3 takarítási tipp, amire most érdemes rászokni (és 3, amit rögtön felejts el)

Sosem késő új és hasznos szokásokat felvenni, pláne, ha takarításról, rendrakásról van szó. Ha jobb programot is el tudsz képzelni hétvégére, mint a heti rumli felszámolása, akkor az alábbi 3 takarítási tipp neked szól.
Néhány egyszerű, de nagyszerű változtatás segíteni fog abban, hogy ne halmozódjon fel a láthatatlan munka. Kezdjük az elején:
Alap, hogy beágyazunk. Minden reggel.
Nem feltétlenül takarítási tipp, de gondoljunk csak bele: ha rögtön ébredés után bevetjük az ágyat, azzal a nap első teendőjét le is tudtuk. Méghozzá gyorsan és eredményesen. Ez a remek szokás segít elindítani a reggelt, és talán kicsivel több motivációval láthatunk neki a többi feladatnak. Mondhatjuk, hogy a beágyazás sikerélményt ad? Valakinek biztos, speciel én annak örülök, hogy utána sokkal rendezettebbnek tűnik a hálószoba.
Takarítási tipp a takarítás előttre
A fejetlenség megszüntetésének kell lennie az első lépésnek, különben nem fogunk tudni hatékonyan takarítani. Napi 10 rendrakással töltött perc rengeteget számít, viszont ha sok a kallódó holmi, épp ideje egy nagy szelektálásnak. Legyen minden tárgynak rendelt helye! Találjuk ki, mit hová teszünk, a felesleget pedig engedjük el. Ne rágódjunk azon, hogy mi lesz akkor, ha ezek közül valamelyikre később majd szükségünk lesz. (Tapasztalatból mondom, nem lesz.) Bónusz: rengeteg időt nyerhetünk azzal, hogy takarítás közben nem kell folyton kerülgetni, odébb tenni az útban lévő dolgokat.
Daraboljuk fel a házimunkát
Szétnézünk a konyhában, és egyszerre százféle tennivalót látunk. A nagy takarítási manőverekkel az a baj, hogy nemcsak a kedvünk megy el közben, hanem a hatékonyságunk is csökken. Ahelyett, hogy egyszerre próbálnánk megbirkózni a hatalmas mennyiségű munkával, inkább tűzzünk ki magunk elé kisebb célokat. Sok időt és erőfeszítést takaríthatunk meg ezzel, és kevésbé lesz megterhelő elvégezni a feladatokat. Ezzel el is érkeztünk következő takarítási tippünkhöz.
’Ne csináld’ takarítási tipp: tilos a takarítási maraton
Hogyan tudjuk elkerülni, hogy egyszerre szakadjon ránk a lakás kitakarításával járó teher? A legegyszerűbben úgy, ha nem hagyjuk elszabadulni a rendetlenséget. Például, ha vacsorát főzünk, akkor takarítsuk le a pultot, mosogassuk el az edényeket, és csak utána térjünk át a következő lépésre. Ugyanígy a fürdőszobában: zuhanyzás után törüljük le a kádat vagy a kabint, tisztítsuk meg a mosdókagylót. Ezek a feladatok csupán néhány percet vesznek igénybe, elvégzésükkel viszont hosszú távon rengeteg időt spórolhatunk.
Ha a szombat délelőttök eddig takarítással teltek, akkor próbáljunk meg egy kicsivel több teendőt elvégezni a hétköznapokban. Szigorúan tilos a takarítási maraton, hagyjuk el ezt a szokást.
Egyedül ne álljunk neki
Ha egyedül kezdünk neki a takarításnak, rendrakásnak, biztosan megunjuk az egészet. (Arról nem is szólva, hogy egy embernek ez mennyire kimerítő munka). Kérjük a család, lakótárs segítségét, nyilván sokkal gyorsabb fogunk végezni. Hogy lehet-e szórakoztató a dolog? Igen. Takarítsunk zenére, tegyünk be egy podcastot, alakítsuk játékossá a házimunkát. Utóbbi a kicsiknél nagyon jól működik a hétköznapokban is. Például mindenki szedjen össze indulás előtt, vacsi után 5 dolgot, amit a helyére tesz. A gyerekek számára ez játék, verseny lehet, amiben örömmel vesznek részt.
Bevásárlólista nélkül semmit
Még tisztítószereket sem. Naponta bombáznak minket hirdetésekkel, reklámokkal, amelyekben jobbnál jobb szereket ajánlanak. A takarítószerekre is igaz a mondás: a kevesebb néha több. A TikTokon látott speciális tisztítószer hasznosnak tűnhet, de lehet, hogy már van otthon egy univerzális szer, ami képes ugyanazt elvégezni. Vegyük számba a meglévő eszközöket mielőtt újat vennénk – így nemcsak a fürdőszoba túlzsúfolását kerülhetjük el, de pénzünk is több marad.