Így kérhet állami gyerektartást, ha nem fizet a volt párja: hogy kell igényelni és milyen feltételekhez kötött?

Gyermekek után járó szja-mentesség vagy betegség esetén járó támogatás. Minden, ami fontos lehet a számodra, itt megtalálható. Mi van, ha nem fizeti már a tartásdíjat? Ennek is utána jártunk.
Az állami gyerektartás lényege, hogy abban az esetben, ha a bíróság által megállapított tartásdíjat a fizetésre kötelezett szülő nem teljesíti azt, az állam átveszi a kifizetés felelősségét. A támogatás összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér 30%-át, ami 2025-ben gyermekenként legfeljebb 87 240 forintot jelent. Ez a rendszer biztosítja, hogy a gyermek ne maradjon megfelelő anyagi háttér nélkül.
Kinek jár, mikor?
Az állami gyerektartás igénylésének alapfeltétele egy jogerős bírósági határozat, amelyben a gyermek tartásdíját megállapították, vagy egy bíróság által jóváhagyott egyezség. Ezen túl fontos, hogy a fizetésre kötelezett szülő legalább három hónapja ne teljesítse a kötelezettségét, és a végrehajtási eljárás eredménytelen legyen – vagyis a behajtó ne tudja beszedni legalább a díj 80 %-át, vagy egyáltalán ne induljon meg a végrehajtás . A támogatás igénylése jövedelemtől független, azaz bármely jogosult kérheti.
Mekkora összegre és meddig?
Amennyiben megfelelsz a feltételeknek, az állam a bírósági határozat szerinti tartásdíjat előlegezi meg, de gyermekenként nem utal többet, mint a minimálbér 30 %-a. A támogatást legfeljebb három évig folyósítják, de ha a körülmények továbbra is fennállnak, egyszer, további három évre meg lehet hosszabbítani. Fontos tudni, hogy visszamenőleges kifizetésre nincs lehetőség sajnos..
Így igényelheted lépésről lépésre
Az igénylés első lépése, hogy a lakcímed szerint illetékes kormányhivatal gyámügyi osztályánál jelentkezel. A hivatal honlapjáról töltsd le és nyomtasd ki a gyermektartásdíj megelőlegezéséhez szükséges formanyomtatványt. A kérvénnyel együtt be kell nyújtanod a következő dokumentumokat:
- Jogerős bírósági határozat a tartásdíjról
- 3 hónapnál nem régebbi végrehajtási jegyzőkönyv, amely az eredménytelen behajtást igazolja
- A kérelmező és a gyermek személyi adatai (név, születési adatok, TAJ-szám)
- A fizetésre kötelezett szülő elérhetőségei és, ha ismert, munkáltatói adatai
Ha van még kérdésed az állami gyerektartást illetően, bátran keresd kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Az ügyintézést kérheted személyesen a kormányhivatalban, postai úton vagy Ügyfélkapun keresztül. A beérkezett kérelmet a gyámhivatal azonnal megvizsgálja, és soron kívüli döntést hoz.
Visszafizetés és kamat
Az állam által megelőlegezett összeget a tartásra kötelezett szülőnek késedelmi kamattal kell visszafizetnie. A behajtásról a gyámhivatal vagy a végrehajtó gondoskodik, és ha szükséges, adók módjára érvényesítik a követelést.
Figyelj oda
A benyújtott dokumentumok pontosan az aktuális űrlapon és formátumban legyenek, mivel a hiánypótlás akár több hetes csúszást is okozhat. Ellenőrizd, hogy a bírósági határozat valóban jogerős, és a végrehajtási jegyzőkönyv a legutóbbi három hónapra vonatkozik. Jó, ha előre egyeztetsz telefonon is a gyámhivatallal az esetleges helyi eltérésekről (pl. ügyfélfogadási idők, postai vs. elektronikusan benyújtható kérelem), mert egy-egy önkormányzatban lehetnek apró adminisztratív különbségek.
Továbbá tartsd számon a határidőket: ha a fizetésre kötelezett szülő később rendezné a tartozást, az állam által előlegezett összeget is neki kell visszafizetnie, ezért a gyámhivatalnál mindenképp kérj írásos igazolást a támogatás megszűnéséről. Így elkerülheted a felesleges bonyodalmakat, és biztos lehetsz benne, hogy gyermeked folyamatosan megkapja a számára járó támogatást.