A nyugdíjba vonulást fontolgatja? Sok pénzt veszthet, ha nem lép júniusban

A nyugdíjba vonulás időpontja mindig fontos tényező. Nyugdíjunk összege nagyban függ attól, hogy melyik évben tervezzük letenni a munkát. Jó, ha tudjuk, hogy idén júniusban még a tavaly decemberi feltételek szerint kérhetjük a nyugdíj megállapítást. Ugyanakkor a jelenlegi rendszerben az is igaz, hogy minél később megy valaki nyugdíjba, annál többet kaphat. 

Ezért is baj, hogy igazságtalan a nyugdíjrendszer: nagyon nem mindegy a nyugdíjba vonulás időpontja

A társadalombiztosítási törvény szerint az jogosult öregségi nyugdíjra, aki betöltötte a nyugdíj korhatárt és rendelkezik legalább 20 év szolgálati idővel, öregségi résznyugdíj esetén pedig 15 évvel. 

Az előnyugdíjat már 2012-ben eltörölték. Ezt hivatott kiváltani a csak nők számára elérhető korkedvezményes nyugdíj is. Nők esetében azt jelenti, hogy ha rendelkeznek 40 év szolgálati idővel (ami lehet 32 munkával és 8 gyermekneveléssel töltött év is), akkor életkorra való tekintet nélkül nyugdíjba mehetnek. Ez a lehetőség  a nők számára rendkívüli sok kérdést felvet. Egyrészről csábító a korai nyugdíjazás, de valójában mikor lehet ezzel jól járni és mikor éri meg nyugdíjba menni?

Ugyanez a kérdés vonatkozik bárkire, aki a nyugdíjba menetel előtt áll, a jelenlegi rendszer ugyanis nem tud nem igazságtalan lenni. Amikor a mostani nyugdíjrendszert bevezették, az akkori társadalmi összetétellel (hányan dolgoznak, hány nyugdíjas van) még működött a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer. Mostanra azonban megfordult a helyzet és csökken az aktív korúak száma, az idősek aránya nő. Az előrejelzések alapján 15 éven belül 1 millióval kevesebb aktív dolgozó lesz, a nyugdíjasok száma viszont 200 000-rel nő. Ez azt jelenti, hogy kevesebb járulékból kell majd fedezni több nyugdíjas ellátását. 

Ettől függ, hogy mennyi nyugdíjunk lesz

A nyugdíj két dologtól függ: a szolgálati idő hosszától, illetve az ún. nettó életpálya átlagkereset-összegétől. Utóbbit jelentősen befolyásolja a nyugdíjigénylés éve a valorizációs szorzók miatt. A 2010-es évek közepétől tapasztalhatjuk, hogy minél későbbi évben igényli valaki a nyugdíjat, annál nagyobb lesz az összege. Ezért van az, hogy nagyon hasonló életutak mellett is eltérő összegű nyugdíjakat állapíthatnak meg attól függően, hogy ki melyik évben vonult nyugdíjba. Akár 140%-os eltérést is okozhat, ha valaki hasonló karrier után 8-10 évvel ezelőtt igényelte, vagy mostanában igényli a nyugdíját.

Nyugdíjba vonulás időpontja: idén eddig lehet kérni a tavalyi feltételek szerint  a nyugdíjat

A nyugdíj összegének kiszámítása mindig az adott évben érvényes valorizációs szorzó alapján kerül kiszámításra. Korábban itt írtunk arról, hogy ez hogyan történik pontosan.

Ha például 2024-ben vonulunk nyugdíjba, a nyugellátás összege a 2024. évi szabályok szerint kerül kiszámításra. A következő évben, azaz 2025-ben részesülünk az éves januári nyugdíjemelésben, és a tizenharmadik havi nyugdíjban.

Ha idén visszamenőlegesen, a 2023-ban történő nyugdíj-megállapítást kérjük, akkor lehetőség van hat hónapra visszamenőleg a nyugellátás igénybevételére. Ebben az esetben egy összegben kapjuk meg a több havi nyugdíjat, a tizenharmadik havi ellátással együtt. Illetve jó tudni, hogy ha ebben a korábbi időszakban dolgozott is az érintett személy, utólag a levont társadalombiztosítási járulékot is rendezni kell.

Mire figyeljünk az igénylésnél?

Ha az előző évre vonatkozóan szeretnénk kérni a nyugdíjmegállapítást, akkor csak június végig van erre lehetőségünk. A törvény szerint a nyugellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani.

A nyugdíjba vonulás időpontja tekintetében célszerű figyelembe venni, hogy a megszerzett szolgálati idő mikor éri el a következő teljes szolgálati évet, mert a nyugdíj összegét a betöltött szolgálati évek is meghatározzák. Ugyanez vonatkozik azokra, akik a nők 40 korkedvezményes öregségi nyugdíjjal mennének nyugdíjba, eldönthetik, hogy a nyugellátást 2023-ban vagy idén igénylik.

Fontos információ a nyugdíj mellett dolgozóknak! Ha a korhatár elérésétől kérjük a nyugdíj megállapítást akár a visszamenőleges igényérvényesítéssel is, akkor a nyugdíj mellett folytatott munka nettó munkabéréből csak 15% szja-t kell fizetni, tb járulékot már nem. 

Forrás: adó.hu

Még mindig maradt kérdésed? Fordulj a Hóvége Ügyfélszolgálathoz, és 48 órán belül segítünk.
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Behívhatnak-e közmunkára, ha kérem az álláskeresési járadékot? Milyen kötelezettségekkel jár?

A munkanélküli segély meghatározott feltételek között jár és sokakban felmerül az a kérdés is, hogy mikor jöhet szóba a közfoglalkoztatás álláskeresési járadék igénylését követően.

Az özvegyi nyugdíj kizáró okai, amikről sokan nem tudnak

Ez egy olyan hozzátartozói ellátás, amit csakis akkor folyósítanak, ha mind az elhunyt, mind az özvegy megfelel bizonyos feltételeknek.

Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Már nem kell kényszerű döntést hoznia a megváltozott munkaképességű személyeknek az ellátás vagy a munkavégzés között. Elmondjuk hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy.

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

Szabad-e az avar és a kerti hulladék égetése tavasszal? Ezt mondja az önkormányzati rendelet

A válasz nem annyira egyszerű, mert az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet szerint alakul.