Nyitólap Ügyes-bajos Élet Kertes házad van? Csúnya bírság lehet a vége, ha ezt a 7...
HIRDETÉS

Kertes házad van? Csúnya bírság lehet a vége, ha ezt a 7 dolgot bekockáztatod

bírságok fajtái

A kertes ház számos kötelességgel jár és bizony mulasztás esetén tetemes bírság is lehet a vége, ha nem látjuk el megfelelően a ház körüli teendőket. Mutatjuk, melyek azok a kötelességek, amelyekről egy háztulajdonos sem feledkezhet el, és hogy melyek az egyes mulasztásokért járó bírságok fajtái.

HIRDETÉS

Bírságok fajtái, amelyek a kertes házban élőket sújthatják

Hulladék égetése és tárolása

A kerti zöldhulladék égetését a helyi önkormányzat szabályozza, ez településenként eltérő lehet. A hulladék égetése nem csak tűzgyújtási tilalom esetén lehet problémás, ezért minden esetben a helyi szabályokat kell figyelemmel követni. Tűzvédelmi bírságot a tűzvédelmi hatóság szabhat ki, amely 10-20 ezer forintról indul és bizonyos esetekben akár a többmilliós összeget is elérheti.

A kertekben az éghető hulladék felhalmozása is tilos, ide tartoznak az ágnyesedékek, levelek is. A törvény szerint az ingatlan tulajdonosának/használójának kötelessége a területet az éghető hulladéktól és a további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesíteni.

Csendháborítás

A csendháborításra vonatkozó szabályozás településenként eltérhet, ezért érdemes a helyi rendelettel tisztában lenni. Általánosságban viszont elmondható, hogy a kisvárosi, falusi lakóterület, az oktatási intézmények területe, a zöldterületek és temetők környékén reggel 6 és este 10 között 50 dB, este 10 és reggel 6 között 40 dB csendháborításnak felel meg. Nagyvárosi, sűrűn beépített, vegyes lakóterületen ez az érték 55 és 45 dB, az épületek zajtól védendő lakóhelyiségeiben a határ pedig egységesen 40, illetve 30 dB.

A csendháborítás során a helyszíni bírság mértéke 5-50 ezer forint között mozog, szabálysértési eljárás esetén pedig 150 ezer forintig terjedhet a büntetés mértéke.

HIRDETÉS

A parlagfű irtásra vonatkozó szabályok

Ugyan most vagyunk a parlagfűszezon kellős közepén, de a parlagfű elleni védekezés egész évben kötelező. Bel- és külterületen is figyelni kell a parlagfű irtásra és jó, ha tudjuk, hogy minden év június 30-ig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását meg kell akadályozni és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenn is kell tartani.

Ellenkező esetben a büntetés mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttségtől függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet.

A parlagfűvel szennyezett területeket a hatóságok folyamatosan ellenőrzik és tavaly elindítottak egy ún. Parlagfű Bejelentő Rendszert, amelyen keresztül egyre több bejelentést fogadnak.

Engedély nélküli fakivágás

A kertes házban élőket érintő bírságok fajtái közé tartozik fakivágásért járó büntetés. A fakivágásnak komoly szabályai vannak, akkor is, ha csak a saját kertünkben szeretnénk ezt megtenni. Tartsuk szem előtt, hogy a közterületen található fa minden esetben az önkormányzat tulajdonát képezi, kivágásához jegyzői engedély szükséges. Budapesten, a megyei jogú városokban, a nagyobb lélekszámú településeken nemcsak közterületen, hanem belterületen is fakivágási engedélyt kell kérni.

Az engedély nélküli fakivágás szabálysértési eljárást von maga után, amely során a büntetés mértéke változó lehet.

A házszámtáblának kötelező kint lennie a lakóépületen

Az ingatlan tulajdonosának kötelessége arról gondoskodni, hogy a házszámtábla kint legyen a házon. Törvényi előírás és saját érdek is, hogy a házszám megfelelően fel legyen tüntetve az ingatlanokon, hiszen ezzel segítjük a mentők, tűzoltók, rendőrök és postások munkáját. Az ezzel kapcsolatos összes feladat a tulajdonost terheli: a tábla beszerzése, kihelyezése, cseréje és pótlása is.  A házszámtáblát az utcafronti kerítésen vagy az épület közterületi homlokzatán, a közterületről látható helyen kell elhelyezni. Ha ez nem lehetséges, úgy a házszámtáblát az ingatlanon bárhol, az utcáról látható helyen kell elhelyezni.

Elmulasztása akár 150 ezer forintos bírsággal is járhat. Egészen pontosan 50 ezer forintig adható helyszíni bírság, illetve 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki ez esetben.

Az árok betemetésével és átalakításával kapcsolatos szabályok

A ház körüli bírságok fajtái közé tartoznak a ház előtt lévő árok nem rendeltetésszerű használatával/rendben tartásával járó büntetések is. A háztulajdonosok feladata közé tartozik a ház előtti járda, árokpart és a vízelvezető árok tisztántartása is. Az árkok önkényes átalakítása, betemetése jogszabálysértésnek minősül.

Települése válogatja, mekkora büntetést szabnak ki a tulajdonosokra, de nem érdemes kockáztatni: van, ahol akár 200 ezer forintos közigazgatási bírság is járhat érte.

Járdatakarítás

Az ingatlan előtti járda, illetve a járda és a kocsiút közötti terület gondozása és tisztán tartása (hó, hulladék, gyom, síkosság mentesítés) mind a tulajdonos (házkezelő, használó) feladata.  Ide tartozik a lehullott levelek, az avar és más zöldhulladék eltávolítása is. Ez esetben viszont a szabályozás az egyes települési önkormányzatoknál eltérhet, így érdemes inkább utánanézni, hogy konkrétan milyen szabályoknak kell megfelelnünk.

Bírság tekintetében jellemző, hogy előbb figyelmeztetést kapnak a tulajdonosok, büntetés csak akkor jár, ha a felszólításnak nem tesznek eleget. Településenként változhat az összeg, de néhány tízezer forinttal biztosan számolhatunk.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version