Jószomszédi iszony: a szomszéd szemetet éget? Majd a bírság elveszi a kedvét

Tavasszal – főképp ha kertes házban élünk – előfordulhat, hogy azzal a kellemetlen tapasztalattal gazdagodunk, hogy a szomszéd szemetet éget. Sokan ilyenkor csinosítják ki a díszbokrokat, gyűjtik össze a fák lehullott leveleit, és metszik meg a fásszárú növényeiket. Így a kertekben sok zöld hulladék összegyűlhet. Ha azonban zöld hulladék égetéssel találkozunk, akkor több mint valószínű, hogy fel tudunk ellene lépni jogilag is, a baráti megkeresést követően. Mutatjuk, miért:

Kerti hulladék égetésének szabályozása

A lakossági tüzelés, avagy a felgyülemlett hulladék elégetése alapvetően tilos a 2010-es levegő védelméről szóló kormányrendelet alapján. Kimondottan a zöld hulladék égetése elviekben 2021. január 1-jétől országosan tilossá vált. A törvényi szabályozás azonban szabadon hagyott egy kiskaput az önkormányzatok számára. Így ha a települési önkormányzatok az avar és a kerti hulladék égetését szükségszerűnek ítélik meg, akkor azt helyi rendeletben engedélyezhetik.

Ahol önkormányzati rendelet engedélyezi a zöld hulladék égetését, ott az a jellemző, hogy a lakosok csak az év egy bizonyos időszakában tehetik ezt meg, valamint a hét bizonyos napjain. Emiatt, ha mindenképp zöld hulladékot szeretnénk égetni az udvarunkon, előtte érdemes tájékozódnunk a helyi önkormányzati hivatalban.

Tilos az égetés, mégis füstöl

Ha úgy tudjuk, hogy a helyi szabályozás nem engedélyezi az avar égetését, de a szomszéd mégis füstöl, akkor mindenképp érdemes lépnünk. Érdemes tudnunk, hogy szoros összefüggés van a vírusos légúti megbetegedések súlyossága, valamint a légszennyezés között. Első lépésként menjünk oda és mondjuk el ezt az füstölő szomszédnak is.

Nem használt a szép szó, a szomszéd szemetet éget továbbra is

Ha a baráti figyelmeztetés a légszennyezés mértékéről és súlyosságáról nem használ, akkor lehetőségünk van a megyei kormányhivatalok környezetvédelmi és természetvédelmi osztályán közérdekű panaszbejelentést tennünk. A közérdekű bejelentés minden esetben illetékmentes és benyújtása írásban történik. Nagyon hasznos segítséget nyújt az eljárásban és az ítéletalkotásban is, ha képekkel és videókkal tudjuk alátámasztani az állításunkat. Nem árt, ha rendelkezésünkre áll egy-két tanú is.

Ha a helyzet elviselhetetlen, tehát óriási füstfelhő gomolyog a légterünkben, akkor lehetőségünk van a rendőrséget vagy a tűzoltóságot is kihívni. Ők kötelesek a bejelentő által tapasztalt problémát írásban rögzíteni, és azt az illetékes járási hivatal felé továbbítani. Az ügyet ott minden esetben kivizsgálják, tehát eljárás indulhat a hulladékégető ellen ebben az esetben is. A szabálysértő legfeljebb 100 ezer forintos bírsággal büntethető.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Te tudod mi az a gaslighting? Segítünk felismerni

Sokan hallották már a gaslighting kifejezést, de kevesen értik pontosan. Cikkünk elmagyarázza a gaslighting jelentését.

Ezért ne szedj kagylót, korallt Horvátországban: elképesztő a bírság

Horvátországban minden tengeri kagyló gyűjtése – élő vagy üresen hátrahagyott – engedélyhez kötött.

Megbarnult, hullik a leander levele? Így jön helyre gyorsan a sok eső után

Könnyen magához tér a leander tippjeinkkel.

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.