnézem

Gáz, áram, víz, csatorna. Nem érdemes zsonglőrködni és csúszni a befizetéssel, mert az csak nekünk lesz több kiadás a végén. Sorra vesszük, mit kell csinálni, ha bajban vagy.

Megnézem

Bár a bankok igen erős érdekérvényesítéssel bírnak, egyet ne felejtsünk: nekik is az a céljuk, hogy a tartozásunkat visszafizessük. Vegyük végig, mit csináljunk, ha bajba kerültünk!

Megnézem

Internet, mobil, TV, Netflix. Ezekre a kényelmi szolgáltatásokra gyakran úgy tekintünk, mint állandó, kötelező kiadásokra. De tényleg mindegyikre szükségünk van?

Megnézem

Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél