Beköszöntött az ősz, ezzel együtt a vadak párzási időszaka, így gyakrabban találkozhatunk vadakkal az utakon, akár autópályán is. Múlt héten foglalkoztunk részletesen azzal, hogy mi a teendő akkor, ha véletlenül autóval elütünk egy vadat. A megkezdődő betakarítási időszakkal együtt párhuzamosan aktuálissá válik az őszi növényeket ért vadkár és annak megelőzése is. Hogyan történik a mezőgazdasági vadkár bejelentése? Segítünk, elmondjuk részletesen a tudnivalókat.

Mezőgazdasági vadkár bejelentése lépésről lépésre

Az első és legfontosabb tudnivaló amennyiben vadkár érte a növényeinket, például lelegelték a vadak a napraforgót, kukoricát, stb. hogy pontosan hány nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy bejelentsük a kárt. 

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény alapján a kárt a káresemény megtörténtétől, illetve az észleléstől számított 5 napon belül, írásban kell közölni a kárért felelőssel. 

De mit jelent ez a gyakorlatban, ki a felelős ilyenkor? Jó, ha tudjuk, hogy a területen gazdálkodó vadászatra jogosult, ill. annak képviselője a felelős ebben az esetben. Tehát fel kell venni a kapcsolatot a helyi vadásztársasággal. Itt megtaláljuk az országszerte működő Vadásztársaságokat.

A nak.hu témával foglalkozó írása azt javasolja, hogy elsőként próbálkozzunk a bíróságon kívüli kárrendezéssel. Ha a felek hajlandóak a megegyezésre, úgy egy írásos megállapodással rögzítsük a kárrendezés kereteit, ne indítsunk egyből hatósági/bírósági eljárást.

Ha működik a közös megegyezés, akkor ez a leggyorsabb és legkevesebb költséggel járó eljárás. Viszont nagyon fontos, hogy a kárrendezésről szóló egyezség írásban is rögzítve legyen és tartalmazza az alábbiakat:

  • rögzítsük benne a kárt
  • a kártérítés értékét
  • a teljesítés módját
  • a teljesítés határidejét

Nem mindegy, hogy milyen időszakban jelentjük be a kárt

A mezőgazdasági vadkár iránti igénybejelentést csak bizonyos időszakokban tehetjük meg, az alábbiak szerint:

  1. őszi gabona: október 1. – július 31.
  2. tavaszi gabona: március 1. – július 31.
  3. kukorica: április 15. – november 15.
  4. burgonya: április 15. – október 15.
  5. napraforgó, szója: április 15. – szeptember 30.
  6. borsó: március 1. – augusztus 30.
  7. szőlő, gyümölcsös: egész évben.
  8. őszi káposztarepce: augusztus 20. – június 30.
sérült kukorica csövek az asztalon

Ha nem működik közös megegyezéssel a kárrendezés

Amennyiben a felek nem tudnak megegyezni, úgy a károkozás helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjéhez kell fordulni. Szintén tartsuk az 5 napon, 5 napon belül kell írásban vagy szóban kérelmezni a károsult és a kárért felelős között az “egyezség létrehozására irányuló kárfelmérési eljárás lefolytatását”.

A jegyző felé tett mezőgazdasági vadkár bejelentése után a jegyző 3 napon belül ágazati vagy igazságügyi szakértőt rendel ki, amely során a kár felmérése 5 napon belül megtörténik.

termőföld az őszi időszakban

Mikor lehet a bírósághoz fordulni?

Ha a kárfelmérést követően sem sikerül megegyezni, úgy 3 munkanapon belül kérhetjük másik szakértő kijelölését, de ennek költségét mi magunknak kell állni. Illetve az újabb szakértői vizsgálat lefolytatásáig a betakarítást szüneteltetni kell.

Amennyiben a jegyzői eljárás során nem jön létre egyezség, úgy megszűnik az eljárás. Ezt követően a bírósághoz lehet fordulni. 30 napon belül kérhető a bíróságtól a kár megtérítéséről való döntés.

Forrás: nak.hu

Valami nem érthető a kárrendezéssel kapcsolatban? További kérdések merültek fel? Ügyfélszolgálatunk két napon belül választ ad.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Babaruha olcsón az Aldiban: egy ezres a pihe-puha, bőrbarát anyagból készült body

Átfutottuk az Aldi akciós újságját és kincsekre leltünk. Babaruha olcsón, pizsamák és hálózsákok kifejezetten jó darabáron kaphatók. A zuhanykészletek árát tovább csökkentette az Aldi...

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...

Idősek otthona: soron kívüli elhelyezés, átmeneti megoldások, várólisták – mutatjuk a tudnivalókat

Az idősek otthonába való bekerülés, különösen szociális alapon, számos tényezőtől függ, amelyek közé tartozik az intézménytípus, a költségek, a gondozási szükséglet és a várólisták...