Nagy könnyítés jön a csednél: kiknek kedveznek az új szabályok?

Eredetileg a csedet éppen arra találták ki, hogy a szülési szabadság alatt az anyának ne kelljen dolgoznia, mégis megkaphassa a fizetését. Ezen most változtat a kormány és nyártól lehetővé válik a munkavégzés csed mellett.

Nemrégiben írtam a csecsemőgondozási díj (röviden: csed) és a munkavállalás kapcsolatáról. Ez a kapcsolat néhány kivételtől eltekintve kizáró jellegű volt eddig: nem volt engedélyezve a munkavégzés csed mellett.

Leegyszerűsítve az volt a szabály, hogy a csed csak akkor jár, ha az anya (bizonyos kivételes esetekben apa vagy nagyszülő) nem dolgozik egyáltalán, a részletes szabályokról itt lehet olvasni. E mögött az a filozófia áll, hogy a csed éppen arra való, hogy ne kelljen az anyának dolgoznia a csecsemője mellett. Ehelyett a születés utáni hónapokban csak a babára tudjon koncentrálni (ez fontos, nem véletlen hívják negyedik trimeszternek is az újszülöttkort).

Kérdésed van a támogatásokkal kapcsolatban? A Hóvége ügyfélszolgálatán gyorsan és ingyenesen kapsz válaszokat, írj nekünk!

Március 19-én jelentette be a kormány, hogy a GYED Extra mintájára bevezetnék a CSED Extrát, amivel lehetővé válna a munkavégzés csed mellett. Április 1-jén este aztán egy sor új törvényjavaslat mellett bukkant fel a parlament honlapján a tervezet. A kisgyermekes anyák mielőbbi visszatérését támogatja a munkaerőpiacra. A Semjén Zsolt által benyújtott módosító alapján a csecsemő 3 hónapos korától eszerint az anya folytathat majd keresőtevékenységet. Közben a CSED is megérkezik, igaz a jelenlegi 100 százalékos bérarány helyett csak 70 százalékban. A módosított törvény – ahogy azt korábban is megírtuk -, 2025. július 1-jétől lép hatályba.

Kinek jó ez, ha igazából nem jó?

Azoknak kedvezhet elsősorban ez az új szabály, amivel lehetővé válik a munkavégzés csed mellett, akiknek olyan jellegű munkájuk van, hogy nem engedhetnek meg maguknak 6 vagy több hónap teljes kiesést. Ilyenek klasszikusan az olyan kisvállalkozók, mint például a fodrász, körmös, pillás, kozmetikus, akiknek egy fél év kihagyás azt jelentené, hogy elveszítik bejáratott ügyfélkörüket. Nekik abszolút megérheti, hogy felveszik ezt az új CSED Extrát. Ezzel megkapják a bérük 70%-át, közben pedig napi néhány órában ellátják a törzsvendégeiket, akik így nem szoknak át más iparoshoz. Ez egy elfogadható kompromisszum lehet a szakmai előmenetel és a kisbaba gondozása között.

Hátán fekvő kisbaba a szüleire néz
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...