A demens beteg ilyen otthonban érzi biztonságban magát: alapvető teendők

Demencia esetén az agyban található idegsejtek funkciója károsodik, más idegsejtekkel alkotott kapcsolataik megszakadnak. Ennek az lesz a látható eredménye, hogy a betegek az összetett feladatokat nem képesek végrehajtani. A folyamat bármikor elkezdődhet, azonban 60 év felett egyre gyakrabban észlelhető. A demenciának sokféle tünete lehet és a kezdeti stádiumtól  a súlyos tünetekig több fokozata is van. Egy biztos: a megfelelő, biztonságos otthon kialakítása az egyik legfontosabb lépés a kezdődő demencia kezelése terén, mert segít a balesetek és további súlyos problémák kialakulásának megelőzésében.

Magyarországon az eddigi becslések szerint körülbelül 250.000 demenciával diagnosztizált ember él. A kutatók előrejelzései alapján ez a szám 2050-re megtriplázódik majd. A demencia ráadásul olyan állapot, amely a családra– vagy azok hiányában- és az ellátórendszerre is nagy terhet ró. Jó hír azonban, hogy a megfelelő életmóddal, illetve a rizikófaktorok csökkentésével az esetek 40%-a- tehát majdnem fele- megelőzhető lenne. Erről itt írtunk korábban részletesen.

Kezdődő demencia kezelése: fontos a biztonságos otthon kialakítása

Ha már kialakultak a demencia tünetei és társsá váltak a mindennapi életben, akkor az egyik legjobb, amit tehetünk, ha biztonságos otthont alakítunk ki.

Érdemes elvégezni ezeket a nem bonyolult, de alapvető változtatásokat a saját vagy hozzátartozónk otthonában, hogy csökkentsük a balesetek, sérülések kockázatát.

Kérdéseid vannak a demenciával kapcsolatban vagy segítségre lenne szükséged? Keresd bizalommal Ügyfélszolgálatunkat!

Milyen átalakítások teszik élhetővé az otthont a demenciával élők számára?

Egyszerű, rendezett környezet

A demenciával élők otthonának kialakításában az egyik legfontosabb az egyszerűség és rendezettség. A túl sok inger vagy tárgy fokozza a zavartságot. A legjobb, ha csak a szükséges bútorok vannak a lakásban, egyszerű színekkel és letisztult mintákkal. A legtöbbet azzal segítünk, ha mindennek megvan a kialakult, egyértelmű és jól látható helye.

Mozgásérzékelős, éjszakai világítás

A demencia jellegzetes tünete a tájékozódási zavar és az emlékezetkiesés. Ezt súlyosbítja, ha éjszaka történik, mondjuk egy hirtelen ébredést követően. Aki nem emlékszik hol a kapcsoló vagy hol van pontosan, annak óriási segítség, ha magától kapcsolódik fel a világítás. Megakadályozza az elesést, segít a fürdőszobába vagy konyhába való biztonságos eljutásban és csökkenti a zavartság érzését.

Tűz és gáz

Gyakori probléma, hogy a demens betegek elfelejtik elzárni a gázt vagy például túl közel ülnek a fűtőtesthez és nem érzékelik a meleget. A füst-és szén-monoxid-érzékelő nagyon fontos tartozék. Ha nem megoldható az elektromos főzőlap, akkor a gázt hazsnálat után el kell zárni- bár ehheznyilvánvalóan szükséges a felügyelet, gondozói segítség.

A bútorokat tartsuk távol a fűtőtesttől, a radiátorokat pedig burkoljuk be, így elkerülhető az égésveszély.

egy férfi öngyújtóval gyújtja meg a gázrózsát

Leesés és elesés elleni védelem

Demencia esetén romlik a mozgáskoordináció és az egyensúly, gyakoribbá válik az ágyról való leesés, a fürdőszobai elcsúszás. Ezen az sem könnyít, ha sok szőnyeg van a lakásban. Akinek nehezebb emelni a lábát, szinte borítékolható, hogy folyamatosan elbotlik majd a szőnyegekben. Tehát jól jön az ágyrács vagy leesésgátló, a csúszásgátlós szőnyegek. Tegyünk a fürdőszobába kapaszkodókat és gumiszőnyeget. De az is jó, ha kivisszük a szőnyegeket a lakásból.

Milyen egy biztonságos fürdőszoba?

A fürdő a leggyakoribb baleseti helyszín, főként nedves padlón vagy zuhanyzás közben. Erre profi megoldás, ha kapaszkodókat helyezünk el nemcsak a fürdőben, hanem a zuhanyzóban közvetlenül, illetve a wc-ben is. A zuhanyszék is nagyszerű szolgálatot tehet, ezt szakorvos is felírhatja, így kedvezményesen be tudjuk szerezni. 

Gyógyszerek biztonságos tárolása

Kétségkívül az egyik legveszélyesebb a gyógyszerek túladagolásának veszélye, de az is rizikós, ha kimarad vagy össze-vissza alakul a gyógyszerszedés. 

Legyen egy zárható gyógyszeres doboz, napra lebontott, előre készített adagolással. Erre tökéletes ez a típusú fiókos gyógyszer adagoló. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kell-e engedélyt kérnem, ha új kutat fúratnék? Tisztázzuk a félreértéseket, ezt mondja a törvény

Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket.

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.