Mikor lesz lomtalanítás Budapesten? Ezekben a kerületekben kezdődik, mutatjuk az új szabályokat

Marad, teljesen megszűnik, vagy marad, de nem a jelenlegi formában – a lomtalanítással kapcsolatban több, egymásnak ellentmondó hírt is hallhattunk az elmúlt hetekben. Az egyetlen biztos pont az volt, hogy az FKF helyett 2025-től már a MOHU gondoskodik a lomok elszállításáról, de az, hogy ennek mi lesz a menete, sokáig nem volt egyértelmű. Most úgy áll a helyzet, hogy az eddigi rendszer 2027-ig működhet, ezt követően másként kell megszabadulnunk a feleslegessé vált holmiktól. Addig viszont még bőven van idő. Mutatjuk, mikor lesz lomtalanítás Budapesten, és milyen tervei vannak a MOHU-nak a jövőre nézve.
A hulladékgazdálkodási társaság hirdetményében külön kiemelte: a lomkikészítési időszak a kerület egészét érintő lomkikészítési időintervallum. Az egyes ingatlanokra vonatkozó lomkikészítés pontos időpontjáról a lakosok a postaládájukba eljuttatott hírlevélből tájékozódhatnak. Azt kérik, hogy a lomokat a lakosok a címükre vonatkozó napon, 18 óra után készítsék ki a lomokat. Érdemes ezt a szabályt figyelembe venni, mert ha valaki más időpont pakol ki, az közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül. Ha nem muszáj, ne kockáztassunk, mert akár 150 ezer forintos büntetést is kaphatunk a „magánakcióért”.
Mikor lesz lomtalanítás Budapesten?
Csepelen március 3. és 14 között lesz lomtalanítás. A XXI. kerületben összesen 10 körzet lesz, az ezekhez tartozó pontos dátumok:
- 1. körzet: március 2., vasárnap
- 2. körzet: március 3., hétfő
- 3. körzet: március 4., kedd
- 4. körzet: március 5., szerda
- 5. körzet: március 6., csütörtök
- 6. körzet: március 9., vasárnap
- 7. körzet: március 10., hétfő
- 8. körzet: március 11., kedd
- 9. körzet: március 12., szerda
- 10. körzet: március 13., csütörtök
Az I. kerültben 2025. március 1-től (szombat) indul a buli.
Hogyan lomtalaníthatunk mit?
Az egyes kerületek lomtalanítási időpontjait folyamatosan teszik közzé a honlapon, tehát ha most nincs fent, az nem jelenti azt, hogy nem is lesz. Fontos, hogy a lomokat a környezet, a zöldterületek és a közlekedők számára biztonságos módon tedd ki, hogy azok sem a gyalogosok, sem az autósok közlekedését ne zavarják, viszont a begyűjtést végző jármű számára jól megközelíthetők legyenek.
Lomtalanítás alkalmával kizárólag a háztartásban feleslegessé vált nagydarabos hulladék (pl. elhasználódott bútorok, ágybetétek, szőnyegek) helyezhetők ki a ház elé. Ezeket hívjuk lomnak. Nem lehet kitenni kommunális hulladékot (szemét), sem sittet, üveget vagy veszélyes hulladékokat.
A fahulladékokat az egyéb lomoktól elkülönítve kéri kihelyezni, hogy azokat a munkatársak egyéb körülmények figyelembevétele mellett – lehetőség szerint külön célgéppel – tudják elszállítani. A fahulladék értékes anyag, ami hatékonyan újrahasznosítható, ezért fontos, hogy a megfelelő módon rakjuk ki. A fahulladékok közé kirakható bármilyen tömör fa, deszka, léc vagy forgácslap. Ki lehet tenni lapra szerelt bútorokat (szerelvényekkel együtt), OSB-lapokat, rétegelt lemezt, faládákat, rekeszeket és raklapokat is. A kerti zöldhulladék, nem lapra szerelt bútor, kárpitozott bútor, MDF/HDF lap, és a nyílászárók viszont nem helyezhetők a fahulladékba.
Lesz-e lomtalanítás Budapesten 2025 után?
A fővárosban 2027-től új lomtalanítási rendszert vezetnek be, amelyben regisztráció után évente egyszer házhoz mennek, hogy elszállítsák a már leharcolt, szükségtelen bútorokat és egyéb lomokat. Az átmeneti időszakban, 2027. január 1-ig a kerületek dönthetnek, hogy megtartják-e az utcai lomtalanítást, vagy csatlakoznak az új rendszerhez, amelyben kijelölt gyűjtőpontokon is leadhatók a hulladékok. A cél, hogy a lomtalanításkor begyűjtött 30-40 ezer tonna hulladék 80%-át újrahasznosítsák.