Meddig jár a gyerektartás? Így változik továbbtanulás, nagykorúság és önálló kereset esetén

A gyermektartásdíj általában addig jár, amíg a gyermek önálló megélhetésre nem képes. Ez azt is jelenti, hogy a tartási kötelezettség bizonyos esetekben nem szűnik meg automatikusan azzal, ha a gyerek betölti a 18. életévét. Ilyen például a felsőfokú tanulmányok folytatása. Mutatjuk mit mondanak erről a jogszabályok és melyik esetben meddig jár a gyerektartás.

Mikor jár a gyermektartásdíj?

A szülő köteles a kiskorú gyermeket eltartani, akkor is, ha csak saját önfenntartásának korlátozásával képes erre. A polgári törvénykönyv szerint a kiskorú gyermek 0-18 éves korig tartásra szorul. Középiskolai tanulmányok esetén ez a gyerek 20 éves koráig fennállhat.  

Alapesetben a gyermektartásdíj a nagykorú gyerek számára is jár, ha az tanulmányokat folytat. A szabályozás azonban nem merül ki ennyiben, több tényező is befolyásolja, hogy meddig jár  a gyerektartás, mindjárt ki is térünk rá részletesen.

Mekkora a gyermektartásdíj összege?

A gyermektartásdíj összegénél alapesetben az az irányadó, amiről a szülők megállapodnak. Van lehetőség arra is, hogy a tartásra kötelezett fél egy vagyontárggyal vagy egyszeri, nagyobb pénzösszeg kifizetésével tesz eleget a gyermektartásdíj megfizetésének. 

Válás esetén mindig nyilatkozni kell a szülőknek a gyermektartásdíjról. A megállapodásnak tartalmaznia kell az összegét, illetve, hogy ki és milyen módon fizeti. Ha nem sikerül közösen megállapodni ezekben a kérdésekben, akkor a bíróság dönt az ügyben.

Meddig jár a gyerektartás a nagykorúvá válást követően?

A középiskolai tanulmányokat folytató gyerek számára legfeljebb a 20. életévének betöltéséig jár a gyerektartás. Tehát, ha a gyerek betölti a 18. életévét és nagykorúvá válik, de még nem fejezte be a középiskolát, akkor nem szűnik meg automatikusan a gyermektartásdíj fizetési kötelezettség csak azért, mert nagykorú lett.

Középiskola elvégzése után is jár a gyermektartásdíj, ha felsőfokú végzettséget biztosító főiskolai/egyetemi tanulmányokat folytat a gyerek. Ide tartozik az alap- és mesterképzés, vagy  felsőfokú szakképzés is. Itt azonban fontos kitétel, hogy a képzést a gyermek folyamatosan végezze. Ha önhibájából nem jár be, nem teljesít, akkor megszüntethető a gyermektartásdíj fizetési kötelezettség.

Az is nagyon lényeges, hogy ha a gyermek a középiskola befejezése után megkezdi felsőfokú tanulmányait, a tartásra kötelezett szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek inkább létesítsen munkaviszonyt és gondoskodjon magáról.

Természetesen léteznek egyéb, speciális esetek is, amikor szintén jár a gyerektartás a nagykorúvá válást követően is. A gyermek egészségi állapota, betegsége, vagy munkaképtelensége ilyen indok lehet. Ilyen helyzetekben az orvos szakértői vélemény alapján köteles a szülő a gyermek teljes tartására vagy számára részleges tartás-kiegészítés biztosítására.

Milyen esetben szűnik meg a tartásdíj fizetési kötelezettség?

Nem köteles a szülő tartásdíjat fizetni a tanulmányait folytató munkaképes, nagykorú gyermek számára, ha:

1. A gyermek a tartásra érdemtelenné válik, azaz pl. a tartásra kötelezett szülővel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

2. A gyerek önhibájából nem teljesíti a tanulmányi és vizsgakötelezettségét, tehát nem jár be az oktatási intézménybe, a vizsgákon ok nélkül nem jelenik meg.

3. Ha ezzel a szülő saját tartását, vagy másik, kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

4. A huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyerek részére a gyermektartásdíj fizetés csak rendkívül indokolt esetben lehetséges. Ilyen rendkívüli helyzet lehet, ha már nincs sok hátra a tanulmányok befejezéséig vagy alapos indok miatt kezdte meg későn a gyerek a tanulmányait.

Valami nem teljesen érthető vagy további kérdések merültek fel? Ne habozz, keresd ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül segítenek!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.