Ma már szinte minden háztartásban található mosógép, azonban nem mindegy, milyet vásárolunk. Hatalmas a választék és profibbnál profibb gépek közül lehet válogatni, ám az árak is tudnak borsosak lenni. Sok szempontot kell figyelembe vennünk, most mutatunk 5 dolgot, amire figyeljünk mosógép vásárlásakor!
Elöl- vagy felültöltős?
Ez az egyik legalapvetőbb dilemma, ami felvetődik és amire figyeljünk mosógép vásárlásakor. Mindkét típusnak megvan az előnye és a hátránya is. A tapasztalatok szerint az elöltöltős mosógépek élettartama ugyan rövidebb, mint felültöltős társaiké, ám sokan azért döntenek mégis emellett, mert így nem kell üresen hagyni a mosógép tetejét, lehet rá pakolni. Emellett a mosás folyamata is látható, ami megnyugtató lehet az aggodalmaskodók számára. A felültöltős mosógépekre ugyan nem lehet további tárgyakat helyezni, de nem is kell folyamatosan lehajolni azért, hogy bepakoljuk piszkos ruháinkat, továbbá kisebb eséllyel hagyunk benne véletlenül ruhadarabot, hiszen könnyedén belelátunk a dobba.
Energiafogyasztás
Mosógép vásárlásakor figyeljünk arra is, hogy milyen energiacímkével van ellátva a gép. Európai uniós irányelvek alapján kategorizálják (és matricázzák) a mosógépeket, A-tól D kategóriáig, a besoroláshoz 5 szempontot vesznek alapul: a víz- és energiafogyasztást, a centrifuga fordulatszámát, a zajszintet, illetve azt, hogy mekkora ruhamennyiséget képes befogadni a dob. Az osztályok A-tól D-ig terjednek ugyan, de előfordul, hogy E, valamint G címkével megjelölt mosógép is megjelenik. A gépeket, ha az összes kategóriában maximálisan teljesít, A energiaosztályba sorolják, ha kevésbé megfelelően teljesít, B, C, legrosszabb esetben pedig G címkével látják el.
Mosógép kapacitás
Fontos figyelembe venni ezt a szempontot is mosógép vásárlásakor, hiszen a felül- és elöltöltős gépek kapacitása eltér. Míg a felültöltős gépekbe 5-7 kg ruha fér bele, addig elöltöltős társaik minimum 5 kg-ot bírnak, felső határt pedig nehéz mondani, hiszen vannak 15 kg-ot elbíró mosógépek is. Az, hogy milyen kapacitású mosógépre van szükség természetesen teljesen szubjektív, attól függ hány ember él a háztartásban, milyen gyakorisággal akarunk mosni, mennyi szennyes keletkezik pár nap alatt, de a lényeg, hogy erre a szempontra is figyeljünk mosógép vásárlásakor.
Speciális funkciók
Ma már tulajdonképpen bármilyen funkció eszünkbe juthat, lesz olyan mosógép, amely rendelkezik a kívánt programmal. Mosógép választásakor el kell döntenünk, kell-e szupergazdaságos ECO-program, esetleg súlyautomatika vagy gyerekzár. De ma már lassan minden mosógépben van időzítő is, ami kifejezetten hasznos lehet, ha azt szeretnénk, hogy mire hazaérünk éppen elkészüljön a mosás.
Centrifuga
Mindenképp figyeljünk mosógép vásárláskor a centrifuga fordulatszámára is. A minimum 800 fordulat/perc, azonban ma már sok fokozat között lehet válogatni. A centrifuga akkor is jól jöhet, ha van szárítógépünk is, hiszen a kevésbé nedves ruhák teljes megszárításához kevesebb energiát kell felhasználnia szárítógépünknek is. Azonban a centrifuga fokozatának beállításánál figyelembe kell venni, hogy milyen anyagú ruhát mosunk, hiszen a finomabb anyagokat magas fordulatszámon könnyen roncsolhatjuk. Normál ruháknál az 1000 fordulat/perc az ideális, ennél magasabb fokozatot akkor állítsunk be, ha durva anyagú ruhát, például munkaruhát mosunk.
Mire figyeljünk még, ha már van mosógépünk?
Ha figyelembe vettünk minden fontos szempontot és beszereztük hőn áhított mosógépünket akkor fontos figyelni annak karbantartására is. Érdemes figyelni a tisztántartására, szellőzésére, így elkerülhetjük, hogy egy idő után kellemetlen szagot árasszon gépünk. Emellett pedig érdemes kipróbálni különböző házi mosószereket is, melyek amellett, hogy jóval olcsóbbak a boltiaknál, környezetbarátok is, valamint hasonlóan hatékonyak, mint bolti társaik.