Gyermekgondozási díj igénylése lépésről lépésre: kinek és milyen okmányt kell csatolnia?

A gyermek születését követő ellátások közé tartozik a gyermekgondozási díj, amelyre csak bizonyos esetekben lehet valaki jogosult- ellentétben például a gyermekgondozási segéllyel. Összegyűjtöttük a jogosultsági feltételeket és azt, hogy hogyan történik az igénybejelentés gyermekgondozási díjra, hiszen kétféleképpen is lehet igényelni.
Kinek jár a gyermekgondozási díj (GYED)?
A GYED egy társadalombiztosítási jogviszonyhoz kötött családtámogatási ellátás. Kérheti az anya vagy az apa, illetve a tanulmányi jogviszonyt folytató hallgatók és nagyszülők is.
Az igénylés szempontjából szülőnek minősül:
- a vér szerinti szülő
- az örökbefogadó szülő
- a szülővel együtt élő házastárs, bejegyzett élettárs
- a gyám
- illetve az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az eljárás már folyamatban van
Annak az alapfeltételnek kell megfelelni, hogy az igénylő az elmúlt 2 év során legalább 365 napnyi tb-jogviszonnyal rendelkezzen. A 365 napnak nem kell megszakítás nélküli jogviszonynak lennie.
Mikortól igényelhető és meddig jár?
A GYED legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár (ikergyermekeknél a 3. évükig).

A gyermekgondozási díj összege
A gyermekgondozási díj összegének megállapításánál külön számítják a saját gyermek, a nevelt gyermek esetén járó díjat és másként történik a számítás a diplomás GYED esetén is. Ezt lejjebb részletezzük.
A GYED a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2025. évben 290.800 Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2025. évi felső határa havi bruttó 407.120 Ft.
A nevelt gyermek után járó gyermekgondozási díj alapja a gyermekgondozási díjra való jogosultság első napján érvényes minimálbér (mely 2025. évben 290.800 Ft) 55 százaléka , a gyermekgondozási díj egy napra jutó összege a naptári napi alap 70 százaléka (2025. évben napi bruttó 3.731,93 Ft).
A diplomás GYED
A diplomás GYED azoknak a felsőoktatásban tanuló vagy frissen végzett szülőknek jár, akik nem rendelkeznek elegendő biztosítási jogviszonnyal, így egyébként nem lennének jogosultak a normál GYED-re.
A diplomás GYED-et az anya vagy apa igényelheti, aki:
– felsőoktatási intézmény hallgatója volt vagy nemrég fejezte be a tanulmányait
– legalább két aktív hallgatói félévet igazolni tud a gyermek születése előtti két éven belül
– a gyermek a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy annak megszűnését követő 1 éven belül születik.
A diplomás GYED alapképzés esetén a gyermek egyéves koráig jár, mester-vagy osztatlan képzés esetén a gyermek kétéves koráig jár.
Mennyi a diplomás GYED összege?
Itt külön kell választani a felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgatók esetét, akik a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér (2025. évben: 290.800 Ft) 70 százalékának a harmincad része, azaz napi 6.785,33 Ft.
A mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum (2025. évben: 348.800 Ft) 70 százalékának a harmincad része, azaz napi 8.138,67 Ft.

Igénybejelentés gyermekgondozási díjra
Amennyiben a munkahelyünk társadalombiztosítási kifizetőhelyként működik, úgy a legkönnyebben a munkáltatón keresztül történik az igénybejelentés gyermekgondozási díjra. Ennek lehetőségére bátran kérdezzünk rá a felettesünknél vagy, ha van külön hr-es, sőt, érdemes már előre egyeztetni a tudnivalókat, mielőtt szülési szabadságra megyünk! A kisbaba mellől sokkal nehezebb ügyintézéssel foglalkozni.
Jó, ha tudjuk, hogy a gyermekgondozási díj iránti kérelmet a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel egyidejűleg is be lehet nyújtani a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon.
Ha viszont nem a munkahelyünkön keresztül igényeljük, akkor a lakóhelyünk szerint illetékes Kormányablaknál (személyesen vagy postai úton) vagy elektronikus úton lehet a GYED-et intézni.
A hivatalos igénylőlapon kívül az alábbi iratok szükségesek az igényléshez:
További kérdésed van a gyermekgondozási díj igénylésével kapcsolatban? Keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink díjmentesen válaszolnak!
- igénylő és a gyermek TAJ-kártyája
- igénylő és a gyermek személyi igazolványa, lakcímkártyája
- a gyermek születési anyakönyvi kivonata
- amennyiben nem a munkahelyen keresztül történik az igénylés, akkor csatolni kell az igazolást a biztosítási jogviszonyról
- örökbefogadás esetén az örökbefogadási határozat
- gyámság esetén a gyámhivatal határozata