Ahogy a nagymamánk is csinálta: klasszikus farsangi fánk recept

A klasszikus farsangi fánk recept szinte elronthatatlan és nagyon hálás csinálni: imádni fogja az egész család.
Hihetetlen, mennyi féle fánkféleség van a különböző nemzetközi konyhákban: a bécsi fánk, a krémmel töltött, cukorba forgatott berliner, a lyukas közepű amerikai, a túrófánk, a spanyol churros, az ekler és a képviselőfánk, vagy épp a múlt héten bemutatott csöröge.
Bár a tésztájuk különböző, van köztük égetett és kelt, van amit olajban, megint másikat sütőben sütik, sokuk gyökere a karneváli időszakból ered. A vízkereszttől húshagyó keddig tartó időszak nemcsak a népi kultúrában, a városokban is a mulatság, vidámság, nehéz ételek és italok időszaka volt. Ennek az oka természetesen abban keresendő, hogy az évnek ebben az időszakában nem nagyon volt mezőgazdasági munka, az emberek ilyenkor értek rá társadalmi életet élni, ünnepelni.
A nehezebb, zsírosabb, zsírban, később olajban sült ételek ilyenkor szinte kötelezőek: nem csoda, hogy a fánkok – amelyek egyébként az év többi szakaszában is az asztalra kerültek, ha ünnepről volt szó – ilyenkor a legtöbb helyen előkerültek. A Kárpát medencében sokféle fánkot készítettek, de a legnépszerűbb a kelt tésztás, puha, farsangi fánk, amelynek legközelebbi rokona a bécsi krapfen, vagy a német-francia berliner.
A farsangi fánk egyébként nem egy könnyű műfaj – egyszerre kell ismerni a kelt tészta készítés és az olajban sütés titkait. Régen úgy tartották hogy hideg konyhában nem lehet fánkot sütni és valóban: a fánknak neki se álljunk, ha a hozzávalók nem legalább szobahőmérsékletűek. A fánkot kétszer kell keleszteni, és kelesztés alatt végig tartani kell az egyenletes, meleg hőmérsékletet – ha ezt nem tudjuk garantálni, akkor inkább kelesszük zárt sütőben, vagy mikróban, de az is segíthet, ha a konyharuhával lefedett kelesztő edény tetejére még egy párnát is odateszünk az egyenletes meleg hőmérséklet megsegítésére.
Klasszikus farsangi fánk

Felszerelés
- 1 nagy szeletsütő (mély serpenyő is jó)
Hozzávalók
- 800 gramm finomliszt
- 40 gramm élesztő
- fél liter tej
- 1 db tojás
- 1 tojás sárgája
- 1 ek cukor
- 2 ek rum vagy pálinka
A sütéshez, tálaláshoz:
- 1 liter napraforgó vagy repceolaj
- 50 gramm porcukor
- 4 ek lekvár
Elkészítés
- A lisztet egy tálba szitáljuk
- 1 dl langyos tejbe morzsoljuk a szobahőmérsékletű élesztőt egy kanál cukorral, amjd felfuttatjuk.
- A tojásokat felverjük. A felfuttatott élesztőt a liszthez adjuk majd a többi hozzávalóval együtt elkezdjük összegyúrni. A fánktésztát fakanállal célszerű felverni – ez egy legalább 10 percig tartó, kifejezett karizom edző feladat. Akkor jó ha a tészta sima, és elválik az edény falától.
- Letakarjuk és duplájára kelesztjük.
- Ha megkelt, lisztezett munkafelületen 2 cm szélesre nyújtjuk, majd fánkszaggatóval kiszaggatjuk. Fontos, hogy minél közelebb legyenek egymáshoz a körök, hogy minél kevesebb lehulló darab legyen. Ha ragad a tészta, mártsuk lisztbe a szaggatót
- A kiszaggatott fánkokat takarjuk le és hagyjuk megint duplájára kelni.
- Melegítsünk olajat – akkor elég forró ha a fánk sarkát belemártva gyöngyözni kezd.
- A fánkokat tegyük a forró olajba úgy, hogy legyen helyük egy kicsit duzzadni.
- Fedjük le a fánkokat 2 percre, majd fordítsuk meg és fedő nélkül süssük aranybarnára a másik oldalukat is.
- Papírtörlővel bélelt tálra tesszük, még melegen-langyosan megszórjuk porcukorral, és lekvárral tálaljuk.
