A gondos tulajdonos nemcsak kerítésen belül tartja rendben a portát, hanem azon kívül is. Az egyik legfontosabb teendő a ház előtti árok karbantartása – mi még? Mutatjuk a kötelező feladatokat kertes házaknál.

A kertes házban egész évben rengeteg teendő akad. Tavasszal a növények metszése és ágyások előkészítése a feladat, nyáron a gyep öntözése és nyírása, gyomlálása, a növények táplálása és védelme. Ősszel következik a levelek és elhalt növényi részek eltakarítása, és az ágyások előkészítése a télre. Télen a hóeltakarítás, jégtelenítés adhat feladatot. Aki kertes házban él, annak mindig van mit csinálni – és nem csak kerten belül.

Nem szabad elfeledkezni a kerítésen kívüli teendőkről sem. A köztisztasággal és a települések szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységét általánosan az ÉVM-EüM együttes rendelete határozza meg, melyet kiegészíthet a helyi önkormányzat ezen felüli rendelkezésekkel – írja a sokszinuvidek.hu.

Kötelező feladatok kertes házaknál

  • Az ingatlantulajdonosnak kötelező az ingatlanjukat a gyomtól, hulladéktól megtisztítani, rendben tartani.
  • Naponta kötelesek az ingatlanuk előtti járdaszakasz, illetve ennek hiányában 1 méter széles területsáv tisztán tartásáról gondoskodni – ebben a járda és az úttest közötti zöldsáv területe is beletartozik.
  • Téli időszakban csúszásmentesíteni kell a járdákat.
  • El kell távolítani a gyalogos közlekedést akadályozó gallyakat, a kerítéseken kinyúló faágak is.
  • Ha a szilárd hulladékot összegyűjtöttük, azt úgy kell tárolni az elszállításáig, hogy a közterület használatát ne akadályozza.
  • Rendszeresen karban kell tartani a járdaszakasz melletti nyílt árkot és ennek műtárgyait. Ez az árok tisztán tartását, gyomtalanítását és az esővíz víz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és egyéb hulladékok eltávolítását is jelenti.

Kötelező feladatok kertes házaknál: ezért fontos az árok rendben tartása

Kétfajta árok van: az egyik megfelelő lejtése és befogadóképessége miatt elvezeti a csapadékot és a belvizet. A másik a szikkasztó árok, melynek feladata, hogy a csapadékvizet az adott területről összegyűjtse, és ott fokozatosan elszikkassza, elpárologtassa, illetve a talajba juttassa.

Ha a kapacitása nem elégséges, akkor kiönthet az árok nagyobb esőben. Ez akkor is megtörténhet, ha az átereszek nem tiszták, így nem tud átfolyni a víz a szomszédos szakaszba, vagyis nem oszlik el egyenletesen a szikkasztó árkok rendszerében. Ezért is fontos az átereszek rendszeres akadálymentesítése, mert ha egyszer elvezetett nagyobb mennyiségű vizet, akkor feltehetőleg hordalékot is vitt magával, ami legközelebb akadályozhatja a csapadék útját.

A meglevő árkokat betemetni tilos! Bizonyos esetekben a helyi önkormányzat engedélyt adhat rá, de akkor is megoldást kell találni vízelvezetésre.

Magas fa kivágása házilag:amikor használ, és amikor ne vágj bele

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Árvíz: fizet a biztosító kár esetén, ha erre a 3 dologra figyelsz

Az árvíz okozta károk az olyan elemi károk közé tartoznak, amelyekre a legtöbb lakásbiztosítás megfelelő védelmet nyújt. Ugyanakkor vannak kizáró tényezők, amikre ha nem...

Spórolsz, mégis sokat fizetsz a gázért? Mutatjuk, hogy lehet kevesebb

Ötleted sincs, miért fizetsz sokat a gázért? Spórolsz mégis magas a gázszámla? Nagyon egyszerű lehet a megoldás. Mutatjuk, hogyan lehet kevesebb! https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7383203326420176160?lang=en Lassan indul a fűtési...

Januártól nem lehet majd kibújni az alábbi szűrővizsgálatok alól?

2025. január 1-től három életmentő szűrővizsgálat válhat kötelezővé Magyarországon. A kormány által tervezett törvénymódosítás részeként minden érintett személynek rendszeresen részt kell vennie a méhnyakszűrésen,...