A fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, része a társadalmi sokszínűségnek. Ettől függetlenül fogyatékossággal élő embereknek számos területen lehet szükségük segítségre, ilyen pl. az egészségügyi ellátás, oktatás és képzés, munkaerőpiac, jogvédelem és a társadalmi részvétel. A segítségnyújtásban kulcsfontosságú szerepet játszanak a különböző szervezetek, amelyek elkötelezettek a fogyatékossággal élők támogatásában. Kikhez lehet fordulni helyben és megyei szinten?
A fogyatékossággal élők napjainkban még mindig számos kihívással találják szembe magukat, de ne feledjük, hogy ezek nem határozzák meg kizárólag az életüket. Ezen kihívások közé tartoznak pl. a fizikai akadályok, amelyek megnehezíthetik a közlekedést és a mindennapi tevékenységeket. A munkaerőpiaci elhelyezkedés és az oktatás területén is van hová fejlődni, ami az esélyegyenlőséget illeti, de sok esetben az egészségügyi és szociális szolgáltatások elérhetősége is problémás.
Dióhéjban a fogyatékossági támogatásról
A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére az esélyegyenlőséget elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás. A támogatás jövedelemtől független, célja, hogy mérsékelje a súlyosan fogyatékos állapotból eredő hátrányokat.
A támogatásra az 18. életévét betöltött, súlyosan fogyatékos személy jogosult, akinek állapota tartósan vagy véglegesen fennáll, önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul. A súlyosan fogyatékos állapot megállapítását rehabilitációs orvosszakértői szerv végzi. A feltételekről, valamint a kérelmezésről itt írtunk korábban részletesen.
Kihez forduljak? Hol kaphatnak segítséget a fogyatékossággal élők?
Magyarországon minden huszadik ember él mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy kommunikációs akadályokkal, ami jelentős kihívások elé állítja őket. Ezek az akadályok nehezek, de nem leküzdhetetlenek – a különböző szervezeteknek különösen nagy szerepe van ebben. Hová fordulhat az, aki az oktatás területén, az egészségügyi ellátásban, az álláskeresésben vagy éppen valamilyen jogi kérdésben szeretne hozzáértőktől tanácsot kérni, segítség kapni?
A Hóvége Kihez forduljak? eszköze lehetővé teszi, hogy egyszerűen és gyorsan rákeressünk a környezetünkben elérhető szervezetekre, legyen szó egészségügyi ellátásról, oktatásról, munkahelyi támogatásról vagy jogvédelemről. Az eszközzel nem csak keresni lehet, részletes információkat is ad a szervezetekről.
Tegyük fel, hogy az észak-magyarországi régióban, azon belül Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében élő fogyatékossággal élő személy szeretne segítséget kapni. Hogyan járhatunk utána, hogy milyen szervezetekhez fordulhatunk?
A ’Kihez forduljak’ keresőjébe először azt kell beírnunk, hogy milyen településen élünk. Ezek után lehet hozzáadni a szűrési feltételeket:
- A ’Miben?’ menüpont alatt kiválasztjuk a ’Szolgáltatások’ alatt a következő címszavakat: Közösségépítés; Oktatás, fejlesztés; Foglalkoztatás; Érdekképviselet, érdekvédelem; Információ, tanácsadás; Jogi tanácsadás; Integráció/reintegráció; Akadálymentesítés. Természetesen a keresést lehet szűkíteni, pl. csak kizárólag az ’Akadálymentesítés’ témakörére.
- A ’Kinek?’ menüpont alatt megjelöljük a ’Fogyatékkal élő’ címszót. (Itt is lehet szűkíteni.)
- A ’Hol?’ részben megjelölhetjük, hogy helyi, megyei vagy országos szervezeteket keresünk-e. Érdemes lehet mindhármat megnézni, hiszen pl. egy kistelepülésen nagy valószínűséggel kevesebb a lehetőség, mint egy megyeszékhelyen. Mi jelent esetben a helyi és a megyei szervezetekre voltunk kíváncsiak.
A következő szervezetek lehetnek a fogyatékossággal élők segítségére:
Halmozottan Sérültek Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szülőszövetsége: Az egyesület a sérült gyermekeket és felnőtteket otthon ápoló szülők kezdeményezésére jött létre, erősítve a sorstársi közösséget. Segíti az érintetteket a hivatalos ügyeik intézésében, információnyújtásban, és hozzájárulnak a szabadidő hasznos eltöltéséhez. Megyei szervezetről van szó.
Mások-Másképpen Alapítvány: Az alapítvány célja a megváltozott munkaképességű és fogyatékos személyek foglalkoztatásának elősegítése. Előnyben részesítik a kisebb műhelyekben történő foglalkoztatási formákat, elsősorban kézműves termékek előállítására törekednek. Együttműködnek a különböző területeken rehabilitációs tevékenységet végző szervezetekkel és intézményekkel. Tevékenységük elősegíti az érintettek esélyegyenlőségét és társadalmi integrációját. Helyi szervezet.
Miskolci Autista Alapítvány: A Miskolcon és környékén autizmussal élő fiatalok szülei kezdeményezésére jött létre egy specifikus otthon, a szociális ellátórendszerben addig csak sodródó autizmussal élő és értelmi fogyatékos fiatalok számára. Az otthon teljes körű ellátást, szolgáltatást biztosít, képzési és foglalkoztatási lehetőséget nyújt. Helyi szervezet.
Mozgássérültek és Barátaik Miskolc Városi Egyesülete: Az egyesület a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének miskolci szervezete. Az egyesület segítséget nyújt a mozgássérült embereknek, képviseli és védi az érdekeiket, információkkal, képzésekkel, kulturális programokkal teszi könnyebbé tagjai életét. Ifjúsági és senior csoportot működtetnek. Helyi szervezet.
Prompt Alapítvány az Autizmussal Élő Személyekért: Az alapítvány elméleti és gyakorlati támogatást nyújt az autizmussal élők, családtagjaik és a szakemberek részére. Fejlesztéssel, tájékoztatással, szabadidős tevékenységgel, érzékenyítő programokkal segítik az érintettek életét. Helyi szervezet.
Szimbiózis a Harmónikus Együtt-létért Alapítvány: Az alapítvány az értelmileg akadályozottak és az autizmussal élők társadalmi integrációját igyekszik megvalósítani. Kiscsoportos lakhatási szolgáltatást biztosít. Speciális munkaerő-piaci szolgáltatási programjuk a megváltozott munkaképességű/fogyatékossággal élő álláskeresők elhelyezését támogatja. Terápiás és szabadidős tevékenységeket is szerveznek. Országos és helyi szervezet is egyben.
Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete: A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) tagszervezete. Az egyesület érdekképviseleti szervezetként e fogyatékossággal élő személyek társadalmi integrációját és életminőségének javítását igyekszik elősegíteni. Megyei szervezet.