Munkavállalás CSED mellett? A legfontosabb tudnivalók a CSED-ről, amit sokan nem ismernek

A munkavállalás CSED mellett alapvetően nem szokványos dolog, és nem is könnyen megoldható. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Mi az a CSED?
A CSED jelentése: csecsemőgondozási díj. Ez egy olyan ellátás (segélynek is hívhatjuk), amely a baba születését követően fél évig, a szlési szabadság alatt, egész pontosan 168 napig jár. Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. Alapszabály szerint a CSED ideje alatt nem dolgozhatsz, mivel ennek a segélynek éppen az a lényege, hogy azt támogatja, hogy otthon legyél a gyermekeddel. Vagyis CSED mellett nem lehet keresőtevékenységet folytatni.
Lehetséges a munkavállalás CSED mellett?
Szó szerinti értelemben nem, munkavállalóként nem lehet dolgozni a CSED ideje alatt. A 1998. évi LXXXIV. törvény 4. § d) felsorolja, hogyan nem lehet: munkaviszonyban, közalkalmazotti, egészségügyi szolgálati, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban politikai szolgálati, biztosi, kormányzati szolgálati, közszolgálati jogviszonyban, adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, bírói, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, a Magyar Honvédség, rendvédelmi szervek, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában nem lehet dolgozni a CSED mellett.
A szülés utáni hónapokban egyébként kevés nőben merül fel, hogy dolgozni szeretne, hiszen a kisbaba az anyukája rengeteg idejét és energiáját felemészti, legtöbbször szó szerint. Olyan azonban nyilván előfordul, hogy mondjuk az édesanya egy-két nap alkalmi munkát vállalna. Ezt a CSED mellett nem teheti meg. Ez alól kivétel, ha olyan kevés pénzt kap ezért a munkáért, hogy biztosítási jogviszonyban nem áll, valamint egyszerűsített foglalkoztatásban sem részesül, vagyis
a tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme nem éri el a minimálbér harminc százalékát, vagy naptári napokra vonatkoztatva: annak a harmincad részét.
Ha tehát a jövedelem ez alatt van, akkor nem lesz az anya biztosított, így lehetséges a munkavállalás CSED mellett is. Hiszen a törvény szerint ez nem lesz keresőtevékenység. Továbbá kivétel a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony, amiért szintén jár kereset, de emellett megkaphatod a CSED-et is.
Munkavállalás CSED mellett: mi a helyzet a vállalkozókkal?
A CSED mellett nem lehet keresőtevékenységet végezni, ez alól nem kivétel a vállalkozó sem. Annak azonban semmi akadálya, hogy alkalmazott végezze el az anya helyett a munkát, így a vállalkozás tovább működjön, és a tulajdonosának pénzt termeljen.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a CSED mellett nem lehetsz a vállalkozásod ügyvezetője. Annak idejére ki kell jelölni egy helyettest.
Az egyéni vállalkozást szüneteltetni kell a CSED ideje alatt, de nem kell megszüntetni.
Hamarosan jön a CSED Extra!
A kormányzat 2025. március 19-én bejelentette, hogy a GYED Extra mintájára bevezetnék a CSED Extrát. Ezzel lehetővé válna a Munkavállalás CSED mellett. A csecsemő 3 hónapos korától eszerint az anya folytathat majd keresőtevékenységet, és közben a CSED is megérkezik, igaz a jelenlegi 100 százalékos bérarány helyett csak 70 százalékban.
További kérdéseid vannak a CSED vagy más támogatással kapcsolatban? Fordulj az ingyenesen elérhető ügyfélszolgálatunkhoz, ahol a Hóvége munkatársai két napon belül válaszolnak!
A kormány szándéka szerint a CSED Extra 2025. július 1-jén lépne hatályba, az intézkedés a már folyó ellátásokra is vonatkozna.
