A családtámogatási ellátásokat a hónap első napjaiban folyósítják, legkésőbb 10-éig meg kell érkezniük. Sokan szeretnék tudni, hogy igénylés után mikor utalják a csedet, a gyest és a gyedet, illetve, hogy mennyi idő alatt bírálják el a kérelmeket. Válaszolunk.
A csed, avagy csecsemőgondozási díj
A csecsemőgondozási díj kifejezetten a szülési szabadságon lévő anyák támogatását szolgáló, TB-jogviszonyhoz kötött juttatás, melynek összegét az anya keresete befolyásolja. Összesen 168 napra vehető igénybe, legkorábban a szülést megelőző 28. naptól, legkésőbb a legkésőbb a gyermek születésének napjától lehet kérni.
A folyósítás feltétele, hogy az édesanya a szülés előtti 2 évben legalább 365 napnyi társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezzen. A csed összege az anya bruttó bérének 100%-a.
A gyermekgondázást segítő ellátás (gyes)
A gyes olyan szociális ellátás, ami minden igénylőnek egyformán jár, független a bértől, tb-jogviszonytól. Többnyire az anya igényli, de jogosult lehet rá az örökbefogadó szülő, nevelőszülő és nagyszülő is. Az igénylő a gyermek féléves koráig, a gyes mellett folyósítható csed alatt nem dolgozhat, azonban az azt követő gyed (gyermekgondozási díj) alatt már korlátlanul végezhet munkát.
A gyes összege bruttó 28 500 Ft/hó (nettó 25 650 forint) gyermekenként. Az ellátás a születésétől kezdve jár a gyerek 3 éves koráig, ikergyermekeknél a tankötelessé válásukig. Tartósan beteg vagy fogyatékos gyerek születése esetén a gyerek 10 éves koráig folyósítják.
Röviden a gyedről (gyermekgondozási díj)
A gyed egy társadalombiztosítási jogviszonyhoz kötött családtámogatási ellátás. Kérhető az anya vagy az apa fizetésére, illetve a gyed extra óta hallgatók, nagyszülők is igényelhetik. Alapfeltétel, hogy az igénylő az elmúlt 2 év során legalább 365 napnyi – nem feltétlenül megszakítás nélküli – tb-jogviszonnyal rendelkezzen. A gyed legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár (ikergyermekeknél a 3. évükig).
A gyermekgondozási díj felső határa 2023-ban havi bruttó 324 800 forint. (A gyed a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a, de a maximálisan megállapítható összeg havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér – 2023-ban 232 000 forint – kétszeresének 70%-a lehet.)
Igénylés után mikor utalják a csedet, a gyest és a gyedet?
Az ügyintézési határidő az igénylés megérkezését követő naptól számított 8 nap, ha az adatokat helyesen adtuk meg, és minden szükséges dokumentumot csatoltunk. Egyéb esetben (pl. ha hiánypótlási eljárást kell lefolytatni) legfeljebb 60 nap.
A csed és gyed iránti kérelmet a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyébként a foglalkoztató székhelye szerint illetékes egészségbiztosító bírálja el. Ha nincs munkáltatói kifizetőhely, a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága folyósítja az ellátásokat.
A Magyar Államkincstár által indított utalások után az összegeknek a hónap 5. napjáig meg kell érkezniük a számlákra, még akkor is, ha ünnepnapok vagy munkaszüneti napok miatt csúszik a kifizetés időpontja. Ha az ellátásokat postai kézbesítéssel kértük, legkésőbb 10-éig kell kézhez kapnunk. A társadalombiztosítási kifizetőhelyet fenntartó foglalkoztatónak legkésőbb a bérfizetési napig kell utalnia.
Mit tegyél, ha nem utalják 10-éig?
Csúszások sajnos előfordulhatnak. A Magyar Államkincstár az ellátásokkal kapcsolatos ügyekben csak általános jellegű tájékoztatást adhat. Célszerű helyettük az illetékes kormányhivatalhoz, egészségbiztosítási pénzbeli ellátások kapcsán a foglalkoztató kifizetőhelyéhez fordulni.
Visszamenőleg is igényelhető az emelt összegű családi pótlék. Hogyan?