Hogyan válthatok háziorvost 2024-ben? Mikor utasíthat el a doki?

Szabadon eldönthetem, hogy ki kezeljen? Hát persze! Az egyik legalapvetőbb jogosultság, hogy az ellátást végző orvost, így a háziorvost is meg lehet választani. Ezzel a lehetőséggel nem csak egyszer élhetünk, a korábban választott háziorvost is le lehet váltani.

Háziorvosi ellátás

Ezek szükségesek a háziorvosi ellátáshoz:

  • érvényes TAJ- kártya
  • betegbiztosítás

Ha valaki önmagának fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, akkor 2024. január 1-jétől 11.300 forintot (380 Ft/nap) kell fizetni a bejelentkezés időpontjától havonta, a tárgyhót követő hónap 12-ig.

Alapvetően betegség esetén a választott háziorvosunkhoz fordulhatunk (ha biztosítottak vagyunk). Ha nem tudjuk felkeresni a saját dokinkat, akkor ahhoz az orvoshoz kell mennünk, akinek az ellátási területén a tartózkodási helyünk van.

Az orvosnak akkor is el kell látnia a területén lakó beteget, ha más orvost nem választott és ha ellátás hiánya lassítaná a gyógyulást vagy súlyos következménnyel járja. (Ezt egész pontosan így fogalmazták meg az illetékesek:”a beteg ellátatlansága gyógyulást lassító vagy egészségét károsító állapotromláshoz vezetne”.) Szintén el kell látnia a pácienst, ha heveny megbetegedése vagy krónikus betegsége van, és abban az esetben is, ha az illető nem a körzetében lakik és nincs hozzá bejelentve.

Hogyan válthatok háziorvost 2024-ben?

Legelőször a választani kívánt orvossal kell beszélni, nála kell jelentkezni. El is utasíthatja a háziorvos a jelentkezést, de általában csak különösen indokolt esetben teheti ezt meg azokkal, akiknek lakóhelye a háziorvos ellátási területén van. Meglehet például, hogy olyan sok páciense van, hogy már egy újabb személyt nem tud vállalni.

Ha a háziorvos elfogadja a jelentkezést, akkor nyilvántartásba veszi az őt választó személy TAJ-számát és igazolást állít ki részére arról, hogy vállalta a háziorvosi ellátását.

Milyen gyakran lehet váltani?

Évente egy alkalommal indoklás nélkül lehet másik háziorvost választani, de ha van rá indokunk (például ha megváltozik a tartózkodási helyünk, vagy a választott orvos felkeresése akadályba ütközik), akkor ennél többször is megtehetjük.

Más teendő nincs. A háziorvos, aki elfogadja az átjelentkezést, átkéri az egészségügyi törzskarton adatait az előző orvosunktól. Ezt követően az új dokit kereshetjük fel a panaszainkkal. (A TAJ-kártyát és személyinket – vagy más érvényes, fényképes okmányunkat – sose hagyjuk otthon.)

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!