Minden anya jogosult az anyasági támogatásra a szülést követően. Egy korábbi változtatás lehetővé tette, hogy az az édesanya is megkapja, aki magyar állampolgárságú babáját külföldön hozta világra. Mutatjuk, mit kell tudni a feltételekről és hogyan igényelhető anyasági támogatás 2023-ban.
Az anyasági támogatás egy gyermekenként járó egyszeri, egyösszegű családi ellátás, amit a baba születése után legkésőbb 6 hónappal igényelhet az édesanya.
Anyasági támogatás 2023: ezek a feltételek
- A vér szerinti anya akkor kaphatja meg, ha a várandóssága alatt legalább négyszer részt vett terhesgondozáson, koraszülés esetén legalább egyszer.
- A támogatásra jogosult az örökbefogadó szülő és a gyám is. Ehhez a baba születését követő fél évben kell jogerősen engedélyezni az örökbefogadást, illetve a gondozást.
- Külföldön élő, külföldön született, magyar állampolgárságú baba édesanyjának vagy gyámjának is jár az ellátás. Külhoni magyarként is igényelhető, amennyiben az anyának van magyar igazolványa.
Ha a szülők a baba születése előtt nyilatkoztak a gyermek örökbeadásáról, vagy ha a baba a szülés után a gyámhatóság határozata szerint kikerül a családból és gondozásba veszik, nem jár anyasági támogatás.
Mekkora az összege?
Az anyasági támogatás – gyermekenkénti – összege azonos a gyermek születésének időpontjában hatályos szociális vetítési alap összegének 225%-ával, ez 2023-ban 64.125 forint. Ikergyermekek esetén a szociális vetetési alap 300%-a jár, ami 85.500 forint.
Hogyan kell igényelni az anyasági támogatást 2023-ban?
Ha Magyarországon született a baba, ezt a nyomtatványt kell kitölteni: „Kérelem anyasági támogatás megállapítására”. A formanyomtatványban az is szerepel, hogy milyen egyéb iratokat kell benyújtani (pl. a szülésznő vagy védőnő által kiadott igazolás is szükséges a várandósgonodozáson való részvételről).
- Ha személyesen adná be a kérelmet az édesanya, azt a lakóhely szerint illetékes kormányhivatal családtámogatási osztályán, valamint a kormányablakban teheti meg.
- Ha postán, a kérelmet az illetékes kormányhivatal címzetti megnevezésével adhatja fel: a 1919 Budapest címen.
- E-ügyintézésre az eÜgyfél portálon van lehetőség.
Külföldön született és élő gyermek esetén ezt a nyomtatványt kell kitölteni: „Kérelem anyasági támogatás megállapítására külföldön született és külföldön élő magyar nem magyar állampolgárságú Magyar igazolvánnyal rendelkező gyermek esetén”.
- Külföldön élők személyesen a konzuli feladatot ellátó hivatásos magyar külképviseleteken járhatnak el.
- Ha postán adják fel, akkor erre a címre küldhető a kérelem: Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztály (1081 Budapest Fiumei út 19/a).
- És ami a legegyszerűbb: az eÜgyfél portálon keresztül az online ügyintézés.
Mikor érkezik az anyasági támogatás?
A kérelmet lakóhely szerinti járási hivatal bírálja el, viszont, ha az édesanya munkahelye családtámogatási kifizetőhely, akkor ott döntenek róla. Külhoni anya esetén a Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztálya az elbíráló.
Ha nincs szükség hiánypótlásra, akkor az igénylés beérkezés után 8 napon belül megállapítják a jogosultságot. A támogatást soron kívül utalják, nincs konkrét dátumhoz kötve, mint pl. a családi pótlék. További részletek a MÁK oldalán.
Milyen egyéb ellátásokra számíthat egy anya?
Aki biztosítási jogviszonnyal rendelkezik, az csecsemőgondozási díjat vehet igénybe. Ennek feltétele, hogy a szülést megelőzően legalább 2 éven belül 365 nap biztosítási idővel rendelkezzen és a biztosítás tartalma alatt vagy annak megszűnését követő 42 napon belül szül. A csecsemőgondozási díj lejártát követően kérhető gyermekgondozási díj a gyermek 2 éves koráig.
Aki nem teljesíti a csecsemőgondozási díjhoz vagy gyermekgondozási díjhoz szükséges feltételeket, az a szülés napjától gyermekgondozást segítő ellátást vehet igénybe.