Valószínűleg nagyon jó érzés, ha birtokában vannak a saját ingatlan kulcsai. De állítom, hogy nem sokan emlékeztetik magukat arra a számtalan problémára, amellyel a lakástulajdonosoknak meg kell küzdeniük.
Sokunknak a saját ingatlan vásárlása álomnak tűnik. Ennek ellenére az emberek, akik elérik ezt a célt, könnyen rémálomban találhatják magukat, míg bérlőként megőrizhetnék a békéjüket. Íme néhány probléma, amellyel soha nem kell megküzdenie annak, akinek nem lesz a nevén saját lakás vagy ház.
- Nincs megbánás. Bizonyára te is éreztél már megbánást, miután megvettél egy drága tárgyat. Biztos, hogy illik hozzám? Tényleg tetszik? Nem költöttem rá túl sokat? Nos, ezzel nincs probléma, mindenki élt át hasonlót. A gond a méret. Ha vettél egy farmert, amit később megbántál, visszaviszed. Ha már nem tudod visszavinni, eldugod a szekrényben. Nem kerülhetett azért olyan sokba. Vagy eladod. Nem nagy ügy. Na de mi van, ha ilyeneket érzel, miután több tízmillió forintot adtál ki a saját ingatlanért? Nyilván eladhatod, de az bonyodalmas és költséges.
- Nincs jelzáloghitel. Manapság nagyon keveset tudnak vagy nem akarnak készpénzért ingatlant venni. A hitel viszont nem olcsó dolog, ráadául évtizedes elköteleződést jelent. Márpedig ki tudja megjósolni a mai világban, hogy mi lesz 20 év múlva? Húsz éve gondoltad volna azt, ami ma van? Na ugye.
- Nem kell törődni a felújítással. Lakást bérelni nem olcsó, de számos előnye van. Ebből az egyik, hogy a felújítások költségeit nem a bérlők, hanem a tulajdonosok fedezik. Erre legalább nem kell félretenni, ha már a lakbér magas.
- Szomszédok: nem gond. Legfeljebb lecseréled őket. Elköltözöl egy másik bérleménybe és kész. Ennek jellemzően alig vannak költségei. Ha viszont bevásároltál (nem lakásból, hanem kibírhatatlan szomszédból), akkor bizony lehet, hogy évekig-évtizedekig viselheted a török átok következményeit. Kinek kell a feszkó?
- A szomszéd kertje nem zöldebb. Ha meg mégis az, akkor kibéreled azt. A saját ház esetében ez kissé bonyolultabb lenne.