A tócsni/lepcsánka mellett valószínűleg az egyik legnépszerűbb szegényétel volt régen a dödölle. A krumpliból és lisztből gyúrt, zsírban kisütött korongoknak rengeteg változata van, nem is annyira a recept, mint inkább név tekintetében. Zalában dödöllének, a Mátra környékén gancának, Baranyában gánicának hívták.

A recept is billeg kicsit, van, ahol kerek korongokat szaggatnak a tésztából, van, ahol kis nudlikat sodornak, az is változik, hogy serpenyőben, vagy tepsiben sütik. Az is egyéni ízlés kérdése, hogy puhább, középen lágy, vagy inkább keményebb dödölléket, gáncákat készítünk. Egy a lényeg, akárhogy is döntünk, egy viszonylag egyszerű, nagyon laktató ételt kapunk, ami önmagában is isteni, de köretként is felszolgálható.

Rusztikus asztalon fehér tányérban ízlésesen tálalt dödölle, mellette egy kisebb tállal savanyú uborka.

Egy kiló krumpliból és 30-40 dkg lisztből négy nagyon éhes, nagyétkű embert lehet vele jóllakatni. Cifrázhatjuk is sült hagymával, kolbászkarikával, szalonnával, egy pár darab frissen sütött csirkemáj vagy egy üveg nyáron eltett lecsó is nagyon megy mellé, akárcsak pár kanál sima vagy jól megfokhagymázott tejföl. Egy adag savanyúságot megéri mellé adni, mert elég nehéz lehet, főleg, ha szalonnával, tejföllel, hagymával készítjük. Ha marad belőle, a következő melegítésnél még finomabb lesz!

Gánca vagy dödölle

Egyszerű, laktató, akár többféleképpen is elkészíthető.
Rusztikus asztalon fehér tányérban ízlésesen tálalt dödölle, mellette egy kisebb tállal savanyú uborka.
Recept nyomtatása
Fogás Főétel, köret
Konyha magyar
Kulcsszavak dödölle, gánca, köret, olcsó
Előkészítési idő 15 perc
Elkészítési idő 40 perc
Teljes idő 55 perc
Adag(ok) 4

Felszerelés

  • 1 fazék
  • 1 krumplitörő
  • 1 serpenyő

Hozzávalók

  • 800 gramm lisztesebb burgonya
  • 150-180 gramm liszt
  • 50-70 gramm liba/kacsa/sertészsír de semmi esetre sem olaj

A tálaláshoz (opcionális, hogy egyet, vagy többet választunk)

  • 1 db nagy fej vöröshagyma
  • 50-100 framm szalonna
  • 2 dl tejföl
  • Savanyúság

Elkészítés

  • A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, és egy fazékba tesszük. Annyi vizet öntünk rá, hogy 1-2 ujjnyira ellepje, sózzuk, és puhára főzzük. Ha kész, leszűrjük.
  • Eredetileg a főtt vízben törték össze a krumplit, majd adták hozzá a lisztet, de ha nem vagyunk rutinosak dödöllében, akkor jobb, ha az egészet leöntjük, és az összetörés után adagoljuk hozzá, nehogy túl lágy legyen.
    A vízzel elkevert tört krumpli akkor jó, ha krumplipüré állaga van. Ha sokkal lágyabb, akkor túl kell lisztezni, és kemény lesz a végeredmény. Kis adagokban dolgozzuk hozzá a lisztet, és amíg sűrű, de még keverhető állagot kapunk. Ezt kis lángon, folyamatosan keverve főzzük, hogy a liszt elveszítse a nyers ízét.
  • Ha kész, a zsír harmadát felolvasztjuk egy serpenyőben, belemártunk egy kanalat, és azzal szaggatjuk ki a masszából egy egy adagot, amit egyszer megfordítva szép pirosasra sütünk, majd egy edénybe szedjuk, és tálalásig melegen tartjuk. Ha elfogy a zsír a serpenyőből, adagonként pótoljuk.
  • Ha szalonnával tálaljuk, akkor közben a kockára vágott szalonnát megpirítjuk. Zsírját vagy a dödölléhez használjuk fel, vagy ebben sütjük puhára a vékonyra szeletelt hagymát.
  • Hagymával, vagy szalonnával vagy tejföllel és savanyúsággal tálaljuk. Vagy mindegyikkel.
Rusztikus asztalon fehér tányérban ízlésesen tálalt dödölle, mellette egy kisebb tállal savanyú uborka.

További receptjeinket itt találod.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Áramszünet után nem működik a sütő? Így szerelheted meg

Ne ess kétségbe, ez nem egyedi probléma. Mutatjuk, hogyan keltheted életre a makacskodó készüléket.

Ötletek: mi kerüljön idén a Cipősdoboz ajándékba?

A Baptista Szeretetszolgálat természetesen idén is várja a Cipősdoboz ajándékokat.

A kolbász és savanyú káposzta is helyet kapott a heti legjobb akciós termékek között

Válogass a heti legjobb akciós termékek között. Mutatjuk miből éri meg bevásárolni. A kolbász és a savanyú káposzta kifejezetten jó áron kapható most.