Mivel mindenkinél mások a szempontok, nem jelenthetjük ki egy konkrét típusról, hogy ez a legjobb, ezt válaszd. Azt is figyelembe kell venni, hogy a fogyasztást sok tényező befolyásolja. Melyik a legtakarékosabb elektromos fűtés? Nehéz kérdés, nézzük meg, hogy miből válogathatunk!
Kell-e nekem az elektromos fűtés?
Még mielőtt belevetnénk magunkat a fűtéstípusok, berendezések forgatagába, gondoljunk át pár dolgot:
Mire van szükségünk, fő vagy kiegészítő fűtésre? Az elektromos fűtés bármely fajtája tökéletesen működik fő fűtésként, ha azt az épület hőtechnikai adatainak megfelelően méretezzük. Ha kiegészítő fűtést keresünk, akkor is jó választás, hiszen ez az, amit könnyen beépíthetünk anélkül, hogy a már meglévő rendszert át kellene alakítani.
Természetesen azt is figyelembe kell vennünk, hogy a villamoshálózatunk elbírja-e az elektromos fűtést. Vizsgáltassuk meg villanyszerelővel, hogy kiderüljön, kell-e bővíteni!
Mennyire korszerű a házunk? Szökik a meleg, régiek a nyílászárók, nem jó a hőszigetelés? Ha ez a helyzet, a problémát egy új rendszer nem fogja megoldani. Foglalkozzunk előbb az energetikai korszerűsítéssel, csak utána jöjjön a fűtés!
Az elektromos fűtés fajtái
Az olajradiátort és a hősugárzót nem nagyon kell bemutatni, ezek (voltak) a leggyakrabban használt berendezések kiegészítő fűtéshez. Lássuk a többit!
Elektromos konvektor
Felejtsük el a rossz hatásfokú, sokat fogyasztó gázkonvektorokat, cekaszos elektromos fűtőtesteket, másról van szó. Az elektromos konvektorok konvekciós elven fűtenek, azaz hőáramlást keltenek úgy, hogy nagy felületű, kerámiamagos lamellás fűtőbetétjeikkel közvetlenül melegítik levegőt, ami kiáramlik felfelé a készülékházból, ennek helyébe pedig újból hideg levegő áramlik a fajsúlykülönbség miatt.
A konvektor belső hőmérséklete szabályozott, túlfűtés elleni védelemmel. Egyszerűek, tartósak, saját termosztáttal rendelkeznek. Nincs bennük ventilátor, így nagyon csendesek.
Elektromos (infra) fűtőpanel
Az elektromos fűtőpanel nemcsak konvekciós, hanem infra elven is fűt, sőt elsősorban infrafűtés a jellemző. Vegyes a fűtés módja. Meleg levegős hőáramlás is létrejön, de itt érezzük, hogy maga a fűtőtest is fűt és sugározza a hőt.
Energiatakarékosabb, mint a sima konvektor, nagyobb belmagasságú lakások kedvelt és gazdaságos fűtése. A jobb hőérzet 10-15% megtakarítást eredményezhet. Nincs komoly hőmérséklet különbség, egyenletes a hőeloszlás, nem fűti feleslegesen a levegőt, ami a mennyezet alatt rekedhet.
Elektromos radiátor
Van olyan forgalmazó, aki minden elektromos fűtőtestjét radiátornak hívja, pedig az elnevezéshez a konvekciós + infrafűtés jelleg mellett hőtároló képesség is tartozik. Falon helyezik el, precíz termosztát és alumínium ház jellemzi. Fontos, az elektromos radiátorok hőtárolása nem azért van, hogy vezérelt árammal is lehessen használni!
Mivel tud többet a fűtőpanelnél? A kompozit lemez vagy öntöttvas hőtároló egységek használatával és megfelelő vezérlésével egy nagyon kellemes, állandó melegérzetet kapunk. A termosztát ki- és bekapcsolása következtében a radiátor nem változtatja számottevően a hőmérsékletét, a hőtároló egység akkor is biztosítja a meleg leadását, amikor a készülék nem működik.
Infrapanel
Alapvetően egy bekeretezett fehér képre hasonlít, amit majdnem mindig a mennyezeten helyeznek el, mert infrafűtése miatt (nem a levegőt fűti) a hő nem marad a mennyezet alatt, hanem a panel lesugározza azt az alsó régiókba is.
Általában egy helyiségbe nem elég egy infrapanel, rendszert kell tervezni külön termosztáttal. Teljes fűtésre méretezve egy rendszer általában 5-6 órát megy naponta és természetesen nem csak alattuk van meleg, hiszen a berendezési tárgyak , épületszerkezetek tovább sugározzák a hőt és másodlagosan a szoba levegője, a termosztát által mért hőmérséklet is beáll a kívánt szintre.
Az infra hűsugárzóról, az infra sötétsugárzóról, az elektromos fűtőszőnyegről és fűtőkábelről itt lehet olvasni.
Mennyit fogyaszt egy elektromos fűtőtest?
A fogyasztás nemcsak a készülőktől függ, hanem egy sor egyéb dologtól. Számít például, hogy hány fokon használjuk a termosztátot. Viszonylag köztudott, hogy 1 °C változtatás a termosztáton nagyjából 4-5% fogyasztásváltozást okoz, azaz ha 20 fok helyett 25 C ° fokot szeretnénk, máris 25% a többletfogyasztás.
Az sem mindegy, hogy milyenek az épület hőszigetelési tulajdonságai, hiszen egy ugyanolyan alapterületű vályog vagy kőház fűtése többszörösét is fogyaszthatja egy mai korszerű hőszigeteléssel rendelkező házénak.
A fogyasztást befolyásolja még a kinti hőmérséklet, hogy vannak-e szomszédok (társasházaknál különösen sokat számít, hogy mennyire van körbefűtve az adott lakás), mennyi a kültérrrel érintkező falak száma. Ezek alapján látható, hogy a fogyasztás elsősorban nem az adott készüléktől, hanem a körülményektől, azaz az adott helyiség hőveszteségétől függ.
És akkor a fogyasztásról, na, meg a legtakarékosabb elektromos fűtésről
Aki konkrét számokat szeretne és pontos leírást, annak ezt az oldalt ajánljuk. Ha egy fogyasztási sorrendet szeretnénk felállítani a legkevésbé takarékos (legtöbbet fogyasztó) elektromos fűtőtesttől kezdve, az kb. így néz ki:
- mechanikus termosztátos konvektor (Atlantic F19D)
- elektronikus termosztátos, de manuális (tekerős) konvektor (pl. ADAX VP KET, ATLANTIC F119D, VIGO, stb.)
- programtermosztátos konvektorok (Atlantic F120D, ADAX NEO, GLAMOX DT, Adax Wifi)
- infra fűtőpanelek (Atlantic SOLIUS Basic, Atlantic Solius Wifi)
- infra fűtőpanelek hőtárolással (Climastar Smart Touch, Atlantic NIRVANA)
Arra a kérdésre, hogy melyik a legjobb, legtakarékosabb elektromos fűtés, nehéz válaszolni, hiszen minden esetben az egyedi igények, a helyiség és az ingatlan műszaki adatai a mérvadók. Az árak széles skálán mozognak, nyilván függ a teljesítménytől, a berendezés anyagától, márkájától is.
Mennyi az annyi?
A kisebb, kezdetlegesebb készülékek ára kb. 30-40 000 forintról indul (ezekkel jól fűthető egy kisebb szoba, pl. a hálószoba éjszakára), azonban a nagyobb teljesítményűek 60-80 000 forintnál kezdődnek. Ennél nyilván van sokkal drágább is, határ a csillagos ég.