A penész nem csak az őszi-téli hónapokban támad. Hála a nedves környezetnek, a magas kinti páratartalomnak és a csúcsra járatott klímáknak a melegebb hónapokban is megjelenhet a lakásban. Hogyan verjük vissza? A penész nyáron is megelőzhető és kezelhető a következő hatásos módszerekkel.
Mit okoz a penész nyáron?
Nagyjából ugyanazt, mint a hidegebb hónapokban. A penészgomba a világ minden részén megtalálható gombafajta, ami a meleg és nedves környezetben gyorsan szaporodik. Ilyen télen-nyáron van, gondoljunk csak a rosszul szellőző fürdőszobákra, vagy éppen a légkondik belsejére. A penészgomba apró spórái a levegőben boldogan körbeutazzák az otthonunkat, hogy aztán megfelelő táptalajon landoljanak. A nedves, magas páratartalmú, meleg helyeken érzi a legjobban magát – ahol adottak ezeket a körülmények, ott előbb-utóbb „kijön” egy penészfolt. Aztán több is.
Egy átlagos ember naponta 20 ezer lélegzetet veszt, és többnyire idejének 90%-át bent tölti. Minél szennyezettebb a levegő, annál nagyobb az egészségügyi kockázat: allergiát, légzési nehézségeket okozhat és az immunrendszer károsodását is előidézheti. Többek között ezért kell a légkondit rendszeresen tisztítani.
Na de vissza a penész elleni küzdelemhez.
Hogyan előzzük meg a penész kialakulását?
Gépek rendben?
A HVAC rövidítés („Heating, Ventilation and Air Conditioning”) gyűjtőfogalomként szolgál a fűtés-, szellőztetés- és klímatechnika területén. HVAC-rendszernek hívják egy épület légtechnikai berendezését, ami a kívánt levegőminőséget biztosítja. Különböző funkciói vannak, úgymint a légcsere (szellőztetés és elszívás), fűtés és hűtés, a levegő párásítása és páramentesítése, levegőszűrés, valamint hővisszanyerés. Mondhatjuk, hogy ez otthonunk tüdeje. Éppen ezért elengedhetetlen a HVAC rendszer kétévente történő karbantartása ahhoz, hogy elkerüljük penészesedést és egyéb problémákat.
Ne feledkezzünk meg a légkondiról és az autóklímáról sem!
Rendszeres takarítás – különösen a nedves felületeken!
A penész nyáron sem megy szabadságra, többek között ezért sem szabad a megszokott, jól működő takarítási rutinunkból kiesni. (Még akkor sem, ha ez az utolsó dolog, amihez az embernek 30 fokban kedve van.) Milyen a jó rutin? Például a mosdókagyló és a zuhany körüli víz és páralecsapódás eltakarításának napi feladatnak kell lennie. Az ajtókeretek és a szekrények tetejét célszerű havonta megtisztítani, a klímaberendezések szűrőjét pedig cseréljük legalább évente. Ne feledkezzünk meg a hűtőszekrényről sem!
Kapcsolódó cikkünk: 3 takarítási tipp, amire most érdemes rászokni (és 3, amit rögtön felejts el)
A hálószobában is legyünk alaposak: porszívózzuk ki a matracot rendszeresen, és ha tehetjük, tegyük a napra a párnákat, takarókat. Próbáljuk meg csökkenteni a felesleges holmik számát (épp itt az ideje, hogy megszabaduljunk attól az ósdi foteltól!), így könnyebb lesz a takarítás, és kevesebb felületen tapadhatnak a meg szennyeződések és penészspórák. A porszívót se felejtsük el használat után megtakarítani.
Mi a helyzet a konyhával? Mossuk ki a szivacsot használat után és cseréljük rendszeresen, ez alapdolog. A mosogatót, csapot mindig törüljük le, így a vizkőlerakódásokat is megelőzhetjük.
Hasonló szabályok vonatkoznak a fürdőszobára is: mindig törüljük fel a kifolyt vizet, és a kádat, mosdókagylót is törüljük át használat után. Ha a fürdő nehezen szellőzik, akkor a vizes, nedves ruhát lehetőleg ne bánt szárítsuk. Zuhanyfüggöny is van? Tusolás után húzzuk szét, mert ez is könnyen penészedik.
Kapcsolódó cikkünk: Hogyan tisztítsd az üveg zuhanykabint?
Le a párával!
A penész akár 24-48 óra alatt is elszaporodhat nedves felületen, ezt kell megakadályozni. Az ideális páratartalom otthon 35-50% közötti, ha ennél magasabb, az kedvez a penészgombák szaporodásának. Mivel ezt csak úgy a levőbe slukkolva nem tudjuk megállapítani, érdemes beszereznünk egy hidrométert, amivel mérhetjük a páratartalmat. Az is segít, ha az ablakokat és az ajtókat zárva tartjuk, amikor a klíma be van kapcsolva. Ez ezért fontos, mert a meleg kültéri levegő és a hideg beltéri levegő találkozása páralecsapódást okozhat. Szellőztessünk, amikor tehetjük, és sose tegyünk nedves ruhát a szennyesbe.
Penész nyáron: a légtisztító sem az ördögtől való
A légtisztítók eltávolítják a levegőben keringő szennyeződéseket, így azok nem jutnak be a szervezetünkbe. Milyenbe fektessünk? Millióféle kapható, itt találtunk egy összehasonlítást.
Már kialakult, mi tegyünk?
A penészes fuga tisztítására itt adtunk tippeket, ebben a cikkünkben pedig a legjobb penészeltávolító házi szereket vettük sorra. Arra is van ötletünk, mi kerüljön a fürdőszobába: