A gyógynövény és a gyomnövény nem ugyanaz, attól még egyes esetekben -nem a parlagfű esetében- van átfedés a két fogalom között, ezeket próbáljuk most tisztázni szakmai segítséggel.
Mi a gyomnövény?
A nagyüzemi mezőgazdaság elterjedésével felmerült az igény a gyomnövények meghatározására, így született az egyszerű meghatározás:
Gyomnövénynek nevezünk bármelyik fejlődési stádiumban lévő olyan növényt, vagy növényi részt (rizóma, tarack, hagyma, hagymagumó stb.), amely ott fordul elő, ahol nem kívánatos.
Mivel a fogalom nem tudományos, hanem szubjektív, számtalan meghatározással lehet találkozni, innen kigyűjtöttünk párat. A lényeg ugyanaz, a gyomnövény, legyen akármi, nemkívánatos ott, ahol van.:
Balás Árpád (1876): „Gyom, gaz, dudva alatt olyan növényeket értünk, melyek művelt növényeink között akaratunk ellenére megjelenvén, azokból tért és tápanyagot elfognak és rendszeres növekedésüket gátolják”.
Cserháti Sándor (1899): „Gyomnak mondunk minden olyan növényt, mely akaratunk ellenére fordul elő ott, ahol valamely növényt termelünk. A gyom károsítja a termést, mert csökkenti a hozamot és esetleg rontja a minőséget”.
Wágner János (1908): „Azok a növények, melyek bárhol a mi akaratunk ellenére tenyésznek, amelyeket öntudatosan nem vetettünk és amelyek az elvetett növények kárára vannak, legalább annyiban, hogy azt a helyet foglalják el, amelyet egy szándékosan ültetett és jelen céljainkra szolgáló növény elfoglalhatott volna, ha máskülönben nem is mérgesek, nem is ártalmasak: gyomoknak hívjuk”.
Ökológiai megközelítésből a gyom
Az ökológusok a gyomokat a bolygatáshoz (talajművelés stb.) legjobban alkalmazkodó növényeknek tekintik. Ökológiai megközelítés szerint „a gyomnövények a másodlagos szukcesszió pionír fajai, ahol a szántóföld egy speciális terület” (Bunting 1960). Holzner (1978) a pionír tulajdonságot az emberi tevékenységhez kapcsolja: „A gyomok az ember termesztési tevékenységéhez legjobban alkalmazkodó növények, és azt jelentősen befolyásolják”. via
Mi a gyógynövény?
„Olyan növény v. növényi rész, amelyet ember v. állat gyógyítására közvetlenül felhasználnak, v. amelyből vmely gyógyszer hatóanyagát iparilag készítik.” via
Ez a fogalom nem szubjektív. Egy gyógynövény gyógynövény gyomnövényként a más fajú vetésben, és akkor is, ha szánt szándékkal vetettük el a kiskertben és szeretjük, gondozzuk.
Arról már itt írtunk, hogy a parlagfű egy állatkísérletben már bizonyította, hogy mérgező, gyógyító hatása pedig sohasem került bizonyításra, a népi gyógyászat őshazájában sem használta. Hazánkban idegenhonos inváziós faj, gyomnövénynek számít mindenhol, irtása kötelező. Nem gyógynövény.
A témában érdemes követni Dr Farkas Anikó egyetemi docens, a növénytermesztési és kertészeti tudományok doktorának blogját, ahol közérthetően informál.