Melyik háztartási gép fogyaszt a legtöbbet? A top 5 áramfelhasználó

A bojlerek tipikus áramzabálók, a havi fogyasztásunk akár 20%-át is kitehetik. Mi a helyzet a többivel, melyik háztartási gép fogyaszt a legtöbbet? Megéri egy kicsivel körültekintőbbnek lenni, hiszen ha észszerűen használjuk őket, az a villanyszámlán is látszani fog. Lássuk az 5 legnagyobb energiafalót!
A legnagyobb áramzabálók: bojler, vízmelegítő
A havi fogyasztás ötödért lehetnek felelősek. Ha egy 120 literes villanybojler egy 3-4 tagú család melegvíz-ellátásról gondoskodik, akkor naponta 4-8kWh teljesítménnyel számolhatunk. Ez havonta máris 130 kWh, több mint fele a 210 kWh fogyasztásnak (eddig jár a rezsicsökkentett ár). A legegyszerűbben úgy spórolhatunk, ha az általában 60-70 °C-ra állított bojlert 10°C-kal lentebb vesszük. Sokat nem kell áldoznunk a kényelmünkből, hiszen ekkora változtatás nem okoz gondot sem a fürdésnél, sem a mosogatásnál. A számlánkon viszont hosszú távon látjuk majd az eredményét.
Mosógép és szárító: csak takarékosan!
Havi fogyasztásunk 10%-át tehetik ki. Számokban: 1,8 kg műszálas mosás 50°C-on 1kWh-t fogyaszt kb., 4 kg pamutmosás előmosással 90°C-on 2,5 kWh-t, a heti mosás egy négytagú családnál 10 kWh. A legjobb, amit tehetünk, ha gondoskodunk arról, hogy a mosógép minél magasabb hatásfokon üzemeljen. Ennek kulcsa a rendszeres tisztítás és karbantartás. Még egy tipp: mindig pakoljuk tele a gépet, de sohase túl!
Szárítógép használata nélkül lehet élni. Tegyünk egy szívességet magunknak és a környezetnek, teregessünk!
Amit nem kapcsolunk ki: hűtők és fogyasztók
Egy átlagos hűtőszekrény 2kWh/nap fogyasztással üzemel. Mivel az nem opció, hogy néhány órára kihúzzuk a konnektorból, arra kell ügyelnünk, hogy megfelelően működjön: az ideális hűtő hőmérséklet 0 és 5 °C közötti, ekkor nem fogyaszt feleslegesen, de jól hűt. Ezen kívül pucoljuk ki rendszeresen, ne pakoljuk túl és figyeljünk oda az elhelyezésére.
Elektromos tűzhely: kapcsoljuk ki hamarabb!
Egy négytagú család heti ételének elkészítése 20 kWh fogyasztással jár, ez havi szinten már 80 kWh. Hogyan tudunk spórolni? Főzésnél tegyünk fedőt az edényekre, hogy ne vesszen kárba a hő. Fokozatosan csökkentsük a hőmérsékletet, és – hacsak nem indukciós főzőlapunk van – kapcsoljuk le 10 perccel a főzési idő lejárta előtt, hiszen utána a lap még sokáig tartja a meleget. A főzőlap rendszeres takarítása itt is elengedhetetlen.
A mai sütőket már nem szükséges előmelegíteni, ezzel is spórolhatunk. Akárcsak a főzőlapot, ezt is lekapcsolhatjuk röviddel a sütési idő vége előtt, tartani fogja a hőt. A gazdaságos használathoz az is hozzátartozik, hogy nem nyitogatjuk az ajtaját gyakran.
Kisgépek, kütyük és miegyéb
Külön-külön talán nem fogyasztanak sokat, együtt viszont már jelentős mennyiségű áramot használnak. Néhány példa:
- elemtöltő: 100 óra töltés = 1 kWh
- fúrógép: 4 óra használat = 2 kWh (500W készülék teljesítmény mellett)
- hajszárító: (1000 W) 6-szor 10 percnyi használat = 1 kWh
- Hi-Fi berendezés: 8-10 órányi működés = 1 kWh
- kávéfőző: 40 csésze kávé elkészítése = 1 kWh
- mikrohullámú sütő: 5 adag fagyasztott félkész étel felmelegítése = 1 kWh
- számítógép: 3 órányi használat = 1 kWh
- vasaló: két óra használat = 1 kWh
A listát még hosszan lehetne folytatni. Ezek a gépek a legtöbb háztartásban alapnak számítanak, amivel nincs is semmi baj – mindaddig, amíg valóban használjuk. A fogyasztáscsökkentés első lépése, hogy megszabadulunk a kallódó elektromos eszközeinktől. Öt olyan dolgot is tudunk mondani, amit soha, vagy csak nagyon ritkán veszünk elő: DVD-lejátszó, kávédaráló, szeletelőgép, szendvicssütő, rádió. Sok kicsi sokra megy, ezért ha nem is akarunk ezekről lemondani, legalább ne vásároljunk több szükségtelen háztartási készüléket. Ezzel is spórolhatunk.
Kapcsolódó cikkünk: Olcsó aggregátorok körképe, 50 ezer forintnál kezdődik a kínálat