Házi segítségnyújtást a települési önkormányzat köteles biztosítani, amelynek keretében szociális segítést és gondozást kaphat, aki a fizikai, mentális és szociális szükséglete alapján arra rászorul. De mégis milyen segítségnyújtást takar ez az állami keretek között igénybe vehető szolgáltatás? Honnan tudni, hogy ki jogosult rá és hogyan történik a házi segítségnyújtás igénylése? Átfogó cikkünkből minden fontos információ kiderül.
Mi az a házi segítségnyújtás?
Röviden és tömören az önkormányzat által nyújtott gondozás és szociális segítés. Csakhogy erről nem sokat hallani a hétköznapokban, általában akkor hallja távoli ismerősöktől az ember, hogy létezik házi segítségnyújtás, amikor betegség miatt kiszolgáltatott helyzetben találja magát vagy idős családtagját vagy az egyedülálló szomszéd nénit.
A házi segítségnyújtás igénylése arra szolgál, hogy a rászoruló idős és/vagy betegséggel küzdő személyek a saját lakókörnyezetükben, a lehető leghosszabb ideig, önálló vagy részben önálló életvitelt folytathassanak. Ehhez biztosítanak segítséget az önkormányzat által nyújtott szolgáltatás részeként a szakképzett gondozók vagy ápolók.
Kik vehetik igénybe a házi segítségnyújtást?
A 65 év felettiek gyakrabban veszik igénybe a házi segítségnyújtást, hiszen ezt a korosztályt nagyobb mértékben érinti valamely betegséggel történő együttélés vagy a beszűkült szociális háló. Azonban fontos tudni, hogy a házi segítségnyújtás igénylése nem kizárólag az idős korosztály számára lehetséges.
A szolgáltatást igénybe vehetik:
- azok az időskorú személyek, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek
- azok a pszichiátriai betegek, fogyatékos személyek, valamint szenvedélybetegek, akik segítséget igényelnek önálló életvitelük fenntartásához
- akik egészségi állapotuk miatt ápolási, gondozási segítségre szorulnak és emiatt folyamatban van intézményi elhelyezésük
- akik rehabilitációt követően a saját lakókörnyezetükbe történő visszailleszkedés céljából támogatást igényelnek önálló életvitelük fenntartásához
Nem tudom ellátni magamat, jó lenne, ha valaki segítene bevásárolni és kiváltani a gyógyszereket. Hogyan kérhetem a házi segítségnyújtást?
A házi segítségnyújtás igénylése önkéntesen, saját kezdeményezésre történik, de az ellátást kezdeményezheti még a háziorvos vagy bárki, aki idős vagy szociálisan rászoruló emberről tudomást szerez.
A szociális ellátást nyújtó intézmények listája itt található.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Ha például lakik a házban egy idős személy, aki egyedülálló, nehezen hagyja el az otthonát és szeretnénk rajta segíteni, akkor jelezhetünk a háziorvos vagy az önkormányzat felé. Viszont jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy ugyan a szolgáltatást bárki igényelheti, de az igénybe vétele már nem kötelező. Amennyiben a rászoruló személy nem kívánja igénybe venni a segítséget, nem kötelezhető rá, hogy együttműködjön a gondozóval.
Házi segítségnyújtás igénylése- milyen szolgáltatások tartoznak bele
- segítségnyújtás a tisztálkodásban
- bevásárlás
- étkeztetés
- gyógyszer felíratás, kiváltás, kikészítés
- szociális ügyintézés
- kísérés
- segítségnyújtás a háztartási munkában
- alapápolási tevékenységek
- a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást
- szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítését
Házi segítségnyújtás igénylése
Ha valaki házi segítségnyújtás iránti igényt nyújtott be, akkor mielőtt megkezdik a szolgáltatást, a közreműködő szakemberek felmérik az igénybevevő gondozási szükségletét. A gondozási szükséglet felmérése arra szolgál, hogy az igénylő az állapotához mérten a legszakszerűbb ellátásban részesüljön. Amennyiben például állapota alapján intézményi elhelyezése indokolt, úgy a beköltözés időpontjáig is jogosult az otthonában történő ellátáshoz.
Az ellátás igénybe vételét minden esetben megelőzi a gondozási szükséglet felmérés és egy írásbeli megállapodás megkötése az önkormányzat és az ellátott között.
Ingyenes a házi segítségnyújtás?
Aki nem rendelkezik semmilyen jövedelemmel, annak ingyenes a szolgáltatás igénybevétele, egyéb esetben azonban térítésköteles. A térítési díj megállapításánál figyelembe veszik az igénybe vevő rendszeres havi jövedelmét és ez alapján kerül megállapításra. A térítési díj nem lehet több a jövedelem 25%-ánál, illetve ha étkezést is biztosít az önkormányzat, akkor, a térítési díj a jövedelem 30%-áig terjedhet.
Nem vagy biztos benne, hogy hol tudod igényelni a házi segítségnyújtást? Ügyfélszolgálatunk segít eligazodni!