Hogyan tartsuk karban az autót? Így élheted túl a telet

Jövő héttől fagyot jósolnak, néhány napon belül megérkezik az igazi téli idő. Még most van az utolsó pillanat a téli gumik felszerelésére, hogy igazán biztonságosan közlekedjünk a hideg, csúszós utakon. Ha a téli gumikkal megvagyunk, akkor készen is áll az autó a téli használatra – gondolnánk. Néhány plusz dolgot azonban érdemes megtenni a fagyos idő beköszönte előtt, hogy a tavaszt ne extra kiadásokkal kelljen kezdeni egy esetleges fagykár vagy akaratlan károkozás miatt. Összegyűjtöttük, mi az a 6 dolog, amit érdemes megtenni, hogy biztonságban tudjuk az autónkat a téli időszakban is.

Hogyan tartsuk karban az autót?

  1. Gumiabroncsok állapota. A téli idő beköszöntével rendszeres ellenőrzést igényelnek a gumik. Jó tudni, hogy hidegben csökken a guminyomás, így gyakran ellenőrizzük, hogy nem hiányzik-e túl sok levegő. 7 °C-on már megkeményednek a nyári gumik és nem tudnak megfelelően tapadni; ugyanígy igaz ez a nem megfelelően bordázott (a minimális bordamélység 4 milliméter) vagy kopott autógumikra. Mindenképpen váltsunk téli gumira.
  1. Hűtő- és ablakmosó folyadék ellenőrzése. Normál esetben rendszeresen ellenőrizzük, illetve azonnal észre is vesszük, ha kifogyott valamilyen folyadék. Itt nem is az utántöltésről van szó, hanem arról, hogy figyeljünk arra, hogy fagyálló folyadékkal töltsük fel a hűtőrendszert és az ablakmosó tartályt is. Lehet kapni külön téli ablakmosó folyadékot, amely nem fagy bele a rendszerbe. Nem beszélve arról, hogy a téli időjárási viszonyok mellett fokozottan szükséges az ablakmosó rendszeres használata, de ha befagy a víz, akkor nem tudunk majd szélvédőt törölni.
  1. Ablaktörlők állapota. Ilyenkor van az utolsó utáni pillanat, hogy a régi, elfáradt, gyenge hatásfokkal tisztító ablaktörlőket lecseréljük. Balesetveszélyes és bosszantó úgy autózni, hogy nem látunk ki rendesen vagy foltokban nem töröl az ablaktörlő. Téli időjárási viszonyok között a havas esőben, korai sötétedéskor biztosítanunk kell a tiszta látási viszonyokat jól működő ablaktörlőkkel.
  1. Akkumulátor ellenőrzése. Előfordulhat, hogy a nagy hidegben nem indul az autó. Ez a modern autóknál, illetve új akksiknál nem igazán gyakori, viszont, ha három évnél régebbi akkumulátorunk van inkább méressük meg a teljesítményét a szervizben. Nagyon nagy hidegben akár 50 százalékkal is csökkenhet a teljesítménye. Érdemes megtisztítani az akkumulátort és kontaktspray-vel befújni.
  1. A zárakat sem árt felkészíteni a hidegre. Jégoldó spray-vel olajozzuk meg a zárakat, így nem fagynak be éjszaka és nem kell bosszankodnunk a reggeli indulásnál.
  1. Kezeljük rendszeresen viasszal az autót. A felverődő hó, sár és latyak nagyon rosszat tesz a fényezésnek, így télen különösen indokolt a rendszeresen autómosás és a viasz használata.

Mi az, ami mindenképpen legyen az autóban?

  • kesztyű: a reggeli jég és hó takarításhoz
  • jégkaparó
  • kis méretű seprű, amivel a havat le lehet söpörni
  • bikakábel

Hogyan kell biztonságosan félretenni az autót, ha télen nem használnánk?

Van, aki télen nem szereti használni az autót. De hogyan tehetjük el biztonságosan, hogy ne sérüljön és ne keletkezzenek rajta hibák, amelyeket a hidegben való hosszantartó parkoltatás okoz? Nyilván a legideálisabb, ha van egy garázsunk és oda tudjuk leparkolni az autót tavaszig. 

Ha nem jöhet szóba a garázs, akkor jó, ha tudjuk hogy az álló autó legnagyobb ellensége a nedvesség és a pára. Érdemes tehát jó minőségű ponyvával letakarni az autót, és betonon leparkolni. A kertben, füvön parkoló autó nagyon sok nedvességet kap a földből kicsapódó pára miatt, így ez a megoldás sem javasolt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.