Ne hagyd magad átverni, ha új hűtőt, tv-t vettél: ingyen és kötelezően jár neked ez a szolgáltatás 

Nem árt tudnod, hogy ha mostanában új háztartási gépet vagy valamilyen elektronikai eszközt veszel, hogy a kereskedőnél leadhatod a régi készüléked, ugyanis törvényileg köteles azt befogadni. Ez a jogod biztosítja, hogy a használhatatlan vagy megunt eszközök megfelelő hulladékgazdálkodási kezelésben részesüljenek – már amennyire ma van ilyen Magyarországon – , és ne az illegális szemétlerakókban végezzék. Cikkünkben mutatjuk, hogy hogyan zajlik a használt elektronikai cikkek leadása és milyen lehetőségeid vannak.

Miért fontos a használt elektronikai cikkek helyes leadása?

Sokan jól tudják, hogy az elektronikai cikkeket szigorúan tilos a kommunális szemétlerakókban elhelyezni, hiszen a bennük lévő anyagok (pl.akkumulátorokban) kimondottan mérgezők. Így úgymond a termőföldjeinket és az ivóvizeinket mérgeznénk, ha a leadás tekintetében nem a helyes módon cselekszünk. Az újrahasznosítás ugyan még hagy maga után kívánnivalót Magyarországon, de az EU-nak ambiciózus terve a körkörös gazdaság megvalósítása 2050-ig. Ez a modell lehetővé tenné a hulladék nagy részének újrahasznosulását biztonságos módon. Így a lehető legkevesebb szemét képződne. Ideális esetben ez akár már most is lehetne az ösztönződ, hogy a megfelelő helyre add le az elektronikai hulladékot.

Használt elektronikai cikkek leadása új termék vásárlásakor

Megrongálódott TV.

A 197/2014. (VIII. 1.) Korm. rendelet alapján, ha új elektronikai eszközt vásárolsz, akkor a kereskedőnek kötelezően át kell vennie a régi készülékedet. Ez vonatkozik a bolti vásárlásokra és az online rendelésekre is, amennyiben a házhozszállítást a kereskedő biztosítja. Tehát, ha új hűtőt rendelsz, akkor a futárnak el kell vinnie a régi gépet, ha azt előre jelezted. Fontos tudni, hogy ezt a szolgáltatást nem szívességből nyújtják, hanem törvény által előírt kötelezettség, így mindenképp élj vele, ha szükséged van rá.

Milyen helyeken tudod még leadni a használt elektronikai eszközeid?

A kijelölt hulladékuvdarokban (pl. Fővárosi Közterület-fenntartó, FKF telephelyei) és méhtelepeken is leadhatod a használt vagy működésképtelen tv-det vagy hűtődet, és néhány helyen még némi pénzt is kaphatsz érte. Ezek az udvarok külön tárolókban gyűjtik az egyes eszközöket, biztosítva a helyes kezelést az újrahasznosítás során.

A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. 35 évre nyerte el a hulladékkoncessziót, amely 2023-ban lépett életbe. Gyakorlatban ez eddig annyit jelentett, hogy nagyban központosult és monopolizálódott a hulladékgazdálkodás a MOL által, tehát pl. egyre kevesebb olyan gyűjtőhely van, ahol leadhatnánk a veszélyes hulladékot, olyan meg még kevesebb, ahol fizetnének is érte. Az ellenösszeg a legtöbb esetben amúgy is csak jelképes. Ahogy arról korábban itt és itt is írtunk, a méhtelepeken például egy régi televízió átvételi díja kb. 50 Ft/kg, ami egy 10 kg-os készülék esetében mindössze 500 Ft-ot jelenthet. Egy hűtőszekrényért pedig, amely átlagosan 60-80 kg, körülbelül 4200-5600 Ft kapható.

Lomtalanításkor kitehetem a használt tv-met, hűtőmet?

Rossz hűtő.

Fontos információ lehet még a leadási helyszínek lehetőségeit tekintetbe véve, hogy elektronikai hulladékot lomtalanításkor nem lehet kitenni a szemétbe, sőt szigorúan tilos. A hivatalos szemetes autó biztosan nem fogja elvinni, és mivel már tulajdonképpen lehetetlen vagy nehézkes az egyéb módon történő értékesítése, valószínűleg mások sem. Továbbá már magának a lomtalanításnak a létezése is elbizonytalanodott. Jelenlegi állás szerint egy ideig a kerületek dönthetnek majd a megtartásáról. A MOHU uralmával tehát sok helyen szűkültek az átvételi lehetőségek, és a fogyasztók gyakran nincsenek megfelelően tájékoztatva arról, hogy hova is vihetik el a régi elektronikai eszközeiket.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.