Tavasszal – főképp ha kertes házban élünk – előfordulhat, hogy azzal a kellemetlen tapasztalattal gazdagodunk, hogy a szomszéd szemetet éget. Sokan ilyenkor csinosítják ki a díszbokrokat, gyűjtik össze a fák lehullott leveleit, és metszik meg a fásszárú növényeiket. Így a kertekben sok zöld hulladék összegyűlhet. Ha azonban zöld hulladék égetéssel találkozunk, akkor több mint valószínű, hogy fel tudunk ellene lépni jogilag is, a baráti megkeresést követően. Mutatjuk, miért:

Kerti hulladék égetésének szabályozása

A lakossági tüzelés, avagy a felgyülemlett hulladék elégetése alapvetően tilos a 2010-es levegő védelméről szóló kormányrendelet alapján. Kimondottan a zöld hulladék égetése elviekben 2021. január 1-jétől országosan tilossá vált. A törvényi szabályozás azonban szabadon hagyott egy kiskaput az önkormányzatok számára. Így ha a települési önkormányzatok az avar és a kerti hulladék égetését szükségszerűnek ítélik meg, akkor azt helyi rendeletben engedélyezhetik.

Ahol önkormányzati rendelet engedélyezi a zöld hulladék égetését, ott az a jellemző, hogy a lakosok csak az év egy bizonyos időszakában tehetik ezt meg, valamint a hét bizonyos napjain. Emiatt, ha mindenképp zöld hulladékot szeretnénk égetni az udvarunkon, előtte érdemes tájékozódnunk a helyi önkormányzati hivatalban.

Tilos az égetés, mégis füstöl

Ha úgy tudjuk, hogy a helyi szabályozás nem engedélyezi az avar égetését, de a szomszéd mégis füstöl, akkor mindenképp érdemes lépnünk. Érdemes tudnunk, hogy szoros összefüggés van a vírusos légúti megbetegedések súlyossága, valamint a légszennyezés között. Első lépésként menjünk oda és mondjuk el ezt az füstölő szomszédnak is.

Nem használt a szép szó, a szomszéd szemetet éget továbbra is

Ha a baráti figyelmeztetés a légszennyezés mértékéről és súlyosságáról nem használ, akkor lehetőségünk van a megyei kormányhivatalok környezetvédelmi és természetvédelmi osztályán közérdekű panaszbejelentést tennünk. A közérdekű bejelentés minden esetben illetékmentes és benyújtása írásban történik. Nagyon hasznos segítséget nyújt az eljárásban és az ítéletalkotásban is, ha képekkel és videókkal tudjuk alátámasztani az állításunkat. Nem árt, ha rendelkezésünkre áll egy-két tanú is.

Ha a helyzet elviselhetetlen, tehát óriási füstfelhő gomolyog a légterünkben, akkor lehetőségünk van a rendőrséget vagy a tűzoltóságot is kihívni. Ők kötelesek a bejelentő által tapasztalt problémát írásban rögzíteni, és azt az illetékes járási hivatal felé továbbítani. Az ügyet ott minden esetben kivizsgálják, tehát eljárás indulhat a hulladékégető ellen ebben az esetben is. A szabálysértő legfeljebb 100 ezer forintos bírsággal büntethető.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Kvíz a szocialista szlengekről: fusizás, maszek, sztahanovista – mennyit ismersz a 10-ből?

Minden generációnak megvan a maga nyelvezete. Már a mai harmincasok sem nagyon értik a mostani tizenéveseket, ahogy őket sem mindig értették a náluk idősebbek....

Babaruha olcsón az Aldiban: egy ezres a pihe-puha, bőrbarát anyagból készült body

Átfutottuk az Aldi akciós újságját és kincsekre leltünk. Babaruha olcsón, pizsamák és hálózsákok kifejezetten jó darabáron kaphatók. A zuhanykészletek árát tovább csökkentette az Aldi...

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...